|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Festivali XV Shqiptar nė Nju Jork (Sh.B.A)

 
 

600 – vjetotori i Gjergj Kastriotit

 
 

nė sofrėn e madhe tė muzikės popullore nė Nju Jork

 
 

 
11 nėntor 2005 /TN
 
Nga Klajd Kapinova Nju Jork (ShBA)

LEHMAN COLLEGE BRONX NEW YORK. (Lehman Center for The Performing Arts Bronx. N.Y.). Artistėt shqiptarė nga New York - u, Bostoni, Georgia, Michigan – i, Philadelphia, Connecticut etj., sėbashku me kėngėtarėt, kishin disa orė qė kishin ardhur pėrpara shfaqjes nė skenė. Skenografi me pėrvojė Astrit Tota (Program Manager) me aktivistėt, kėngėtarin Ludvig Cotaj (Stage Manager), Gjon Chota (Organizing Manager) e rapsodi Gjon Dedvukaj (Advertising Manager) japin orientimet e fundit, mbasi publiku pret siparin e shfaqjes…

Ora 6:00 p.m., sipas programit, duhet tė fillonte shfaqja, por pėr arsye tė numėrit tė madh tė pjesėmarrėsve, fikja graduale e dritave dhe dalja nė skenė e artistėve filloi 45 minuta me vonesė. Komiteti Organizativ, si spektatorė ndjek shfaqjen, qė kanė pėrgatitur prej disa muajsh mė parė. Si gjithmonė me radio komunikimi nė dorė, pėr tė ruajtur lidhjet me stafin gjendet aktivisti i palodhur Nik Gjuravcaj, i cili, prej 15 vitėsh ėshtė pjesėmarrės nė organizimin e festivaleve mbarėshqiptare nė New York.

Paradės muzikore e valleve popullore, me pėrkujdesin e vijushėm, i paraprinė stafi i Kishės katolike “Zoja e Shkodrės” dhe Qendrės “Nėnė Tereza”. Ai ėshtė i pėrbėrė nga Don Pjetėr Popaj (Pastor) Mark K. Shkreli (Chairman), Simon Vukėl (Vice Chaiman) dhe pjesėtarėt e tjerė tė palodhur, si: M. Berishaj, N. Camaj, V. Ēano, M. Cubi, N. Gjokaj, A. Lulaj, T. Lumaj, I. Mjeku, S. Muhadri, V. Murati, Fran Pllumaj, Hila Popaj, P. Rudaj, Gj. Selca, F. Shala, Gj. Simonlacaj, B. Ukcamaj, E. Xhani, A. Zagreda.

Festivali me histori 15 vjeēare, ėshtė pėrpjekur tė idetifikojė grupet artistike nė shtete tė ndryshme tė Amerikės, koloritin e pasur tė foklorit nė trojet etnike, duke u pėrpjekur pėr tė mbajtur tė bashkuar komunitetin pa dallim feje, krahine e ideje. Gjatė ditės kulturore nė manifestimet artistike, janė pėrkrahur traditat e hershme muzikore burimore tė tabanit popullor, duke synuar qė ato tė ruajnė vijimėsinė nė tė ardhmen.
 

Mysafirėt e nderit
 
Tė ftuarit special, nė mbrėmjen artistike ishin, zyrtari i governantit tė New York - ut Mr. Luan Bukolla, i cili, kishte ardhur nė emėr tė Mr. George Pattakit, shkrimtari Agim Shehu me gruan e tij vizitor nga Zvicra, Presidentja e Organizatės “Motra Qiriazi” Anna Kohen, D.D.S., Prof. Dr. Skėnder Kodra Kryetar i Akademisė sė Shkencave Shqiptaro – Amerikane, Vera Gjata Sekretare e Pėrgjithshme e Shoqėrisė pėr tė Drejtat e Njeriut “Ēamėria” nė Boston, pianistja Besmira Kraja, Prof. Dr. Dhorka Dhamo, Mr. Tonin Mirakaj me gruan Miliana, Kryetari i LDK - sė pėr treshtetėshin NY, NJ, CT, dhe n/Kryetar i Federatės Panshqiptare “Vatra” Mr. Agim Rexhe, Mr. Hajdar Bajraktari, Mr. Sabit Bytyēi, Mr. Rustem Gecaj, etj.  
 

