|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Globalizimi - ēėshtja e shtetit dhe Kosova

 
 

 
11 nėntor 2005 /TN
 
Dr.sci.Fadil Maloku
 
Nė politikėn globale, sot ėshtė e padiskutueshme  tendenca  e procesit tė globalizimit, e cila si e tillė dalėngadal por sigurt ėshtė duke i mbizoteruar kornizat e zhvillimeve dinamike politike nė botė me qėllim tė margjinalizimit sa me tė mundshėm tė formave tradicionale  tė organizimit  dhe tė menagjimit tė jetės sė qytetarėve qė i dalin asajė si pengesa serioze nė galopimin e mėtejmė tė afirmimit.
 
Nė kėtė kontekst, duket qė as trendi  i kompetencave tė reja  qė burojnė nga vlera e diskursit tė sovranitetit tė shtetit qė pėr globalistėt ėshtė identifikuar si njė “rezervat” i tipit tė veqant apo siq do tė thoshte Aristoteli, njė “zoom politikoom-i”, nuk bėjnė ndonjė pėrjashtim karakteristik kur ėshtė nė pyetje procesi i shtimit te interesave globale tė tyre.
 
Dilema mė e madhe qė u sjell sot sociologėve tė globalizmit, kur janė nė pyetje kėto ndryshime marramendėse padyshim qė kanė tė bėjnė me rolin dhe perspektiven e institucionit tė shtetit nė tė ardhmėn. Pėr vendet e zhvilluara kjo dilemė deridiku ėshtė materializuar pėrmes formave tė reja integruese, kurse pėr ato nė zhvillim ende ka ngecje dhe ngurrime sa i pėrket rolit tė kėtij institucioni nė procesin e bartjes sė njė pjese tė kompetencave (lexo sovranitetit) nė forma tė reja integruese rajonale.
 
Pėr Kosovarėt, tė cilėt pėr dallim prej tė gjithė tė tjerėve, natyra e trazimeve tė mbrendshme kur ėshtė nė pyetje ndertimi i kapaciteteve tė reja tė institucionit shtet komb, ka gjithandej specifika tė cilat nuk mund t'i hasish nė asnjė model zhvillimor tė procesit tė ndėrtimit tė institucionit shtet - komb nė botė.
 
Nė Kosovė, meqė ėshtė ende aktuale cėshtja e pretendimit tė bėrjes (jo e ridefinimit) sė shtetit pėrgjithėsisht nė via tė trasha, do tė mund tė identifikoheshin dy specifika cilėsore qė rrallė kund apo askund nuk mund t’i hasish: specifikėn e ndėrtimit tė insfrastrukturės elementare demokratike dhe ate tė realizimimit tė synimit pėr tė ndėrtuar kėtė infrastrukturė elementare me mekanizmin e institucionit  tė sipėrpėrmendur. I cili pėr tė tjerėt ka filluar tė pėsojė ndryshime dhe modifikime tė theksuara nė vetė formėn he pėrmbajtjen e vetė shkaku i proceseve tė reja tė globalizimit.
 
Nėse i adresohemi synimit tė kahmotshėm tė kosovarėve pėr ta ndėrtuar kėtė mekanizėm identifikues edhe pėr vetė identitetin e ri kombėtar, fitohet pėrshtypja qė ky proces ėshtė identifikuar jo si nevojė e komoditetit por e egzistencės sė qytetarėve tė sajė gjatė tėrė shekullit tė kaluar nė kushtet dhe rrethanat e reja tė njė procesi tashma tė afirmuar si globalizėm, atėherė qė padyshim lypset tė kuptohen trendet e reja zhvillimore pėrreth. Kjo mėnyrė e qasjes duhet involvuar edhe pėr shkak tė vonesės sė theksuar historike qė e kemi pėsuar jo me fajin tone.
 
Eshtė mire pra qė mė nė fund ka filluar tė zgjidhet ky lėmsh rreth Kosovės dhe pėr Kosovėn. Por a ėshtė kėshtu, do te pyeste ciniku?
 
