|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Komisioneri i BE-sė pėr zgjerim viziton Tiranėn

 
 

 

11 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (11.11.2005) Armand Mero

Komisioneri i Bashkimit Europian pėr Zgjerimin Olli Rehn mbėrriti sot nė Tiranė nė tė parėn vizitė tė tij nė Shqipėri, vetėm dy ditė pasi Komisioni europian miratoi raportin e progresit ku analizonte ecurinė e vendit drejt integrimit europian.

Komisioneri Rehn pati takime me autoritete mė tė larta shtetėrore dhe politike tė vendit si dhe mbajti njė fjalim pėrpara parlamentit shqiptar. Zoti Rehn, rikonfirmoi pėrfundimin nė tė cilin ishte arritur dhe raportin pėr Shqipėrinė duke vlerėsuar pėrparimin e vendit. "Pėrfundimi ynė ėshtė se tashmė Shqipėria ka bėrė pėrparim tė mjaftueshėm i cili do tė lejonte zbatimin e duhur tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit. Kjo gjė hap rrugėn pėr pėrfundimin e bisedimeve tė kėsaj marrėveshjeje.

Pas finalizimit tė tekstit - shpjegoi ai – do ti rekomandoj Kėshillit Europian pėrfundimin e marrėveshjes". Komisioni eruopian pritet qė ta bėjė kėtė rekomandim nė pranverėn e ardhshme, por gjatė klėsaj kohe, sic tha dhe zoti Rehn , Shqipėria duhet tė sigurojė njė progres tė vazhdueshėm.

Eshtė thelbėsore qė pėr kėtė Shqipėria tė bindė jo vetėm Komisionin por edhe vendet anėtare se ajo ėshtė gati tė fillojė zbatimin e marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit. Nėse mė parė kjo fazė ishte njė procedurė gati formale, tani, pėr shkak dhe tė problemeve dhe dilemave tė lindura nė gjirin e Bashkimit europian, nė rastin e Shqipėrisė mund tė shfaqen edhe vonesa.

Kėshtu qė qeverisė shqiptare, pėrvecse tė dėshmojė se po ecėn drejt nė rrugėn e reformave dhe po plotėson rekjomandimet qė janė bėrė nė raportin e progresit, i duhet tė nisė dhe njė fushatė tė tėrė diplomatike vecanėrisht nė kryeqytetet e rėndėsishme tė Europės dhe nė ato shtete qė kanė shfaqur njė farė skepticizmi ndaj vetė procesit tė zgjerimit.

Pikėrisht pėr kėtė arsye kryeministri Sali Berisha deklaroi se do tė bėhen tė gjithė pėrpjekjet e duhura. Mbyllja e bisedimeve pėr marrėveshjen ashtu sic theksoi dhe zoti Rehn nuk ėshtė fundi por fillimi i njė etape tė re.

Komisioneri europian deklaroi nė Tranė se Shqipėria vazhdon tė vuajė njė imazh jo pozitiv nė fusha tė tilla si korrupsioni. Ai u shpreh se nė luftėn ndaj kėtij fenomeni nevojiten rezultate konkrete, por saktėsoi se rastet e korrupsionit duhen trajtuar domosdoshmėrisht sipas ligjeve dhe pavarėsisht pėrkatėsive partiake.

Lufta ndaj krimit tė organizuar, reformat dhe forcimi i sistemit gjyqėsor si dhe konsolidimit i institucioneve u konsideruan nga komisioneri euopian si sfidat kryesore pėr Shqipėrinė.

Tirana hap bisedimet me Bashkimin europian nė janar tė vitit 2003. Si nė asnjė prej praktikave dhe eksperiencave tė mėparshme, edhe me vendet e rajonit, kėto bisedime zgjatėn tre vjet me radhė.

Madje me Maqedoninė marrėveshja e Stabilizim Asocimit u firmos nė njė kohė kur shteti fqinj ishte pėrfshirė nė pėrledhje tė armatosura me shqiptarėt tė cilėt kėrkonin respektimin dhe njohjen e tė drejtave tė tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.