|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Anėtarė tė Kongresit amerikan mbi tė drejtat e pakicave nė Kosovė

 
 

 

10 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (09.11.2005) - Ndėrkohė qė pėrgatiten tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, anėtarė tė ndryshėm tė Kongresit amerikan po shprehin pikpamjen se ēdo zgjidhje duhet tė pėrfshijė garanci tė forta pėr mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave dhe tė objekteve tė saj fetare dhe kulturore. Mė poshtė mund tė lexoni komentet qė bėnė pėr Zėrin e Amerikės senatori Xhorxh Voinovich dhe anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, Xhorxh Radanovich. 

Njė nga senatorėt qė kanė shprehur shqetėsim tė veēantė pėr gjendjen e pakicės serbe nė Kosovė ėshtė George Voinovich. Nė njė intervistė qė i dha Zėrit tė Amerikės, senatori tha se nė procesin e bisedimeve pėr statusin, prania e KFOR-it do tė ketė rėndėsi tė veēantė pėr garantimin e sigurisė: "Mendoj se ka rėndėsi qė tė dyja palėve t’u ofrohen stimuj tė fuqishėm qė ato tė arrijnė njė farė kompromisi, tha senatori Voinovich.

Ka gjithashtu rėndėsi tė jashtėzakonshme qė Shtetet e Bashkuara tė kenė praninė e tyre nė tryezėn e bisedimeve. Nė kėto kushte, prania e KFOR-it ėshtė mė e rėndėsishme se asnjėherė mė parė nė mėnyrė qė udhėheqėsit serbė, tė cilėve do t’u kėrkohet tė bėjnė disa lėshime, tė mund t’i garantojnė popullit serb se manastiret dhe objektet e trashėgimisė historike si dhe tė drejtat e pakicave nė Kosovė do tė mbrohen pasi nė Kosovė ekziston kjo forcė ushtarake. Kjo gjithashtu do t’u dėrgonte njė sinjal atyre njerėzve qė mendojnė se mund t’i realizojnė qėllimet e tyre me anė tė imponimit dhe pa u ndėshkuar."

"Veē kėsaj, tha senatori Voinovich, mendoj se ka rėndėsi qė Serbisė dhe Malit tė Zi t’i ofrohen disa stimuj ekonomikė, siē janė perspektiva qė ato tė bėhen pjesė e Bashkimit Evropian dhe e Natos nė tė ardhmen, gjė qė do tė pėrmirėsonte nivelin e tyre tė jetesės. Po kėshtu edhe pėr kosovarėt, nė mėnyrė qė njerėzit e moderuar nė Kosovė tė mund t’u thonė vėllezėrve dhe motrave tė tyre se ēėshtja e statusit do tė zgjidhet, ndoshta jo pavarėsi tani, por do tė ecet drejt kėtij objektivi dhe kjo do tė pėrmirėsonte standartin e jetesės. Megjithatė do tė ishte naive tė mendohej se kjo do tė jetė e lehtė," tha senatori Voinovich.

Ndėrsa anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, George Radanovich thotė se rruga drejt pėrcaktimit tė statusit do tė jetė e vėshtirė. "Mendoj se nė ēėshtjen e statusit tė Kosovės duhet ecur me shumė kujdes. Nė rast se do tė kėrkohet tė krijohet njė shtet i pavarur i Kosovės pa rrezikuar sigurinė e asnjėrit, pėrfshirė sigurinė e pakicės serbe, kjo mendoj se do tė jetė e vėshtirė. Komuniteti ndėrkombėtar duhet tė garantojė se ēdo vetvendosje pėr Kosovėn nuk do tė shkaktojė trazira dhe nuk do tė ēojė nė vdekjen e qytetarėve tė pafajshėm."

Zoti Radanovich thotė se alternativat pėr sa i pėrket statusit tė Kosovės janė pavarėsi nė aspektin afatgjatė ose pavarėsi nėn mbikqyrjen e OKB-sė pėr njė kohė tė gjatė. Megjithėse ata qysh tani e kanė sistemin e tyre tė qeverisjes dhe njė forcė policore, mendoj se njė prani e OKB-sė pėr njė farė kohe gjatė pavarėsisė do tė garantonte mbrojtjen e jetės sė qytetarėve tė pafajshėm.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.