|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gratė qė pinė shumė kola me kafeinė mund tė shtojnė rrezikun e njė goditje nė zemėr

 
 

 

11 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (10.11.2005) - Lajm i mirė pėr gratė qė pinė kafe: ajo nuk e shton rrezikun e tensionit tė lartė tė gjakut, kjo sipas njė studimi tė ri tė Shoqatės Amerikane tė Mjeksisė.
 
Studimi u krye pėr 12 vjet dhe pėrfshiu mė shumė se 150 mijė gra. Mjeku Wolfgang Winkelmayer dhe kolegėt e tij qė kryen studimin prisnin tė zbulonin se kafeina e kafesė do tė krijonte rrezik mė tė lartė pėr tensionin e gjakut.

"Pėrkundrazi, kafeja ka efekt parandalues pėr tensionin e lartė tė gjakut."

Dr. Winkelmayer dhe personeli i tij zbuluan se edhe gratė qė pinin 6 apo mė shumė filxhan kafe nė ditė nuk janė mė shumė nė rrezik nga tensioni. Por ai thotė se e njėjta gjė nuk mund tė thuhet pėr gratė qė e marrin kafeinėn nga kolat.

"Zbuluam se nga pijet e gazuara qė pėrmbajnė kafeinė, kola e rregullt apo dietike ka rreziqe mė tė larta pėr tensionin e gjakut."

Kola e regullt e shton rrezikun me 44 pėrqin tek gratė mė tė moshuara dhe 28 pėrqind tek tė rejat. Megjithatė Dr. Winkelmayer thotė se mė shumė studime janė tė nevojshme pėr tė zbuluar shkaqet e kėsaj rritjeje tė rrezikut.

"Nuk do tė nxitohesha pėr tė arritur nė njė konkluzion. Duhen studime tė mėtejshme pėr t’i konsoliduar kėto pėrfundime."

Por Dr. Winkelmayer thotė se zbulimet pėr kafeinėn e kafes janė tė qarta. Shoqata amerikane e Pijeve publikoi njė deklaratė ku thuhet se faktorė tė tjerė mund tė shkaktojnė tensionin e lartė nė gjak: mėnyra e jetesės, stresi apo kushte tė tjera shėndetėsore dhe se studimet e ardhshme do tė vėrtetojnė sa tė rėndėsishme janė kėto faktorė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.