|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi: Shteti Kosovės nuk mund tė paramendohet pa siguri tė brendshme efikase

 
 

 
Prishtinė, 10 nėntor 2005 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi, tha sot se faza e pėrcaktimit tė arkitekturės sė shtetit modern tė Kosovės nuk mund tė mendohet pa sektor efikas tė sigurisė sė brendshme, nė takimin e Grupit Konsultativ tė Inspektimit tė Sektorit tė Sigurisė sė Brendshme (ISSR).

"Sektori i sigurisė pėrbėn ēėshtjen mė themelore nė ndėrtimin e njė Kosove moderne dhe evropiane.
 
Kosova u ofron pjesėmarrje tė gjithėve nė pėrcaktimin e tė ardhmes sė tyre nė tė gjitha aspektet, sidomos nė atė tė sigurisė, duke i bėrė mė tė pėrgjegjshėm tė gjitha institucionet dhe mekanizmat qė merren me sigurinė nė Kosovė", tha ai nė takimin ku merrnin pjesė pėrfaqėsues tė UNMIK-ut, tė institucioneve tė Kosovės dhe mbajtėsit e sigurisė nė Kosovė, si dhe pėrfaqėsues tė pakicave etnike dhe fetare, tė shoqėrisė civile, tė mediave dhe biznesit.
 
"Formimi shumė i shpejtė i Ministrisė sė Brendshme dhe asaj tė Drejtėsisė, si dhe mekanizmave tė tjerė tė sigurisė e bėjnė kėtė proces mė tė besueshėm dhe stabil", tha ai.

Kryeministri Kosumi tha se Qeveria vlerėson se nė procesin e rishikimit tė sigurisė nė vend rol tė rėndėsishėm duhet t'i lejohet TMK,-sė e cila krahas pranisė sė NATO-s nė Kosovė dhe nė bashkėpunim me tė, do t'u kontribuonte kėtyre proceseve qė kanė nevojė pėr siguri, paqe dhe stabilitet.

Kryeadministratori Soren Jesen-Petersen tha se shqyrtimi i sektorit tė sigurisė sė brendshme po bėhet me qėllim tė krijimit tė arkitekturės sė sigurisė pėr Kosovėn e sė ardhmes. Ai tha se tashmė ka filluar procesi i pėrcaktimit tė statusit dhe gjatė kėsaj periudhe ėshtė me rėndėsi qė institucionet vendore tė qeverisjes tė vazhdojnė me zbatimin e standardeve dhe reformimin e vetėqeverisjes lokale.
 
Ai vlerėsoi si shumė tė rėndėsishme qė tė gjithė tė punojnė sė bashku nė ndėrtimin e kapaciteteve qė do tė nevojiten pėr tė menaxhuar Kosovėn pas statusit, po ashtu edhe pėr menaxhimin e njė shoqėrie tė bazuar nė sundimin e ligjit. "Kjo ėshtė iniciativa e parė konkrete qė Kosova tė pėrgatitet pėr kohėn pas statusit", u shpreh Petersen duke iu referuar kėtij takimi.

Nga shqyrtimet pėr transformimin e sigurisė nė Kosovė parashihet, qė tė jetė jetė nė krye njė Komitet Drejtus nėpėrmjet tė tė cilit do tė ndėrlidhej qeveria e Kosovės brenda sė cilės do tė funksiononte sekretariati, por nė kuadėr tė zyrės pėr siguri tė Kryeministrisė. Dhe poashtu do tė ishte jshtė kėtyre dy institucioneve njė grup konsultativ.
 
Grupi Konsultativ i Inspektimit tė Sektorit tė Sigurisė sė Brendshme, po vazhdon punimet me dyer tė mbyllura.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.