Njė biletė me broshurė
 
Tė gjithė spektatorėt, kur hynin nė sallė merrnin nga shėrbimi i Theatrit nė Lehman Center njė broshurė nė dy gjuhė pėr Festivalin XV. Ndryshe nga vitet e kaluara, ky liberth, ėshtė konceptuarme artikuj kushtuar evenimentit jubilar kulturor. Nė hyrje Sokol Muhadri, paraqet jehonėn e vlerave, madhėshtinė e kėngėve e valleve tė Festivalit XV shqiptar, qė pėrkon me 600 – vjetorin e lindjes sė Gjergj Kastrioti, ku sėrisht do tė kumbojė dashuria e malli pėr atdhe, tek lartėsohet dhe shkėlqen plot krenari ndėrgjegja kombėtare. 

Publicisti Bardhyl Ukcamaj, nė shkrimin “Nė prag tė Festivalit XV”, ka analizuar manifestimin e madh tė botės shqiptare, ndėrsa Ndue Gjekaj nė punimin e shkurtėr, pėrshkruan vallet shqiptare, si kėrcime tradicionale nė raste festash dhe organizime popullore, ku mė sėshumti bien nė sy: vallet lirike, epike etj., qė kryesisht luhen nga gratė e burrat.
 
Me interes mund tė kundrohet materiali “Kanga majakrahu si hymn shekullor i malėsorėve”, pėrgatitur nga Maria Gjelaj (Martini). Ajo tregon hershmėrinė e origjinės sė kėngėve nė Malėsi. Prof. dr. Agron Fico, trajton foklorin, si thesar i madh pėr popullin e vogėl, duke risaktėsuar shkencėrisht lashtėsinė, unitetin dhe diversitetin e shpirtit tė pasur arbėror. Kėto perla, janė ngjizur nė shtresa tė hershme historiko - shoqėrore, duke dėshmuar unitetin krijues artistik tė kombit tonė, qė i pėrshkon njė fill fin atdhetarizmi.
 
Njė portret sintetik e interesant, pėr artisten Eli Gjezo (Rizo), ka pėrgatitur publicisti Pierre – Pandeli Simsia, i cili, pėrshkruan udhėn e kantautores nga Saranda nė Amerikė. Poeti e kėngėtari Gjokė Vata, analizon, se “vetėm kush mbahet fort mbas traditės, tradita i siguron nji vend tė merituem nė botėn e qytetnueme”. Aktivisti Simon Vukėl, nė gjuhėn angleze paraqitet me punimin: “600 Years of Gjergj Kastrioti 15 Years of the Festival 1 Years to a Free Kosova”, e cila, shoqėrohet me njė pikturė “Albanian Dancers”, realizuar nga piktori frances Alexandre - Gabriel Decamps (French, 1835).

Kompani tė ndryshme shqiptaro – amerikane, sollėn mesazhet e urimit pėr Festivalin jubilar. Midis tyre The Pan - Albanian Federation of America VATRA (The HEARTH), shkruan: “Festivalit Shqiptar – kėtij manifestimi kulturor me rėndėsi tė madhe nė ruajtjen dhe kultivimin e foklorit tonė nė Shetet e Bashkuara tė Amerikės” etj..
 

Gjithēka nė gjuhėn e ėmbėl shqipe
 
Qendra “Nėna Tereze”, pranė Kishė katolike “Zoja e  Shkodrės” nė New York, nė bashkėpunim me komunitetin shqiptar tė Amerikės, u paraqitėn sėrisht me Festivalin tradicional shqiptar.
 
Mėnyja e saj, ishte e pasur me kėngė, valle, humor, pjesė instrumentale popullore, kostume me ornamente tradicionale tė zonave, qyteteve, katundeve e krahinave tė trojeve etnike. Kėnga e vallja, u mundua tė shuaj mallin pėr atdhe tė artistėve dhe 3000 bashkėatdhetarėve spektatorė, qė kishin ardhur nga New York - u me rrethina, pėr tė ndarė gėzimin me artistėt profesionistė dhe tė rinjtė e lindur nė Amerikė.
 

Opinione para spektaklit…
 
Bisnesmeni dhe aktivisti kulturor Gjon CHOTA. “Organizimin e Festivalit, e kemi bėrė me pėrkujdesje e pasion, pėr tė bashkuar komunitetin shqiptar nė diasporė. Besoj se kėtė vit, programi i larmishėm pėrfaqėson tė gjithė trojet me kostume, valle, kėngė. Besoj se njerėzit sonte do tė mbesin tė kėnaqur.”
Anna KOHEN, D.D.S., Presidente e Organizatės “Motra Qiriazi”. “Sot ėshtė njė ditė shumė e bukur dhe e shenjtė.
 
