|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bill Klinton: "Unė e mbėshteta lirinė tuaj dhe ende vazhdoj ta bėj njė gjė tė tillė...”

 
 

 
Pragė, 12 nėntor 2005 / EVROPA E LIRĖ -  Mė shumė se 30 shefa shtetesh janė mbledhur nė Pragė nė njė takim dy ditor pėr tė diskutuar mėsimet e tranzicionit nė vendet e dala nga komunizimi. Nė kėtė takim merrte pjesė dhe ish presidenti amerikan Bill Clinton.
 
Nė njė pronocim rreth zhvillimeve nė Kosovė pėr programin shqip tė radios "Evropa e Lirė" ish presidenti Clinton tha:

"Unė e mbėshteta lirinė tuaj dhe ende vazhdoj ta bėj njė gjė tė tillė. Tani ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne nė Kosovė tė mbajmė rendin dhe njėherėsh tė respektojmė tė drejtat e ligjshme tė tė gjithė njerėzve, pėrfshi pakicat.
 
Ajo ēfarė bėnė serbėt ndaj shqiptarėve tė Kosovės ishte e tmerrshme, por shqiptarėt e Kosovės nuk duhet tė pėrgjigjen nė tė njėjtėn mėnyrė.
 
Ne duhet tė gjejmė rrugėn pėr tė jetuar tė gjithė sė bashku, pėr tė punuar sė bashku dhe tė ecim pėrpara sė bashku", tha ish presidenti Clinton.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.