Do theksuar parimisht qė vlerat “klasike” (siq i kanė identifikuar shumica e sociologėve tė sotėm), siq janė ato qė kanė tė bėjnė me: interesin kombėtar, integritetin teritorial, e pastajė me sovranitetin kombėtar e sidomos tash se fundi me sistemin e sigurisė kolektive, nė botėn pėrėndimore nuk e gėzojnė mė edhe gjithaq atė shkėlqimin apo reėndėsinė qė e kishin pėrpara, psh. nė shek XIX kur edhe u afirmuan si vlera substanciale pėr rregullimin e raporteve mes qytetarėve dhe shoqėrive.
 
Nė aulat intelektuale, politike e sidomos ato kulturore nė botė sot janė duke u zhvilluar debate tė sofistikuara rreth kėtyre formave dhe pėrmbajtjeve tė reja vlerore. Dilema kryesore tani pėr tani mbahet ajo qė ka tė bėjė me ambiguitetin apo interpretimin dualist qė e fuqizojnė diplomatėt dhe ekspertėt e lėmive tė ndryshme, nė mėnyrė qė procesi i (ri)pajisjes, si tė themi me licencėn e mekanizmit tė quajtur shtet tė bėhet nė qetėsi dhe pa zhurmė tė madhe nė opinionin e gjėrė.
 
Natyrisht, njė numėr i madhė sociologėsh tė njohur ende konsistojnė nė qėndrimet arbitrare, se ende nuk ka ardhė momenti i (ri)pajisjes apo zėvendėsimit (apo edhe nė variantėn mė tė keqe: reduktimit tė menjehershėm rolit tė institucionit tė shtetit nė tė ardhmen!) tė kėtijė diskursi me ndonjė pseudoinstitucion tjetėrfare. Pėr shumicėn e tyre (si A. Giddens, Fridman, Beck, etj) institucioni i shtetit (jo edhe gjithaq ai i kuptimi modern, por ai klasik) ėshtė ende njė mekanizėm i qėndrueshėm rregullativ i jetės sė njerzėve nė mbarė globin.
 
Nė Evropėn e modelit tė Unionit, pra nė qarqet e eurokratike egziston njė projekt (nė formė diskursi teknokrat) ende i pa afirmuar sa duhet pėr shumicėn e vendeve tė tranzicionit, se poqese qytetarėve tė kėtyre vendeve u ofrohen mė shum tė drejta qytetare (eufemizmi pėr tė drejtat e njeriut) dhe mė shum paqė e qetėsi kolektive, atėherė padyshim qė cėshtja e sovranitetit tė shteteve do tė mund tė margjinalizohej me lloj mekanizmin e sigurisė kolektive rajonale.
 
Nė anėn tjetėr ėshtė poashtu e vėrtetė qė kapitalizmi i shek. i identifikuar si globalizėm ėshtė duke instaluar njė tip tė ri apo njė formacion tė ri tė shtetėzimit si mekanizėm mė tė drejtėpėrdrejt qė duhet tė ushtrojė pikėspari menagjimin me tė mirat dhe begatit e njė vendi. Ky tip apo thėnė mė ndryshe ky model nėn ndikimin e  Unioneve tė ndryshme monetare globale, fenomenit CNN-it, KTN-ėve, Internetit dhe OJQ-ėve, pėr shumicėn e sociologėve tė sotėm, gjertani nuk ėshtė duke dhėnė resultatet e pritura. Ai ėshtė duke bankrotuar skajshmėrisht si ide! Tė pėrmendim vetėm rastin e refuzimit tė Francezėve pėr Kushtetutėn e re Europiane!
 
Nė rajonin e Ballkanit pėrėndimor, ku uria pėr identitetin shtetėror ende ėshtė e gjallė dhe njė paranojė e llojit tė vetė edhe pėr faktin se pėr tė janė zhvilluar madje edhe luftera gjenocidiale, (shembulli i Bosnjes dhe i Kosovės) cėshtja e (ri)pajisjes apo zėvendėsimit tė rolit tė shtetit ėshtė e paimagjinueshme, e hershme dhe nė shpėrputhje me kohėn e zhvillimit dhe tė rrumbullaksimit tė synimeve kolektive tė kombeve. Ithėtarėt e kėtij koncepti nė pėrėndim sot bėjnė ekspertiza dhe analiza tė thukėta, duke fuqizuar mendimin akademik se : cėshtja e (ri)pajisjes apo reduktimi tė sovranitetit shteteror nuk ka qenė dhe nuk ėshtė dicka e re.
 