Jam krenare qė marr pjesė nė Festivalin fantasti, ku gjenden grupet e vallėtarėve, kėngėtarėve nga tė gjitha shtetet e Amerikės. Kėshtu tregohet kultura jonė, vallet e bukura, veshjet popullore etj. Ēdo grup artistik tregon karakteristikėn e vendit ku ėshtė. Unė dua tė falėnderoj Kishėn Katolike “Zoja e Shkodrės” nė New York, Don Pjetėr Popaj, qė sot feston 15 vjetorin dhe shpresoj me kontributin e gjithė shqiptarėve kjo traditė tė vazhdojė gjithmonė.”

Publicisti veteran Tonin MIRAKAJ, aktivist organizator i hershėm i Festivalėve Shqiptare dhe ish Kryetar Kishės Katolike Shqiptare nė New York. “Gjithmonė kemi biseduar ata pak shqiptarė, qė ishim nė New York, pėr tė ruajtur gjuhėm, traditat e bukura, veshjet popullore, zakonet etj.
 
E kjo dėshirė e pėrbashkėt u kurorėzua mė 8 maj 1976, nė Festivalin e Arteve Ballkanike nė New York, ku ishim tė ftuar nga Qendra Ballkanike pranė Dewitt Clinton High School, 100 West Mosholu Parkway, gjatė Javės sė Bronx – it. Kemi bashkėpunuar tre besimet fetare  katolik, ortodoks e islam, si: Imzot Dr. Jozef Oroshi, Mr. Evans J. Lionil dhe Mr. Hamdi Kaloshi. Atė vit ishte 200 vjetori, i 4 korrikut 1776, Ditės sė Pavarėsisė sė Amerikės.
 
Kėtu tė ftuar ishin jugosllavėt (kroatėt), grekėt. Komisioni pėrbėhej nga Tonin Mirakaj (Kryetar) dhe mė pas vijnė 21 antarė tė tjerė…. Festivali I – rė, u organizua mė 20 tetor 1991 nė Lehman College, nėn kujdesin e Qendrės sė Arteve Popullore Bronx, New York, grupi “Rozafat”, Shoqata Kulturore Shqiptaro – Amerikane “Zoja e Shkodrės”. Udhėheqės tė Festivalit, ishin njohėsja e gjuhės shqipe Prof. Miss Jane Sugarman e Mr. Gjovalin Nikēi.
 
Artistėt, dhanė dy shfaqje brenda disa orėve. Dy kėngėtarėt e parė ishin, Mark Vulaj e Zef Lucaj. Dita Shqiptare e Bronx – it, u shpall mė 20 tetor 1991, pėrmes njė Proklamate, dorėzuar nga Mr. Bill Adeguado, mua (Kryetari tė Komisionit tė Festivalit Shqiptar Mr. Tonin Mirakajt). 7 minuta nga kjo shfaqje, u transmetua nga Televizioni Nacional i Bronx – it. Njė kontribut tė madh, kanė dhėnė Don Rrok Mirdita e Don Pjetėr Popaj. Kjo ėshtė njė anė e mirė pozitive, qė tregon vlerat e mėdha shpirtėrore, kulturore qė kemi si komunitet i lashtė nė Europė. ”

Aktori, regjizori, shkrimtari dhe dramaturgu Xhevat Limani: “Ky ėshtė Festivali XV dhe uroj qė tė bėhet i 50 - ti e pakufi. Mendoj, se ėshtė njė punė e madhe kulturore, qė bėjnė shqiptarėt e New York – ut dhe veēmas Kisha katolike “Zoja e Shkodrės”.
 
Uroj pėr durimin dhe qėndresėn, qė mbajnė, mbasi tė realizosh njė Festival nuk ėshtė e lehtė. Unė pėr dy vite, kam qenė nė krye tė stafit si rregjizor. Festivali, ka mundėsi tė arrijė nivele mė tė larta. Duke qenė korrekt e i sinqertė pėrpara vetės, Zotit e popullit tim, mendoj se Festivali, kėrkon njė ēasje mė profesionale. Duhet tė lirohemi nga koncepti i klaneve, miqsive, shoqėrive dhe improvizimeve.
 
