|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Shkup takohen ministrat e transportit tė Evropės Juglindore

 
 

 
Shkup, 1O nėntor 2005 /TN /QIK  - Nė Shkup ka filluar njė takim i ministrave tė transportit nga Maqedonia, Shqipėria, Bosnjė e Hercegovina, Kroacia, Serbia e Mali i Zi dhe Kosova. Ky takim vjetor, i cili ėshtė mbėshtetur nga Bashkimi Evropian, ka si detyrim Memorandumin pėr mirėkuptim qė e nėnshkruan vitin e kaluar vendet e Ballkanit Perėndimor pėr zhvillimin e rrjetit krysor transportues rajonal nė Evropėn Juglindore.

Ministrat e Transportit pritet tė konfirmojnė mėnyrėn e zbatimit tė Memorandumit, pėrkatėsisht sigurimin e investimeve pėr 145 projekte qė kapin shumė prej 8 miliradė eurosh. Synim kryesor ėshtė qė me kėto projekte rrugėt kryesore, hekurudhat, aeroportet dhe portet e vendeve tė rajonit tė ngriten nė nivelin e standardeve ndėrkombėtare gjė qė do tė lehtėsonte afrimin e vendeve tė rajonit drejt BE sė.

Pėrfaqėsuesi i Drejtoratit tė pėrgjithshėm tė Transportit tė Komisionit Evropian, Edgar Tilman tha nė hapje tė konferencės se bashkėpunimi i kėtyre vendeve ka rėndėsi thelbėsore pėr prosperitetin e tyre si dhe rritjen ekonomike, ndėrkohė qė sipas tij, kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr t'u pėrballur me sukses me sfidat kryesore - infrastruktura transportuese, mungesa e enegjisė dhe ndotja e mjedisit, tha Tilman.

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve i Maqedonisė Xhemali Mehazi theksoi nevojėn e zhvillimit tė infrastrukturės pėr tė cilėn tha se ėshtė evidente dhe e domosdoshme pėr secilin vend.

Mehazi u shpreh se Maqedonia po pėrballet me investime tė pamjaftueshme tashmė njė kohė tė gjatė, prandaj, tha ai, pėrparėsi e Qeverisė sė Shkupit ėshtė tė krijojė kushte tė volitshme pėr tėrheqjen e investuesve tė huaj dhe vendorė.

Sipas tij, ndėrtimi i korridoreve panevropiane 8 dhe 10 edhe mė tej mbetet prioritet i madh nė pjesėn e sektorit transportues tė Maqedonisė, por nevojitet ndihmė financiare, tha Mehazi.

Pritet qė kjo konferencė ministrore tė pėrfundojė me nėnshkrimin e njė marrėveshjeje pėr zbatimin e Memorandumit tė mirėkuptimit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.