|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Thaēi: Shteti i pavarur dhe sovran i Kosovės - kompromis pėr qytetarėt e saj

 
 

 

10 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (09.11.2005) Laura Konda

Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bėrns, ish-ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara Riēard Hollbruk dhe disa senatorė amerikanė komentuan dje pėr Kosovėn nė seancėn e zhvilluar nė Komisionin e Punėve tė Jashtme tė Senatit. Zoti Burns u bėri thirrje shqiptarėve t'i lenė mėnjanė mosmarrėveshjet politike dhe personale tani qė do tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar. Por cilat jane reagimet e pales kosovare per keto kritika? Pėr tė biseduar pėr kėto ēėshtje Zėri i Amerikės intervistoi pėr emisionin “Ditari” zotin Hashim Thaēi, Kryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės dhe pjesėtar i grupit negociator pėr statusin.

Zėri i Amerikės: Zoti Thaēi, cili do tė ishte komenti juaj pėr tonin kritik tė Nėnsekretarit Burns ndaj udhėheqėsve shqiptarė?

Hashim Thaēi: Unė fillimisht dua tė pėrshėndes angazhimet e zotit Nik Bėrns pėr procesin e negociator tė Kosovės, si pėrfaqėsue i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qėndrimet e ambasadorit Hollbruk qė u prezantuan dje. Unė mendoj se mendimet se zotit Nik Bėrns janė tė vullnetit tė mire, por dua tė theksoj se nė ekipin negociator tė Kosovės ka ndodhur progress substancial, janė dėgjuar mendime interesante, produktive, ėshtė ndėrtuar njė unitet i qėndrueshėm, e nė tė njėjtėn kohė e ritheksoj, ky grup negociator ka formuar ekipin politik, qė do tė merret me ēėshtje politike; por nė tė njėjtėn kohė, Partia Demokratike e Kosovės i ka dhėnė njė domethėnie tė veēantė kėtij progresi me prezantimin e platformės sė saj pėr shtetin e pavarur dhe sovran.

Zėri i Amerikės: Dje grupi negociator ka zhvilluar njė mbledhje pune. A u mund tė thuhet se janė kapėrcyer, apo sheshuar mosmarrėveshjet dhe me ēfarė kanė tė bėjnė ato konkretisht?

Hashim Thaēi: Unė besoj se ēdo lider politik do tė ngrihet mbi vetveten, mbi interesat partiake, do tė fokusohet mė tepėr pėr statusin politik, do tė investojė nė unitet, nė qėndrime tė pėrbashkėta; natyrisht, qė do tė ketė opinione tė ndryshme dhe alternativa tė ndryshme, por unė jam optimist se gjėrat do tė ecin nė binarė tė drejtė dhe do tė kemi njė reflektim shumė mė pozitiv, njė bashkim tė energjive positive prej tė gjitha partive politike tė Kosovės; do tė kemi njė plotėsim tė vizionit pėr shtetin e pavarur dhe sovran, sipas platformės qė e ka propozuar Partia Demokratike e Kosovės. Kėshtuqė, unė jam oprimist pėr punėn e mėtejshme tė kosovarėve pėr zgjidhjen e statusit politik.

Zėri i Amerikės: Nė mbledhjen e djeshme ju, siē thatė, keni dorėzuar njė platformė, ku kėrkoni qė Kosova tė jetė shtet i pavarur dhe qė tė drejtat e pakicave tė mbrohen me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare. Pse me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare? A nuk janė shqiptarėt tė aftė pėr ta bėrė vetė kėtė?

Hashim Thaēi: Partia Demokratike e Kosovės ėshtė partia e parė dhe e vetmja qė ka prezantuar platformėn pėr vizionin e shtetit tė pavarur dhe sovran. Platforma qė i kam prezantuar dje ekipit negociator ėshtė koncepti politik i PDK-sė, qė buron nga vullneti i tė gjithė qytetarėve tė Kosovės; por edhe ne si shumicė shqiptare duhet t’i marrim pėrgjegjėsitė qė na takojnė, pėr t’i siguruar dhe garantuar tė drejtat e tė gjithė qytetarėve qė jetojnė nė Kosovė, qoftė tė serbėve dhe malazezėve, tė boshnjakėve, apo tė tė tjerėve, sepse ne pretendojmė tė ndėrtojmė njė shtet qytetar qė punon drejt krijimit tė njė identiteti shtetėror dhe qė tė gjithė qytetarėt tė jenė shtetas tė Kosovės dhe tė gėzojnė tė drejtat e tyre tė barabarta. Pra, nuk do tė pretendojmė tė ndėrtojmė pavarėsi vetėm pėr njė popullsi etnike, por pavarėsi tė plotė tė Kosovės, pėr tė gjithė qytetarėt qė jetojnė nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Si nė ēdo proces negociatash, asnjėra palė nuk merr atė qė dėshiron, pra nevojitet njė kompromis pėr arritjen e njė marrėveshjeje. Cilat mendoni se mund tė jenė konkretisht disa nga kompromiset qė mund tė bėjnė tė dyja palėt?

Hashim Thaēi: Fillimisht dua tė theksoj se shteti i pavarur dhe sovran i Kosovės ėshtė kompromis pėr qytetarėt e Kosovės. Do tė negociojmė pėr tė gjitha ēėshtjet qė janė pėr t’u negociuar, si tė drejtat e minoriteve, qė tė krijohen tė gjitha kushtet qė ata tė integrohen nė institucione dhe shoqėri; dhe nė anėn tjetėr, tė punohet dhe tė diskutohet pėr reformimin e pushtetit lokal nė pėrputhshmėri me standartet ndėrkombėtare; tė punohet edhe mė tepėr pėr sigurimin dhe garantimin e tė drejtave kulturore dhe historike tė tė gjitha minoriteteve, pėrfshi edhe tė serbėve.

Nė kėtė drejtim, unė besoj se ėshtė mjaft me rėndėsi, qė tė kemi dhe pėrkrahjen, tė kemi mė afėr, nė bashkėpunim, edhe bashkėsinė ndėrkombėtare, sepse investimet tona pėr lirinė e Kosovės kanė qenė tė pėrbashkėta, investimet pėr ndėrtimin e paqes kanė qenė tė pėrbashkėta, dhe unė jam shumė optimist se bashkėpunimi mas Prishtinės dhe ndėrkombėtarėve edhe me faktorėt e tjerė, do tė jetė shumė i rendėsishėm. Nė veēanti, do tė jenė shumė i rendėsishėm bashkėpunimi i mire, pėr tė patur sukses tė pėrbashkėt; dhe unė jam optimist se suksesi do tė jetė i pėrbashkėt nė ndėrtimin e Kosovės sė pavarur e tė zhvilluar ekonomikisht.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.