|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Komisioni Evropian nė raportin mė tė ri Kosovėn e trajton ndaras nga Serbia dhe Mali i Zi

 
 

 
Bruksel, 10 nėntor 2005 /TN /QIK - Nė njė raport tė Komisionit Evropian, Kosova pėr herė tė parė ėshtė trajtuar ndaras nga Serbia dhe Mali i Zi.

Komesioneri i BE-sė pėr zgjerimin, Oli Rehn tha se kjo rėndėsi praktike duke marrė parasysh fazėn nė tė cilėn gjendet Kosova. Raporti thekson mekanizmat me tė cilėt Kosova mbahet e pėrfshirė nė BE vazhdojnė tė jenė mekanizma pėrcjellės tė stabilizim-asociimit.
 
Perspektiva evropiane e vendeve tė Ballkanit Perėndimor, thekson r apori, ėshtė e hapur edhe pėr Kosovėn, pėr tė nėnvizuar se nė Kosovė ėshtė arritur pėrparim nė zbatimin e reformave, por edhe mė shumė duhet bėrė sidomos nė reformimin e administratės publike.

Institucionet kalimtare kanė dėshmuar gatishmėri qė tė pėrmbushin standardet. Vėrehet se ėshtė arritur pėrparim i institucioneve, nė ekonomi, si dhe tek TMK-ja, porse siē thuhet nė raport, ka lėvizje modeste pėr sa i pėrket kthimit tė refugjatėve, mosrespekimi i sundimit tė ligjit, zgjidhja e problemit tė pronės, krimi i organizuar si dhe korrupsioni.

Nė aspektin ekonomik, nė raport thuhet se pėrdorimi i euros ka siguruar stabilitetin monetar dhe se Kosova promovon liberalizimin e tregut dhe biznes tė favorshėm. Rritja ekonomike ka qenė e dobėt, por sipas Komisionit Evropian pjesėrisht ėshtė pasojė e zvogėlimit tė ndihmave nga donatorėt.
 
 

 
Komesioneri pėr zgjerim Oli Ren kėrkon qė statusi i Kosovės duhet tė shoqėrohet me standarde
 
Bruksel, 1O nėntor 2005 /TN /QIK - Komesioneri pėr zgjerimin Oli Rehn u shpreh se statusi i Kosovės duhet tė shoqėrohet me standardet, duke inkurajuar tė gjithė politikanėt dhe vendimmarrėsit nė Kosovė qė tė marrin masa qė standardet t'i marrin seriozisht.

"Dua t'i inkurajoj tė gjithė politikanėt dhe vendimmarrėsit nė Kosovė qė tė marrin masa qė standardet tė merren seriozisht nė mėnyrė qė tė respektohen tė drejtat e pakicave dhe tė mbrohen ata, tė merren masat pėr decentralizimin dhe funksionimin normal tė njė shoqėrie shumetnike, nė mynyrė qė tė kemi nė zgjidhje tė qėndrueshme pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės" u shpreh Rehn pėr BBC-nė.

Komisioni Evropian, tha Rehn, mbėshtet bashkėsinė ndėrkombėtare dhe Marti Ahtisarin nė misionin e tij pėr ēėshtjen e statusit, pėr tė lehtėsuar arritjen e njė zgjidhjeje tė ekulilibruar dhe tė qėndrueshme pėr Kosovėn.
 
Mirėpo ai kėrkoi qė t'i kushtohet vėmendje e madhe pėrmirėsimit tė standardeve, siē u shpreh "qė ato tė kapin nivelin evropian" dhe "njė kusht pėr tė hedhur hapa nė proceset integruese evropiane".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.