Ajo sipas tyre ka egzistuar me tė krijuarit e paradispozitave pėr tė lind ky mekanizėm, qysh nė shek. e XIX. Psh. Amerika ka pasur pėrherė njė lloj autonomie dhe kontrolli rigoriroz ndajė kėsaj cėshtje, bile edhe sot me xhelozinė mė tė madhe e bėnė kėtė. Ta pėrkujtojmė vetėm luftėn e sajė qė ajo e zhvillon aktualisht nė emėr tė terrorrizmit, qė kryekput zhvillohet nė emėr tė kėtyre idealeve dhe interesave parasėgjithash kombėtare qė ajo i projekton nė gjithė rruzullin tokesor.
 
Thėnė me thjesht  sovraniteti edhe sot e kėsajė dite ka mbetur tėrheqės pėr shumicėn dominuese tė vendeve tė zhvilluara dhe atyreve qė janė nė zhvillim, kurse mos tė flasim pėr ato qė janė nė procesin e tranzicionit dhe tė procesit tė shtet-formimit, siq ėshtė rasti i Kosovės, ku interesimi mobilizues i qytetarėve tė sajė lidhur me dėshirėn dhe pasionin e tyre shekullor pėr tė pas njė shtet tė vetin e ka burimin e vetė spjegues dhe shum identik me popujt tjerė pėrreth.
 
Pra, ideja e tė poseduarit tė sovranitetit tė plote tė shtetit tė ri tė Kosovės anipse shikuar me dioptrinė e njė eksperti tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare nuk e ka peshėn e mėtejme se tė njė njohje formale ndėrkombetare nė akusherin e OKB-s, ku edhe (de)legjitimohėn sovranitetet e shteteve, pėrmes tė cilės pastajė thithja e begative materiale dhe atyre financiare bėhet mė e lehtė dhe mė durueshme, ajo prapseprap  e ka madhėshtinė vetė identifikuese.
 
E kjo madhėshti nuk ėshtė edhe gjithaq ideale ashtu siq ėshtė projektuar zakonisht  nė kokat e masave tė gjera popullore, por para se gjithash pragmatike, ngaqė institucionet dhe qytetarėt e mbarė rrruzullit tokėsorė transaksionet e tyre tė ndryshme akoma i ushtrojnė mu pėrmes kėtijė mekanizmi anipse ai herė pas herė gjatė qenėsimit tė vetė tė gjertanishėm historic ka dijtur tė gjenerojė autoritet dhe arbitraritet tė pakontestueshėm dhe njė lloj egalitarizmi tė diskutueshėm.
 
Do pėrmendur kalimthi, se nė kohėn kur Zhan Boden dhe Tomas Hobsi, pėr herė tė parė filluan tė pėrpunojnė idenė e vėllimit tė sovranitetit tė shtetit nė shek. XVI dhe  XVII,  rolin e tij e kishte "uzurpuar" e drejta hyjnore pėr tė cilėn u zhvilluan luftėra tė pėrgjakshme. Pėr kėta autorė cėshtja e sovranitetit ishte nje sinonim i ligjėsisė dhe i njė rregulli tė vecant, ku tė nėnshtruarit nuk kishin asfar tė drejte tė rebelohen, mirėpo mė vonė kuptuan se ky absolutizim i tepruar i sovranitetit mund tė qojė dasht e padasht  shoqėrinė nė tirani (gjė qė ngjau shpesh gjatė historisė sė njerėzimit) dhe nė despotizėm tė patolerueshėm.
Por cfar kuptimi ka sot nė kohėn tonė diskursi mbi sovranitetin?
 
Ai, tė themi kushtimisht ka filluar tė luhatet me tė mbaruarit e luftės sė ftohėt dhe me tė filluarit e ndėrtimit tė rendit tė ri botėror tė identifikuar si globalizėm, westernizėm apo edhe amerikanizėm.

