|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

PSE duhet tė quhet Radio Televizioni Publik i Kosovės “TV SHOP”?

 
 

 

10 nėntor 2005 /TN
   

Milot Liteshi

 

Zhvilimi profesional i RTK-sė paraqet qėllim kryesor tė gazetarisė kosovare, tė idesė pėr informim publik. E drejtė do te ishte nėse ky televizion publik rritet, zhvillohet dhe pėrparon nėpėrmjet asaj rruge qė ēon nė ngritjen individuale dhe kolektive tė ekipit. Problemi pse nuk i shkojnė punėt  RTK-sė, ashtu siē dėshirohet mund tė argumentohet si mė poshtė.

 

Udhėheqėsit e RTK-sė kanė tendencė tė injorojnė  strategjitė e vėrteta dhe si me qėllim kėrkojnė tė gabuarat. Pėr shembull: nuk ėshtė e drejtė qė RTK-ja tė punėsojė gjysmėn e punėtorėve, nga profesionet mė tė ndryshme,dhe fare pak apo asnjė me kualifikim pėrkatės gazetaresk. Nuk ėshtė e drejtė qė RTK-ja merr nė punė, punėtor qė nuk kanė mbaruar studimet dhe len  jashtė njerėz me kualifikime. Nė vend qė tė kishte kritere profesionale tė punėsimit, pra  nė vend se pranimi tė bėhej nė baza meritore, ai bėhet nė baza familjare.

 

Prandaj nuk ėshtė kurrfarė befasie pse shumica e tė punėsuarve nė RTK (pėrjashto kėtu disa ish- gazetarėt tė ish- Televizionit tė Prishtinės), kanė fituar njohuri me gazetarinė nė bazė tė afėrsisė dhe lidhjeve familjare.

 

Shumica prej tyre u njohjen me televizionin pėr herė tė parė nė RTK. Karrierėn e tyre ata e arritėn pėrmes kurseve dhe jo pėrmes studimit. Kjo bėri qė pėr njė kohė tė shkurtėr, kėta “gazetarė” me pak mund fituan “dije”. Ky model i regrutimit tė gazetarėve asnjėherė nuk mund tė paraqesė rrugėn e vėrtetė tė rekrutimit tė stafit tė mirėfilltė profesional. Kjo metodė ndoshta mund tė kursejė mjaft kohė atyre, qė e kanė praktikuar dhe qė e praktikojnė metodėn e tillė, por nuk mund tė prodhojė cilėsi.

 

Nėse ėshtė i suksesshėm ky  model i tė bėrit gazetar, ėshtė e sigurt se punonjėseve tė tillė mund t“u mungojė tėrė jetėn dija elementare, dija qė ata kurrė nuk e kanė mėsuar nė fakultet. Duke i marrė parasysh kėto rrethana, vlerėsimi i programit tė RTK-sė si i “mirė” e “mė i shikueshėm” nga ana e stafit drejtues ėshtė fals dhe gabimisht i interpretuar.

 

Sipas sondazheve tė fundit tė bėra nga “Index Kosova” shihet qartė se RTK-ja si televizion publik nuk qėndron edhe aq larg televizioneve private RTV21 dhe KTV (qė sipas mendimit tim ky ėshtė edhe njė emėrim i gabuar nė tėrėsi, sepse aq sa mund tė jetė publike RTK –ja,aq mund tė ishte si i tillė edhe RTV21 e pse jo edhe KTV). Sipas kėtyre sondazheve, nga tetori i vitit 2002 deri nė gusht 2004, RTK nuk dallon nė pėrqindje pėr shikueshmėri nga RTV21. Pėr Shembull: tetor 2002 shikueshmėria e RTK-sė arrin 91.1 % dhe merr teposhtėn duke rėnė nė nivelin mė tė ultė, 82.3% nė muajin maj tė vitit 2004 por duke shėnuar njė rritje tė lehtė nė stadin e fundit tė hulumtimit nė muajin gusht me 85.7 %.

Sipas kėtij hulumtimi shikueshmėria pėr RTV21 nė muajin tetor te vitit 2002 ishte 76.4 %, pėrqindje kjo qė u shoqėrua me njė rritje tė lehtė edhe nė vitin 2003 duke e arritur nė pikėn mė tė lartė sidomos nė muajin shkurt 2004 deri nė 90.2%. Kėtė pėrqindje tė shikueshmėrisė RTV21 e mban pa ndonjė modifikim tė theksuar deri nė gusht 2004.

