|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shefer: Satusi i Kosovės duhet tė jetė i pranueshėm para sė gjithash pėr kosovarėt

 
 

 
Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Mihael Shefer, drejtor Politik nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė dhe pėrfaqėsues i kėtij vendi nė Grupin e Kontaktit, tha se Ahtisari duhet tė gjejė njė zgjidhje pėr statusin e Kosovės qė para sė gjithash tė jetė e pranueshme pėr qytetarėt e Kosovės.
 
Ai nė prononcimin e tij pas takimit me kryeministrin e Kosovės Bajram Kosumi, tha se ėshtė me rėndėsi qė procesi i bisedimeve tė fillojė, "pasi do tė ēojė kah zgjidhja pėr statusin qė ėshtė shumė me rėndėsi pėr stabilitetin nė rajon".

Sipas tij, Grupi i Kontaktit nuk e favorizon asnjėrin nga zgjidhjet specifike.

"Ne e kemi bėrė tė qartė mbėshtetjen tonė tė plotė pėr tė dėrguarin e posaēėm, i cili do tė dėgjojė qėndrimet e tė dyja palėve dhe nė dritėn e kėtyre qėndrimeve do tė fillojė tė diskutojė lidhur me ēėshtjet shumė tė komplikuara qė duhet tė shqyrtohen para se vetė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė mund tė vijnė nė rendin e ditės", tha ai.
 
Shefer tha se vendi i tij i ka dhėnė besimin Ahtisarit, qė si i dėrguar i posaēėm ta gjejė zgjidhjen qė do tė ēojė drejt njė statusi tė pranueshėm pėr tė dyja palėt dhe, si tha, posaēėrisht i pranueshėm pėr njerėzit qė jetojnė nė Kosovė. Ndėrsa, ka shtuar se ai nuk dėshiron tė prejudikojė ndonjė zgjidhje specifike, por se ajo duhet tė jetė rezultat i bisedimeve.

"Ne duam tė shohim, nėse ėshtė e mundur, njė zgjidhje qė do tė je produkt i negociatave dhe kjo do tė thotė se tė dyja palėt do tė duhet tė bėjnė kompromis dhe kjo ėshtė e qartė se tė dyja palėt duhet tė bėjnė kompromise tė rėndėsishme”, tha Shefer, duke theksuar se Gjermania nuk ka qėndrim tė fiksuar pėr asnjė zgjidhje pėrfundimtare, por qė rezultati “duhet t’i kontribuojė stabilitetit rajonal", u shpreh Shefer.
Diplomati gjerman takoi edhe me Veton Surroin, kryetar i Ora-s, me tė cilin diskutoi pėr fazėn e pėrgatitjeve pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės. Surroi, sipas njė njoftimi tė kėsaj partie, paraqiti qėndrimin e tij se zgjidhja e statusit tė Kosovės duhet tė jetė zgjidhje funksionale, e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės, nė tė cilin do tė garantohen tė drejtat e tė gjitha komuniteteve.
 
"Bashkėbiseduesit u pajtuan pėr nevojėn e ecjes mė tė shpejtė nė procesin e pėrgatitjeve pėr bisedime ndėrsa u theksua qė shumėēka nė kėtė proces do tė varet edhe nga kreativiteti dhe ekspeditiviteti i faktorit politik kosovar", thuhet nė kėtė njoftim.

Ndėrkaq, lideri i serbėve tė Kosovės Oliver Ivanoviq pas takimit me z.Shefer, tha se ka propozuar qė serbėt e Kosovės tė jenė si delegacion i tretė nė bisedime.
 
Sipas tij delegacioni do tė merrej me tė drejtat themelore tė serbėve, para sė gjithash me ēėshtjen e decentralizimit, si dhe me elementet e mbrojtjes sė serbėve, pėrmes ndryshimeve nė kornizėn kushtetuese. Por, ai tha se nėse Beogradi do tė jetė kėmbėngulės nė insistimin qė "tė mos jenė delegacion i tretė, ne nuk do tė kundėshtojmė dhe do ta lėmė qė Beogradi vetė ta zgjidhė".

Ndėrkaq z.Shefer, tha se GK-ja me parimet udhėheqėse e ka bėrė tė qartė se e "para gjė ėshtė mbrojtja e tė drejtave njerėzore dhe mbrojtja pakicave dhe qė secila zgjidhje duhet t'i kontribuojė stabilitetit rajonal".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.