|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Numri i qytetarėve tė papunė nė Kosovė arriti nė 42 pėr qind

 
 

 
Prishtinė, 10 nėntor 2005 /TN /QIK - Numri i qytetarėve tė papunė nė Kosovė arriti nė 42 pėr qind. Kėshtu u tha nė konferencėn e cila u mbajt nė Prishtinė, ku u diskutua pėr nevojėn e fuqizimit tė shoqėrisė civile dhe promovim tė dialogut social.
 
Nė kėtė konferencė janė diskutuar edhe ēėshtja e kontratės kolektive dhe zgjidhja e kontesteve tė punės. Agjencioni Evropian pėr rindėrtim ka filluar programin pėr fuqizimin e shoqėrisė civile nė vitin 2005 dhe ka pėr qėllim tė zhvillojė kapacitetet profesionale tė partnerėve socialė, siē ėshtė Qeveria, punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit.

Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale Ibrahim Selmanaj tha se nė Kosovė 42 pėr qind e popullatės ėshtė e papunė. Ai ėshtė zotuar se Qeveria do tė bėjė implementimin e kontratės kolektive.

Ndėrkaq Oda Ekonomike e Kosovės nė kėtė konferencė e ka pėrfaqėsues punėdhėnėsin nė kėshillin tripalėsh.

Problem i vetėm pėr implementimin e kontratės kolektive nė Kosovė ėshtė buxheti i vogėl dhe moszgjidhja e statusit u shpreh Ali Dragusha, pėrfaqėsues i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.