Nėse ky hulumtim ėshtė neutral dhe merret si i mirėqenė e i verifikueshėm, atėherė, trumbetimi i stafit tė RTK-sė dhe kronikave tė tija tė shpeshta nė lajme se RTK-ja  ka shikueshmėri mė tė madhe, sesa televizionet “private”gati gati ėshtė bėrė pėr shikuesin njė gėnjeshtėr e kulluar, dhe pėr vet stafin e RTK-sė humbje e pėrkushtimit ndaj tė vėrtetės.  

Prezantimi i lajmeve nė RTV21 por edhe nė KTV  nuk kanė dallime shumė nga prezantimi i lajmeve nė televizionet kombėtare nė Shqipėri si TOP Chanel, ALSAT, KLAN etj. Paralajmėrimi i lajmeve nė RTK, deri para dy javė, (meqė tani pėr fat tė mirė ėshtė bėrė njė ndryshim teknik cilėsor) pra deri para dy javėve, pėrshėndetja e moderatorit zgjaste diku mbi 1 minutė e 40 sekonda sa merr kohė njė kronikė e vockėl e cila do t“ kushtohej njė problemi social.

 

Zėri kumbues i lajmeve tė pėrdorur tė ēorodiste fare me muzikėn pėrcjellėse “horror muzikė”. S“pari thuhej “Jeni duke ndjekur lajmet nė RTK, njė zė i padukshėm, dėgjohej nė sfond qė shumicėn e rasteve e bėnte Shaban Arifaj apo Mustafė Muqaj, pastaj binin kėmbanat diku 40 sekonda dhe mė pas bėhej paralajmėrimi i tre top temave kryesore duke i shoqėruar ato me muzikėn ēoroditėse dhe zėrin nė prapaskenė. Kjo katrahurė zgjatej 50 sekonda. Dhe mė nė fund mbyllej muzika, binte toni dhe moderatorėt sėrish fillonin. Moderatori i parė thoshte:
 
“Shikues tė nderuar Mirė Mbrėma po fillojmė me lajmet”. Moderatori dytė thoshte : “Mirėmbrėma Shikues tė nderuar jeni duke i ndjekur lajmet kėtu nė Radiotelevizionin Publik tė Kosovės”. Dhe pastaj fillonin me leximin e lajmit. Asnjėrit nuk ja vriste veshin, ti thuhet shikuesit  tri herė “Mirėmbrėma”, ti tregonin atij herė pas herė se janė duke i shikuar lajmet nė RTK. Nuk besojė qė ka ndonjė shikues, qė do tė harronte apo nuk do ta dinte se cilat lajme po shikonte nė ato momente.

 

RTK- ashtu siē i ka udhėheqėsit, nė planin gazetaresk nuk mundi tė zbulojė asnjė skandal, asnjė pėrzierje tė qeveritarėve nė korrupsion qė nga mbarimi i luftės deri mė tani. Njė skandal tė vogėl mund tė thuhet se megjithatė u zbulua, dokumenti i publikuar se punėtorėt nė sektorin publik tė qeverisė merrnin rroga marramendėse. Kjo gjė nuk u zbulua mė parė sepse ishte nė lojė partia tė cilėn RTK nuk guxon ta kritikojė.

 

Mund tė thuhet se me pėrjashtim gjatė zgjedhjeve tetor 2004 RTK- ku RTK e shtrėnguar nga UNMIK-u, arriti tė tejkalojė barrierėn e saj dhe ishte me tė vėrtet televizion i pavarur, nė kuptimin e mirėfilltė tė fjalės, kohėn tjetėr dėshtoi. Atributi qė i dedikohej se RTK-ja ėshtė televizion publik,  mund tė konceptohej si i tillė vetėm nė baze tė privilegjeve qė gėzonte dhe qė gėzon akoma sepse financohet nga buxheti i Kosovės, dhe pėr faktin se  posedon tė drejtėn ekskluzive pėr tė raportuar  nga Kuvendi i Kosovės.  Televizioni publik i Kosovės nuk dallohet shumė nga ai privat. Ai dallohet  vetėm  nė bazė tė liqencės pėr emetim nga kuvendi apo emetimin e lojėrave tė futbollit.

