|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ahtisaari flet pėr detyrėn e ngarkuar nga OKB

 
 

 

11 nėntor 2004 /TN

E premte, 11 nėntor 2005 /BBC - Ish presidenti finlandez, Marti Ahtisaari, si i dėrguari kryesor OKB-sė pėr tė mbikqyrur bisedimet mbi statusin e Kosovės tha pėr BBC-nė se mendon se njerėzit presin qė statusi tė zgjidhet gjatė vitit tė ardhshėm, por ai vetė thotė se sa mė shpejt aq mė mirė.

Faik Luta intervistoi zotin Ahtisaari dhe fillimisht e pyeti se pse u vonua miratimi zyrtar nga Kėshilli i Sigurimit dhe se a ishin tė vėrteta njoftimet se ai kishte kėrkuar sqarime tė pushteteve tė tij nė mėnyrė qė t'i shmangej ndėrhyrjeve nga cilido anėtar i Grupit tė Kontaktit?

Ahtisaari- Nuk besoj se ėshtė kėshtu. Nuk ka pse Presidenti i Kėshilli i Sigurimit tė aneksojė parimet udhėzuese tė Grupit tė Kontaktit qė lidhen me Sekretarin e Pėrgjithshėm. Mendoj se dokumenti ėshtė i rėndėsishėm pėr Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė dhe pėr mua vetė. Grupi i Kontaktit ėshtė njė grupim i vendeve tė rėndėsishme, disa prej tė cilėve janė anėtarė tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit.
 
Ata kanė punuar nė dokumentin e tyre tė parimeve udhėzuese. Unė vetė isha nė takimin e zhvilluar nė Uashington javėn e kaluar kur ata ende ishin nė pėrfundim e sipėr tė dokumentit. Kompetencat e mia pėrfshihen nė shtojcėn e dokumentit, i cili pėrfaqėson qėndrimet e njė grupi tė vendeve tė rėndėsishme dhe Rusia ėshtė njėri prej kėtyre vendeve. Pėrsa i pėrket referencave ndaj meje dhe rolit tim, pėr kėto vendos Sekretari i Pėrgjithshėm.

BBC - Zoti Ahtisari si do t'i drejtoni negociatat? A do tė ketė diplomaci shėtitėse mes Prishtinės dhe Beogradit? Cila do tė jetė metoda?

Ahtisaari- Nė kėtė moment, jam i gatshėm tė them vetėm se kam planifikuar njė vizitė pėr nė Prishtinė dhe Beograd para fundit tė kėtij viti. Gjithashtu, gjatė kėsaj jave do tė vizitoj edhe kryeqendrat fqinje, si Podgoricėn, Tiranėn, Shkupin e tė tjera. Do tė dėgjoj qėndrimet e Prishtinės dhe Beogradit si dhe tė fqinjėve dhe do tė nisemi nga ajo pikė.

BBC - Zoti Ahtisari, ju ia dolėt tė arrini njė marrėveshje pėr tė pėrfunduar luftėn nė Kosovė nė vitin 1999. A prisni qė detyra e tanishme tė jetė mė e vėshtirė apo mė e lehtė?

Ahtisaari- Ajo detyrė nuk ishte dhe aq e lehtė. Por ajo u krye me profesionalizėm dhe shpejtėsi, sepse tė gjithė donin arritjen sa mė parė tė njė marrėveshjeje. Pėrsa i takon bisedimeve tė ardhshme, tani pėr tani e kam tė vėshtirė tė them diēka. Ndoshta, ju duhet tė ma bėni kėtė pyetje pas fazės sė parė tė bisedimeve.

BBC - Pra, a mendoni se kėtė rradhė mund ta keni mė tė vėshtirė ngaqė nuk keni mbėshtjeten apo kėrcėnimin ushtarak?