Ky i fundit, ėshtė diēka e shėmtuar, e arti nuk pranon improvizime, prandaj mendoj se Festivali, duhet tė bie nė dorė tė atyre, qė dijnė se ēfarė ėshtė kodi e vlera artistike. Edhe kėshtu sikurse ėshtė, ka vlera tė mirėfillta. Ai flet pėr identitetin tonė nė diasporėn e Amerikės. I uroj ēdo pjesėmarrėsi e organizatorėve suksese, e dėshiroj qė shqiptarėt tė vijnė sa mė shumė nė festivale, sepse dėshmojmė identitetin etnik, me praninė tonė. Kėshtu trokasim fuqishėm nė ardhmėrinė tonė.”

Luc MALOTA, prej 16 vitesh nė New York, sponsorizues dhe bashkėproducent nė filmin dokumentar “Gjergj Kastrioti”. “Festivali XV ėshtė jubilar. Ai po mbahet nė 600 -  vjetorin e lindjes sė Heroit Kombėtar Gjergj Kastriotit. Janė pėrzgjedhur kėngė tė bukura atdhetare, lirike, valle me tematikė tė larmishme nga trevat tona, ashtu sikurse bėhet nė Gjirokastėr.”

Marjan Cubi, Kryetar i Kėshillit tė Kishės, antar i Komisonit Organizues pėr Festivalin XV Shqiptar nė New York. “Jam pjesėmarrės aktiv qysh nė Festivalin e I – rė. Kėtu ēdo vit mbidhėn rreth 3000 pėrsona, pėr t’a pėrcjellė manifestimin etnik. Edhe pse jemi larg nga vendlindja jemi prezent me kulturėn pėr 3 orė nė skenė.”

Pashk Maksuti, ekonomist. “Kam 10 vjet nė Amerikė. Nė vitin 1997, isha antar i Komisionit pėr organizimin e Festivali VII – tė. Kėtu ruhen traditat shqiptare tek tė rinjtė, tė cilėt vijojnė tė kultivohen nga prindėrit e tyre me njė dėshirė e krenari tė madhe. Kjo ėshtė njė punė e madhe, mbasi kemi tė gjithė llojet e kulturės sonė, si: veshjet, muzikėn, kėngėn, vallet, takimet midis njeri tjetrit nga tė gjitha viset.”

Gjokė Vata, vizitor prej Shkodre. “Ėshtė hera e parė, qė marr pjesė nė Festival. Pėr mua, ėshtė njė shfaqje interesante, sepse tregon shpirtin e thellė tė atdhedashurisė, qė ėshtė i ndjeshėm nė komunitetin shqiptar tė New York – ut. Pėrgėzoj Kishėn katolike, pėr ngjarjen e rėndėsishme patriotike.” 
 

Gjergj Kastrioti, mbas 600 vitėve nė skenėn amerikane
 
Pjesa artistike kushtuar 600 – vjetorit tė lindjes sė Heroit Kombėtar Gjergj Kastriotit, e pėrgatitur nga muzikanti e libretisti i pjesėve artistike pėr ēdo shfaqje kulturore Mr. Fran Shala, hapi siparin e Festivalit XV nė New York. Poezitė kushtuar Gjergjit tė Madh, ishin nė funksion tė vetė skenės sė Festivalit, realizuar me mjeshtėri artistike nga skenografi profesionist Mr. Astrit Toto, qė njėkohsisht ishte edhe regjizori i manifestimit skenik.

Mė duartrokitje frenetike nga salla, u shoqėruan dy konferencierėt e rinj tė talentuar Miss Angela Zagreda nė anglisht dhe Mr. Valdez Murati nė gjuhėn antare shqipe. Nė paradėn e madhe tė vitit nė New York, komuniteti shqiptar e artistėt shpalosėn genin e tokės sė Arbėrit, pėrmes kėngėve, valleve e humorit tė hollė popullor.
 
Kalaja e lashtė Krujės, qėndron e gjallė e krenare, prej koloritit tė ngjyrave tė bukura origjinale, nė bedenat e sė cilės Gjergj Ynė, Kryetrimi Arbėrorit, mposhti me vendosmėri ushtritė mizore tė pushtuesve otoman. Njė bust i kryeprijėsit tė gjakut ilir, punuar me pėrkujdesje nga skulptori Kristaq Kapedani, bėri qė spektatorėt shqiptarė e amerikanė, tė ndjenin jehonėn e krismave tė shpatave, qė sollėn nė skenė grupi i vallėtarėve popullorė. Kruja, ishte tėrėsisht e pranishme nė miniaturė. Ajo po dėshmonte pėr historitė e luftrave tė Gjergj Kastriotit pėr 25 vjet me rradhė.
 