Ideja e sovranitetit, poashtu ndėrlidhet shum edhe me Paqėn e Westfalisė (1648) qė ėshtė e njohur si Marrėveshje (nė tė vėrtetė e dy Marrėveshjeve: asajė tė Minsterit dhe asajė tė Osnabrickit) historike, ku u krijuan paradispozitat e para pėr njė sistem modern tė shteteve tė pavaruara nė Evropė. Nė tė vėrtetė, kjo Marrėveshje me shumė i adresohej cėshtjes qė kishte tė bėnte me delegjitimitetin hegjemonist tė Kishes sė shenjėt Katolike tė njohur si perandori e llojit te vete,  se sa tė idesė se marrėdheniet ndėrkombėtare duhet t'i lėvizė parashikimi lidhur me barazpeshėn e fuqisė midis vendeve.
 
Poashtu, njė ndėr provokimet mė tė rėnda qė I ėshtė bėrė ndonjėherė diskursit tė sovranitetit  padyshim, qė ka tė bėjė me tė drejtat universale tė njeriut nė gjithė globin tokėsorė. Pėrmes kėtij diskursi, sot mekanizmat ndėrkombėtar (OKB) kanė tė drejtėn e intervenimit moralo-politik (Rezolutat e aprovuara), por jo gjithėkund dhe gjithėherė edhe tė drejtėn e intervenimit ushtarak, siq ishte  reasti I Kosovės.
 
Ndryshimet e fundit marramendese tekniko-teknologjike kane bėrė qė , nė njė mėnyrė e kanė thyer, si tė themi atė barrierėn e shteteve sovrane. Ngaqė, ndikimi I mediave globale (rasti I gjiganti tė quajtur CNN-n dhe Alxhazira-s) kanė bėrė qė me asgjė tė mos mbetet nėn mėshirėn e pushtetėmbajtėsve local. Sot pra si interes kombėtar I njė vendi nuk janė mbyllja dhe izolimi por pėrkundrazi hapja dhe demokratizimi I mbrendshėm I raporteve shoqėrore, pra ndėrtimit tė njė diskursi mė tė pėrsosur tė qeverisjes dhe menagjimit me qytetarėt e cilitdo vend, ku institucionet legale tė dalura nga zgjedhjet funksionojnė nė mėnyrė tė admiruar.
 
Roli i shteti tė ardhshėm me siguri qė do tė anojė mė tepėr kah roli i menagjmentit ashtu siq ka filluar aktualisht nė pėrėndim, por pyetja se si do tė  mund tė afirmohej cėshtja e sovranitetit tė cunguar (« autonomi substnciale ») apo atij tė reduktuar(« pavarėsia e kushtezuar ») nė kushtet dhe rrethanat e reja tė procesit tė globalizimit, siq ėshtė rasti me Kosoven mbetet pėr t’u pare. Ngaqė, sot pėr sot ėshtė njė cėshtje qė ende nuk ka arritur tė ketė ndonjė ndonjė pėrgjigje tė pranueshme as nga diskursi politik e as nga ai shkencor.
 
Sė kėndejmi cėshtja e reduktimit te sovranitetit duket qė ende ėshtė nė fazėn eksperimentale dhe eldorado e vėrtetė, ndėrsa ambient mė tė pėrshtatshėm se Ballkani pėr kėtė veprim Prokrustian, duket qė akoma nuk egziston.
 
Nė fakt,  mbetet njė nevojė qė ka tė bėjė decidivisht me ndėrtimin e institucioneve tė pakurruptuara, pėrmes tė cilave do tė ngritej vetėdija racionale pėr veqantinė e posaqme, si vlerė e procesit tė globalizimit.
Edhepse modeli i komb-shtetit, pėr disa ėshtė bėrė njė pengesė serioze nė fuqizimin e arkitekturės sė integrimeve globale, prapseprap do thoshja ai nuk mjafon vetėm tė margjinalizohet dhe si i tillė tė bartet nė muzeun e tradicionalės edhe pėr shkak se ende nuk ka ndonje mekanizėm tjetėr qė do ta zėvendėsonte atė si tė tillė.
 
