|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BE: Shqipėria mė pranė mbylljes sė bisedimeve tė Asocim-Stabilizimit

 
 

 

10 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (09.11.2005) - Armand Mero - Rezultatet mbi tė ardhmen e procesit tė integrimit tė Shqipėrisė ishin tė pritshme. Nga pikėpamja teknike Shqipėria thuajse i ka mbyllur tė gjitha nenet e marrėveshjes dhe ajo qė Komisioni europian priste ishte ēėshtja e zgjedhjeve. Kjo pikė nuk ka ndikuar pėr tė shtyrė mė tej bisedimet, jo aq pėr mėnyrėn se si zgjedhjet e 3 korrikut u zhvilluan por mė tepėr pėr shkak tė kalimit apo transferimit tė butė tė pushtetit qė pasoi procesin zgjedhor.

Nė dokumentin e strategjisė sė zgjerimit, pra jo nė raportin e progresit, shkruhet se gjendja e pėrgjithshme politike ėshtė duke u pėrmirėsuar, por mbeten ende sfida domthenėse. Shqipėria ėshtė politikisht mė e qėndrueshme, siē dėshmoi dhe tranzicioni i butė pėr qeverinė e re.

Megjithatė qeverisja ka nevojė tė pėrmirėsohjet nė mėnyrė domethėnėse, vlerėson Komisioni Europian. Nė dokumentet e miratuara prej tij sot, lidhur me Shqipėrinė theksohet se ėshtė bėrė pėrgjithėsisht progres i mjaftueshėm nė fushėn e reformave thelbėsore pėr zbatimin e marrėveshjes sė ardhshme tė Stabilizim Asocimit. Kjo thekson dokumenti, hap rrugėn pėr mbylljen e bisedimeve.

Nė tė vėrtetė si nė raportin e progresit ashtu dhe nė Strategjinė e Zgjerimit nuk janė pėrmendur afate pėr mbylljen e bisedimeve. Por pėrfaqėsuesit e Komisionit europian nė Tiranė, ndėrsa pčrezantuan raportin, deklaruan se Komisioni di t’i rekomandojė nė pranverė vendeve anėtare nėnshkrimin e marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit me Shqipėrinė.

Pra , praktikisht ashtu siē ishte paralajmėruar dhe mė parė, pas mė shumė se 3 vjetėsh bisedimesh tė tejzgjatura si asnjėherė mė parė nė parktikat e ndjekura me vendet e tjera, Shqipėria do tė kapėrcejė kėtė fazė duke hyrė nė njė marrėdhėnie tė re me Brukselin. Qė nė momentin qė Komisioni Europian bėn rekomandimin pėr nėnshkrimin e marrėveshjes, gjithēka quhet e mbyllur pasi kjo nėnkupton se janė krijuar kushtet e domosdoshme. Mbetet vetėm pėr t’u realizuar procedura e miratimit nga Kėshilli i Ministrave tė Bashkimit Europian, e cila mund tė kėrkojė njė ose dy muaj kohė.

Procedura mė e zgjatur ėshtė ajo e ratifikimit tė marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit qė bėhet nga secili vend anėtar nė veēanti dhe mund tė kėrkojė ndoshta dhe mė shumė se 1 vit. Por kjo nuk pengon qė marrėdhėniet mes Tiranės dhe Brukselit tė avancojnė sipas statusit tė ri i cili i paraprin kėrkesės pėr anėtarėsim.

Por edhe faza e re e marrėdhėnieve me BE shfaqet me shumė sfida. Mjafton tė shohėsh raportin i cili ėshtė ndarė nė tre kapituj njė pėr politikėn, njė pėr ekonominė dhe njė tjetėr pėr standartet europiane dhe vihet re se Komisioni Europian kėrkon njė angazhim tė gjthanshėm tė Shqipėrisė nė tė gjitha fushat. Kėshtu nė vlerėsimet pėr 19 muajt e shkuar Komsioni vlerėson se konfrontimi i theksuar ka penguar konsensusin politik nė ceshtjet e reformave duke ngadalėsuar progresin.

Ndėrsa njihet fakti se qeveria shqiptare ka hartuar disa strategji, nė raport kėrkohet mė shumė energji dhe angazhim pėr t'i pėrdorur ato nė mėnyrė qė tė arrihen rezultate konkrete. Kėrkohet mė shumė punė, masa dhe rezultate nė funskionimin dhe transparencėn e siste mit gjyqėsor, nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, ndėrsa nė fushėn e ekonomisė theksohet se zbatimi dhe forcimi i tė drejtės mbi pronėsinė mbetet i vėshtirė duke dėmtuar investimet e mundshme dhe aktivitetin ekonomik.

Ndėrmarrjet vazhdojnė tė hasin pengesa si me problemet e infrastrukturės, legjislacionin e dobėt dhe zbatimi e ulėt tė ligjeve pėr taksat. Konkurrenca e pandershme pėr shkak tė bizneseve qė veprojnė nė ekonominė informale mbetet problem.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.