Don Pjetėr Popaj, me pėrshėndetjen e tij bėri hapjen e Festivalit tradicional shqiptar nė New York. Pasi falėnderon mysafirėt amerikanė nė gjuhėn angleze, rikthehet tek tė pranishmit shqiptarė, duke u rikujtuar spektatorėve, kėnaqėsinė qė do tė ndjejnė tė gjithė sonte, duke dėgjuar kėngėt dhe ndjekur vallet e bukura popullore nga viset amtare. Ai porositi mė tej, qė t’i ruajmė e kultivojmė mė tej traditat, qė na lanė amanet tė parėt tanė nė vendlindje, duke ua pėrcjellur nė mėnyrė origjinale breznive tė reja. Simon Vukėl pėrshėndeti dhe lexoj telegramet e urimit, qė i kanė ardhur manifestimit kulturor nga pėrsonalitet e njohura amerikane. E tillė ishte pėrshėndetja e Mr. Phil Amicone, Mayor City of Yonkers, etj.

Nė Festivalin XV, binte nė sy pjesėmarrja e tė rinjve tė lindur e rritur nė Amerikė. Orkestra “ALBA”, e veshur me simbolet e flamurit shqiptar, gjatė gjithė kohės ishte shoqėruesja kryesore e interpretuesve nė Festival. Nė organo orkestranti e kompozitori i njohur Ilir Dangėllia, nė klarinet Sokol Asllani, nė saxofon Maks Vathi, nė pėrkusion Artan Kushi dhe kitarrė e dirigjim muzikor, mjeshtėri i muzikės Edmond Xhani.

I pari kėndoi Gjokė Vata, me kėngėn “Syrin si qershia”, duke ia lėnė mė pas vendin kėngėtarin arbėresh me banim nė New York Enrico Granafei, qė solli njė buēetė me tinguj dhe fjalė tė vjetra autentike arbėrore tė Kalabrisė. Dueti Besim Muriqi e Haki Krasniqi, interpretuan kėngėn “Nga Kosova nė jug tė Shqipėrisė”. Kėngėtarja Dile Gecaj me ndjenja atdhetare e pėrvojė artistike solli kėngėn “Pėr flamur ta lidhim besėn”.
 
Mentor Veizi interpretoi putpuri kėngėsh vlonjate, tė cilat u duartrokitėn ngrohtėsisht nga publiku. Koreografia Lisa Shala pėrmes grupit tė vallėtarėve “Rozafati” interpretuan vallen “Festa e Madhe Shqiptare”. Grupi “Bashkimi” nga shteti i Georgia - s, pėrmes solistit Enver Kabashi u pėrfaqėsua me njė kėngė pėr Mitrovicėn dhe sėrisht ky grup interpretoi putpuri kėngėsh popullore. Nė programin e pasur Grupi “Bashkimi” luajti valle me motive shqiptare, tė shoqėruar me ēifteli, fyell e tupan.

Pjesa e Dytė, u hap me njė valle me motive gjakovare, tė koreografes Angelina Nika dhe luajtur me pasion nga grupi i valles “Rozafat”. Rapsodėt e grupit “Bashkimi Kombėtar” nė New York, sėbashku me solistin Shefqet Krasniqi, kėnduan kėngė pėr Gjergj Kastriotin, duke ia lėnė vendin Nosh Rrok Camaj, i cili, recitoi njė poezi krijuar posaēėrisht pėr 600 – vjetorin e lindjes sė Gjergj Kastriotit.
 
Njė poezi tjetėr me titull: “Rruga jote ėshtė mė e mira”, u interpretua nga Sokol Muhadri. Rapsodi me lahutė Gjon Dedvukaj, u paraqit me pjesėn muzikore “Lavdi veprės o Fan Noli”, ndėrsa Albert Stanaj, pėrcjellur me ēifteli nga motra Alexandra Stanaj kėnduan “nė Festival mė thirri Vitoja”. Potpuri kėngėsh nga Shqipėria e Mesme, i solli me kėnaqėsi Demir Zena, i cili, ia la mė pas vendin potpurive tėkėngėve korēare, kėnduar nga Drita Makashi.
 