E cka ėshtė edhe me interesant korniza e shtet-kombit, tash pėr tash mbetet e vetmja shpresė dhe i vetmi identifikim (qė meriton edhe tė skrifikohet pėr tė) pėrmes tė cilit mund dhe po ndėrtohet aktualisht demokracia si diskurs botėrorė.
 
Nė anė tjetėr, cėshtja e (jo)reduktimit, nuk ėshtė edhe gjithaq cėshtje e realizimit apo mos realizimit tė synimit pėr tė menagjuar me vetėvehtėn si shoqėri e re demokratike, sa  cėshtje e zhvillimit tė aspekteve socialo-ekonomike tė qytetarėve tė vendeve tė tranzicionit, aty ku aktualisht e ka vendin edhe Kosova.
 
Pra, roli i shtetit nė kushtet dhe rrethanat e reja ėshtė njė domosdoshmėri e llojit tė vetė, ngaq vendet e tranzicionit ende nuk e kanė perfeksionuar sa duhet zejėn e menagjimit me vetėvehten. Institucioni i shtetit edhe gjithashtu ėshtė duke pėrjetuar njė krizė do thoshja tridimensionale, sidomos kur janė nė pyetje sferat e kompetencave tė tij si institucion i fortė nė menagjimin e tė mirave materiale tė qytetarėve tė vet.
 
Argumenti i parė i kėsajė krizė, ėshtė duke u manifestuar nė sferėn e ekonomisė dhe tė politikės, ku ai njė pas njė ėshtė duke pėsuar humbje nė kuptimin e privimit nga disa ingerenca qė i ushtronte mė heret. KTN (Kompanit Trans Nacionale), pėr shumicėn e sociologėve tė sotėm thuhet se janė ato qė nė njė farė menyrė kanė tendenca t’i zevendėsojnė nė kėto sfera disa nga kompetencat e shtetit klasik. Kėsajė tendence thuhet qė as SHBA-t, nuk po mund t’i ikin, ku me se miri u pa me rastin e pushtimit tė Irakut.
 
Argumenti i dytė,pėr krizėn e dukshme tė institucionit tė shtetit tani dhe nė tė ardhmėn, thuhėt qė ėshtė padyshim egzistimi i njė vullneti dhe njė dėshirė globale politike, pėr ta ndėrruar procesin e zhvillimit tė kapitalizmit. Duke mos hy nė ndonjė analizė mė tė thukėt, vlen tė pėrmendim bie fjala disponimin e elitave pushtetmbajtėse tė botės pėrėndimore, sidomos asajė amerikane, angleze, spanjolle, italiane, etj.
 
Psh. Nė njė takim tė « Komisionit Trilateral »,  D. Rockefeller, pėrndryshe Kryetar i kėtij asociacioni, ka thksuar se: »Pushteti mbinacional i bankierėve dhe i elitės intelektuale ndėrkombėtarė, duhet tė qėndrojė mbi tė drejtėn e kombeve pėr vetėvendosje » (!?). G. Soros, njėri ndėr  zėdhėnėsit mė tė fuqishėm tė globalizmit politik, procesin e kontrollit tė tregut global e sheh vetėm nė ndėrtimin e  institucioneve mbinacionale.
 
Argumenti i tretė, i krizės sė ashtuquajtur shtetėrore ka tė bėjė me  humbjen e cilesisė s  rolit tė tij nė formimin e ashtuquajturit ethos kombėtar, qė sipas Giddens ėshtė pasojė e rritjes sė « vetėdijes kosmopolite ». Me sa mund tė hetohet, shumica e sociologėve janė tė pajtimit se roli i shtetit nė rrethanat e reja te globalizmit domosdoshmerisht do tė reduktohet pėrkatėsisht do tė zbehet sovraniteti i tij, mirėpo ai asnjėherė tėrėsisht nuk do tė mund tė zėvendėsohet me ndonjė mekanizėm tjetėr.
 
Dilema jonė ėshtė se Kosovėn qė e pret sfida e definimit tė statusit politik, ėshtė apo nuk ėshtė nė rrugėtimin e  proceseve te lrtėpėrmendura? Pėrgjigjėn le ta japin politikajt aktual gjatė kėtijė mandati tė qeverisjes historike!
 
 
(Autori ėshtė Sociolog i Globalizmit)
 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.