|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria shqiptare shton energjinė falė importeve nga Rumania

 
 

 

09 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (08.11.2005) Armand Mero

Shqipėria qė prej mesnatės sė mbrėmshme ka shtuar sasinė e importit tė energjisė falė blerjeve nga njė kompani rumune. Kjo u bė e ditur sot nga drejtori i Korporatės Energjitike Andi Beli i cili njoftoi se falė kėsaj sasie tė re , do tė reduktohen oraret e kufizimeve me energji, ku Tiranės do ti jepen afėr dy orė me tepėr nė mesditė.

Shqiptarėt do tė kenė pak mė shumė drita. Kjo falė rritjes sė importeve. Drejtori i Korporatės Energjitike, Andi Beli njoftoi sot pėr reduktimin e kufizimeve drastike tė ndėrmarra ditėt e fundit: "Nė orėn 00 ka filluar delivrimi i 120 megavat energji nga “Energy Holding” nė Rumani dhe siē u tha dhe dje nga zoti kryeministėr do tė ketė pėrmirėsime tė kuotave nė tė gjithė vendin.
 
Pėrsa i pėrket Tiranės do tė ketė njė furnizim nga ora 12.30 deri 14.30 me intervale kohe me zona, kjo e kombinuar me punėn e ujėsjellsave qė tė mos vėshtirėzohet furnizimi me ujė i popullatės, ndėrsa pėrsa i pėrket rretheve do tė rritet kuota pėrkatėse pėr cdo rreth nė bazė tė nevoja jetike".

Por e ardhmja nė ditėt qė do tė pasojnė do tė varet tėrėsisht nga importet pėrsa kohė kushtet atmosferike nuk japin ende shpresa pėr rreshjet qė do tė furnizonin hidrocentralet tė cilėt janė nxjerrė jashtė pune pėr tė ruajtur rezervat: "Importi qė realizuam dhe kufizimet homogjene qė po bėjmė nė gjithė vendin na lejuan qė nga 50 cm rėnie tė nivlit tė ujit kemi arritur nė njė rėnie me mė pak se 30 cm.
 
Do tė thotė se po pėrdorim importin dhe po ruajmė rezervėn energjitike. Agregatet e tė tre hidrocentraleve janė tė ndaluara, dhe furnizimi i kuotave shtesės po mbulohet vetėm nga importi"

Korporata energjitke njoftoi se po vazhdojnė kontaktet e gjithanshme pėr tė siguruar jo vetė energji, por pėr tė zgjidhur njė problem tjetėr madhor qė ėshtė ai i transmetimit. Kesh deklaroi sot se nė tranzitimin nga Greqia nuk ekziston asnje lloj pengese dhe se importi aktual po kryhet pikėrisht nga kėto linja.
 
Ndėrkohė siē tha dhe dje kryeministri po bisedohet me Maqedoninė qė ajo tė hapė portat e lumit Drin pėr tė rritur prurjet nė liqenin e Fierzės, bisedime tė cilat janė zhvilluar dhe mė parė por qė siē deklaroi drejtori i Kesh, kishin pėrfunduar pa sukses.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.