Kėngėt ulqinake i kėndoi Haxhi Zeneli, ndėrsa Elizabeta Dukaj interpretoi “Kalle, kalle moj rini”. Koreografi i njohur nga Bostoni Bashkim Braho, me grupin e tij tė valleve “Ēamėria”, interpretuan “Vallėzimi Shqipeve” e “Valle me motive nga Ēamėria”. Mė pas kėnduan Fatmira Berēani, Gėzim Nika, Eli Gjezo, Albert Popaj, melodi me ēifteli Edmond Xhani, Fitore Mamaqi, Alba Ēano, dueti B. Muriqi e H. Krasniqi, A. Krasniqi. Humor me kėngė nė skenė i sollėn aktorėt nga Michigani, Gjovalin Lumaj, Albina Ndrejaj e Fran Gjokaj.
 

Ēertifikatė nderi i mecenit tė kulturės editorit Mr. Mark K. Shkreli
 
Qysh nga viti 1962, Mr. Mark K. Shkreli, ka qenė njė ndėr bashkėpunėtorėt e palodhur pranė Kishės katolike “Zoja e Shkodrės”, duke kontribuar financiarisht, kulturisht nė 15 festivalet e kėngėve e valleve. Ai ėshtė editor i revistės “Jeta Katolike” (1995 – 2005). Vlerėsimi i Mr. Shrelit, nė 600 - vjetorin e ditėlindjes sė Gjergj Kastriotit vjen sėpari, mbasi vetė ai ėshtė marrė me organizimin e aktiviteteve pranė Qendrės Kulturore “Nėnė Tereza” nė Hartsdale NY. Kėtė vit revista “Jeta Katolike” feston 10 vjetorin e ridaljes sė saj, pas njė ndėrprerje tė pėrkohshme nėn emrin “Jeta Katholike Shqiptare” (1965).
 
Ēertifikatėn ia dorėzoi organizuesi i Festivalit I - rė Mr. Tonin Mirakaj, i cili, i dhuroi edhe njė stilograf, nė mėnyrė, qė Mr. Shkreli, tė pėrgatit sėrisht shfaqjen e ardhshme mbarėshqiptare. Motivacioni i vlerėsimit, ishte: “Nė shenjė mirėnjohje dhe respekti, me rastin e pėrvjetorit tė Festivalit XV tė Kėngėve e Valleve Shqiptare.” Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse Mr. Shkreli, falėnderoj Mr. Tonin Mirakaj, duke thėnė: “Falėnderimet e veēanta, duhet t’i shkojnė nė rradhė tė parė Mr. Tonin Mirakaj, sepse ai ėshtė Kryetari i parė i organizimit i Festivalit I - rė.
 
Unė po i pranoj kėto, por jo nė emrin tim pėrsonal. Unė nė tė vėrtetė kam bėrė mė pak se bashkėpunėtorėt e mi. Kėto vlerėsime i pėrkasin tė gjithėve, qė pėr 15 vjet mė radhė nė organizojnė festivale, pa kurrėfarė shpėrblimi, si antarėt e komisionit dhe artistėt e komunitetit tonė. Emrat nuk mund t’i pėrmend tė gjithė, por nuk mund tė rri pa i pėrmend disa prej tyre. Krahas miqve tanė amerikanė, dua tė falėnderoj bashkėatdhetarėt Nik Gjurashaj, Ismer Mjekun, Fran Shala etj., edhe ata qė nuk e pėrmend dhe ju spektatorė tė mrekullueshėm, qė vini ēdo vit me nda gėzimin bashkė me ne.”
 

Fituesit e Festivalit XV
 
Juria e ngritur pranė Festivalit, pėbėhej Prof. Dr. Dhorka Dhamo, violinistja Semiramiz Kraja, juristi Ismer Mjeku, publicisti e studiuesi Bardhyl Ukcamaj, kėngėtari Gėzim Nika, shpallėn si fitues tė vendit tė parė grupin “Bashkimi Kombėtar” New York, vendin e dytė grupi “Bashkimi” nga Bostoni dhe e treta u rradhit grupi i valleve “Rozafat” e Qendrės Kulturore “Nėnė Tereza” nė New York. 

-----------------------------------------------------

Kontakt me autorin:
klajdkapinova@yahoo.com

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.