|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shtetet e Bashkuara mbėshtesin pėrpjekjet e Maqedonisė pėr anėtarėsim nė BE

 
 

 

10 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (09.11.2005) - Komisioni Evropian rekomandoi Maqedoninė si kandidate pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian dhe do ta paraqesė kėtė rekomandim nė takimin e nivelit tė lartė tė BE-sė nė dhjetor.

Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Adam Ereli, tha se Shtetet e Bashkuara mbėshtesin pėrpjekjet e Maqedonisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian dhe e inkurajojnė atė tė zbatojė reformat e nevojshme.

Nė raportin e tij lidhur me kandidaturėn e Kroacisė, Komisioni Evropian tha se Kroacia duhet tė pėrmirėsojė mėnyrėn sesi i trajton ēėshtjet e kriminelėve tė luftės dhe tė pėrmirėsojė trajtimin e pakicave.

Komisioni Evropian i dha Turqisė statusin e vendit me njė ekonomi tregu funksionale, por tha se ky vend duhet tė marrė masa mė tė forta kundėr shkeljes sė tė drejtave tė njeriut.

Komisioni vuri nė dukje se Shqipėria po bėn pėrparim drejt marrėveshjes sė asociim-stabilizimit me Bashkimin Evropian, por rekomandoi qė Tirana tė pėrmirėsojė lirinė e shtypit dhe pavarėsinė e gjyqėsorit si dhe tė luftojė korrupsionin.

Komisioni Evropian dha vlerėsim tė ngjashėm pėr Sėrbinė e Malin e Zi si dhe pėr Bosnje-Hercegovinėn dhe i bėri thirrje Bosnjės tė pėrshpejtojnė procesin e privatizimit.   


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.