|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė grup serbėsh me tė shtėna kanė provokuar dhe shqetėsuar banorėt joserbė tė lagjes "Kodra e Minatorėve"

 
 

 
Mitrovicė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Banorėt e lagjes "Kodra e Minatorėve", kanė informuar udhėheqjen e Kuvendit tė Komunės nė orėt e pasditės, se njė grup serbėsh janė tubuar nė lagje dhe gjatė ditės kanė provokuar dhe shqetėsuar banorėt joserbė qė banojnė aty, duke shtėnė me armė zjarri dhe duke kėnduar kėngė shoveniste, pėr ē'arsye edhe ėshtė ndėrprerė mėsimi i nxėnėsve shqiptarė nė shkollėn e lagjes, kurse ambulanca ka ndėrprerė punėn, sikur qė ėshtė ndėrprerė edhe transporti i mesditės i banorėve shqiptarė prej lagjes pėr nė pjesėn jugore tė qytetit dhe anasjelltas, ndėrkohė qė fėmijėt dhe banorėt janė mbyllur nė shtėpitė e tyre.

Po ashtu, pėrfaqėsuesit e lagjes kanė kėrkuar nga udhėheqja komunale qė tė intervenojė tek organet kompetente pėr siguri, qė tė ndėrmarrin masa tė nevojshme pėr ndėrprerjen e tė shtėnave dhe provokimeve dhe pėr shtimin e masave tė sigurisė pėr qytetarėt qė jetojnė aty, nė mėnyrė qė tė mos ketė zhvillime qė do tė pėrkeqėsonin gjendjen edhe mė shumė.

Posa ėshtė informuar me gjendjen e krijuar, kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, ka kontaktuar me zėvendėskomandantin rajonal tė policisė nė Mitrovicė, nėnkolonelin Ergin Mediē, tė cilin e ka njoftuar me ankesat e qytetarėve dhe ka kėrkuar nga ai qė policia tė ndėrmarrė masa tė menjėhershme pėr parandalimin e incidenteve tė mundshme dhe pėr qetėsimin e gjendjes, me qėllim qė banorėt e lagjes tė ndjehen tė sigurtė nė pronat e tyre.

Pas verifikimit tė informatave, zėvendėskomandanti rajonal i policisė, nėnkoloneli Mediē, ka konfirmuar se nė vendin e ngjarjes ka patur tė shtėna armėsh dhe se policia ka intervenuar pėr qetėsimin e gjendjes, duke shtuar se aty do tė dėrgojė forca shtesė tė policisė pėr t'i zbuluar aktorėt e tė shtėnave dhe pėr tė krijuar ambient tė sigurtė pėr tė gjithė banorėt e "Kodrės sė Minatorėve".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.