 

Ai duhet tė dallohet edhe pėr temat, lajmet e zgjedhura,  debatet dhe natyrisht dokumentarėt e emetuara, analizat dhe reportazhet hulumtuese. Sa i pėrket dokumentareve tė emetuara, numri i tyre s“ka rėndėsi. Mė tepėr se shumica e tyre deri tani ishin punė amatore. Teksti i tyre bėhej aty pėr aty, pa kombinime, pa dramacitet rrėfimi, qė tė jetė interesant pėr shikuesin. Nėse RTK ka emituar dy dokumentare deri diku qė i plotėsojnė kushtet pėr tu quajtur si tė tillė, atėherė ata nuk janė financuar nga ky televizion dhe buxheti i tij ,por nga donatorė nga jashtė. Nėse RTK ja emiton ndonjė emision, reportazh, debat tė mirėfilltė apo magazinė televizive nga diaspora, ajo nuk financon asnjė cent nė produkte tė tilla.

 

Materialet e tilla ajo i merr nga “bashkėpunėtorėt” dhe i bėn ata gazetarė, bile i bėn edhe disa qė kurrė nuk kanė qenė si tė tillė. RTK-ja i redakton materialet e huazuara apo materialet falas nga kėta bashkėpunėtore i bėn ato pėr vete, i vėnė siglėn e pėrgjegjėseve tė saj, pra tė redaktorit pėrgjegjės, dhe nuk paguan asnjė nga kėta qė vrapojnė poshtė e pėrpjetė metropoleve tė Evropės(mund ti paguaj pesė euro pėr njė kronik apo raport).

 

Shpesh, disa individė nuk kėrkojnė honorar, ata janė tė kėnaqur qė u del emri nė TV dhe pėrmes emisioneve tė tyre qė ju botohen pa probleme nė RTK, ata bėjnė biznese dhe korruptojnė bashkatdhetarėt, duke kėrkuar pėr njė emision, disa mira Euro vetėm pėr njė “reportazh” pa kurrfarė bazash profesionale. E njėjta lojė luhet edhe me serialet apo komeditė qė emitohen nė RTK. Asnjė episod nuk paguhet. Kėtė fat e kishte dhe e ka akoma seriali i familjes moderne. RTK nuk paguan as pėr CD-et e emetuara, tė kėngėtarėve tė estradės. Ata qė kėrkojnė honorar e pėsojnė shumė keq, u mbyllet dera pėrgjithmonė.

 

Sa pėr informim tė lexuesit, nė te gjitha televizionet nė Austri, Gjermani Angli e gjetiu   nuk mund tė emitohet asnjė sigėl, asnjė melodi apo kėngė qoftė 1 minutė apo dhjetė sekonda e tė mos paguhet honorar pėr ketė.

 

Shtrohet pyetja nėse RTK nuk investon nė gazetari, ku shkojnė gjithė ato dy milion euro nga buxheti i Kosovės dhe sa e sa miliona nga reklamat. Nėse RTK ka 135 Punėtor ose e zėmė 200 nuk besojė qe secili prej tyre ta kete rrogėn mė tepėr se 600 euro. Me njė matematikė tė thjesht mund tė llogaritet buxheti financiar i kėtij televizioni. Udhėheqėsit i kanė mbyllur sytė para kėtyre padrejtėsive. A e shikojnė ata programin e tyre qė e sajojnė vetė.

 

A do tė kish mundur Drejtori i Pėrgjithshėm apo zėvendėsi i tij tė rrijė para ekranit, dhe tė shikojnė TOP SHPO-in s“paku vetėm njė paradite tė vetme dhe ta kuptojė se ēfarė maskara ėshtė duke u bėrė  nė kėtė televizion. Vetėm atėherė mund ta kuptojnė se ēfarė mėkati, ata i bėjnė qytetarėve tė Kosovės.

 

Kuvendi as Qeveria por as njė institucion tjetėr nuk i jep 2 milion nga buxheti televizionit publik qė ky ta shndėrrojė hapėsirėn e vetė pėr shitblerje dhe punė biznesi. Nėse kjo i lejohet RTV 21 dhe KTV- sė apo ndonjė televizioni lokal nuk mund ti lejohet televizionit publik. Le ta gjejnė udhėheqėsit njė televizion publik nė Austri apo nė Gjermani qė ka tė drejt si RTK tė emitojė reklama nė kėtė stil.

 

 TOP SHOP emitohet si reklamė nė kohėzgjatje deri nė 20 minuta vetėm para ose pas njė emisioni gazetaresk, e kjo tregon se ku gjendet dhe ku ka rėnė RTK-ja. Reklamat e tilla ne televzionet tjera publike jashta Kosoves i emetojnė vetėm kanalet private pėr biznes. Nė kėto kanale nuk ka program gazetaresk por vetėm reklama dhe  janė tė sajuar si tė tillė, prandaj quhen TV SHOP .

 

----------------------------------------------------------
Kontakt me autorin: milotliteshi@web.de

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.