|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen nesėr shtron darkė pėr Grupin Negociator

 
 

 
Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Zėdhėnėsja e KFOR-it Valeri Kler Bermon (Valerie-Claire Bermond), ka sqaruar edhe njėherė se plagosja e djeshme e ushtarit ēek, ka ndodhur nė kohėn kur njė njėsit i KFOR-it ka ndėrhyrė nė ndalimin e njė konflikti tė armatosur ndėrmjet dy grupeve shqiptare, qė prenin dru nė brezin kufitar Kosovė - Serbi nė fshatin Uglar.
 
Ajo tha se nga tė dyja grupet policia ka arrestuar 7 veta, njėri prej tė cilėve ėshtė plagosur dhe gjendet i shtrirė nė spital. Mėsohet se i plagosuri ėshtė Rrahim Mehmeti (1966) nga fshati Sllatinė i Podujevės.

Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Neraxh Sing, tha se kryeadministratori Soren Jesen Petersen pėr nesėr nė darkė ka ftuar anėtarėt e Grupit Negociator, nė rezidencėn e tij private nė lagjen Taslixha tė Prishtinės.

Po ashtu Sing, nė kėtė takim tė rregullt me gazetarė, bėri tė ditur se nesėr nė Grand do tė takohen rreth 100 anėtarė tė Grupit Konsultativ tė Inspektimit tė Sektorit tė Sigurisė sė Brendshme (ISSR).
 
Qėllimi i kėtij takimi ėshtė qė tė krijohet njė sektor i brendshėm efikas i sigurisė, i pėrballueshėm dhe i pėrgjegjshėm pėr tė gjithė njerėzit e Kosovės. Sektori do tė strukturohej me njė komision drejtues, njė grup kėshillimorė dhe me sekretariatin.

Nė takim do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė UNMIK-ut, tė institucioneve tė Kosovės dhe tė KFOR-it, si dhe pėrfaqėsues tė komuniteteve etnike dhe fetare, tė shoqėrisė civile, tė mediave e biznesit.
Sipas zėdhėnėsit Singh ky ėshtė njė proces 8 fazash qė do tė ofrojė njė analizė gjithėpėrfshirėse tė nevojave afatshkurtra dhe afatgjata pėr zhvillimin institucional tė sektorit tė brendshėm tė sigurisė nė Kosovė.
 
 

 
Nė rezidencėn e Petersenit nesėr mbahet njė takim i Grupit Negociator tė Kosovės
 
Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Grupi i delegacionit tė Kosovės pėr bisedimet pėr statusin, i cili do tė punojėnė hartimin e platformės pėr bisedimet, pritet tė fillojė punėn nė njė afat sa mė tė shkurtėr pėr hartimin e platformės politike pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.
 
Sipas shtypit, nė Grupin Politik janė caktuar pėrfaqėsues tė partive kryesore nė vend. Nga LDK ja ėshtė caktuar Kolė Berisha, nga PDK ja, Jakup Krasniqi, nga AAK ja Ardian Gjini, nga partia ORA, Ylber Hysa.
 
Nė kėtė grup do tė marrin pjesė edhe Skender Hyseni, i cili do ta pėrfaqėsojė presidencėn, dhe koordinatori Blerim Shala.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.