Ahtisaari- Varet se si vlerėsohet mbėshtjetja. Kėsaj radhe ndoshta kam mė shumė mbėshtetje dhe qėndrim tė pėrbashkėt se mė parė, sepse Kėshilli i Sigurimit e ka miratuar dhe mirėpritur emėrimin tim. Sė dyti, Bashkimi i Europian na mbėshtet plotėsisht - kėshtu qė mendoj se kemi njė mbėshtetje tė fortė. Kjo ėshtė njė detyrė e vėshtirė, por kjo ēėshtje ka zgjuar pėrkrahje dhe interes tė madh ndėrkombėtar dhe kjo nuk duhet nėnvlerėsuar.

BBC - Zoti Ahtisari, ju jeni negociator me shumė pėrvojė qė keni arritur tė zgjidhni mjaft konflikte. Si i bėni palėt bashkėbiseduese tė arrijnė kompromise?

Ahtisaari- Mendoj se kjo varet nga rrethanat tė cilat gjithmonė janė tė ndryshme, kėshtu qė nuk mund tė bėhen pėrgjithėsime. Megjithatė, pėr negociatorin ndoshta njė parim ėshtė i qartė. Ai duhet tė jetė i hapur me tė gjithė dhe i drejtpėrdrejtė. Kjo sepse nuk ia vlen qė ēėshtjet tė paraqiten tė mjegullta. Ėshtė e rėndėsishme qė tė gjithė ta dinė qėndrimin tim dhe unė tyrin, me qėllim qė tė mos ketė tė papritura.

BBC - Zoti Ahtisari, shqiptarėt ka shumė gjasa qė tė mos pranojnė mė pak se pavarėsinė, ndėrkohė qė serbėt mund tė pranojnė gjithēka tjetėr pėrveē pavarėsisė sė Kosovės. Nga e filloni ju, kur pozitat e tyre janė kaq tė papajtueshme?

Ahtisaari- Sikurse ju thashė, unė e filloj punėn duke i dėgjuar. Unė do t'i dėgjoj se ēfarė kanė pėr tė mė thėnė e pastaj punėn e vazhdojmė qė aty.

BBC - Dhe cili krah prisni tė jetė mė i vėshtirė pėr ju?

Ahtisaari- Nuk kam ndėrmend tė pėrzgjedh ndonjėrin krah qė pėrfshihet nė kėtė ēėshtje sepse, fillimisht, mė duhet t'i dėgjoj tė dy krahėt.

BBC -  Zoti Ahtisari sa kohė prisni tė zgjasin kėto bisedime?

Ahtisaari- Nuk e kam fare idenė se sa do tė zgjasin bisedimet. Disa thonė se ata mund tė zgjasin nga vetėm 3-4 muaj e deri pambarimisht. Mbrojtėsit e mendimit tė fundit thonė se nuk duhet tė ketė kurrfarė afati pėr bisedimet. Por sigurisht, unė mendoj se shpresat janė qė zgjidhja tė gjendet gjatė vitit tė ardhshėm. Unė vetė do tė dėshiroja sa mė shpejt, aq mė mirė. Ne do tė ecim para me vendosmėri por nuk do tė ngutemi.

BBC - Ju i keni ndjekur zhvillimet nė Kosovė gjatė vitit tė kaluar. Sa pėrparim mendoni se ėshtė bėrė?

Ahtisaari- Jo, nuk mendoj se i kam ndjekur zhvillimet aq nga afėr. Mė shumė kam lexuar se ēfarė ėshtė raportuar nga pėrfaqėsuesi i posaēėm dhe raportin e kohėve tė fundit tė ambasadorit Kai Eide. Mendoj se kėto dokumente i keni lexuar edhe ju vetė.

BBC - Pra, ēfarė pėrparimi mendoni se ėshtė bėrė, duke gjykuar nga kėto raporte?

Ahtisaari- Ka plot punė pėr tė bėrė. Le tė themi qė ka plot punė pėr tė bėrė. Dua tė them se kur flasim pėr status, duhet tė flasim pėr status me standarde.

BBC -  Ēfarė sfide ėshtė kjo pėr ju?

Ahtisaari- Kjo ka mė shumė rėndėsi pėr palėt, ėshtė mė shumė sfidė pėr ata se sa pėr mua. Unė e marr ēdo detyrė me shumė seriozitet, por shpresoj se do tė arrijmė njė zgjidhje tė arsyeshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.