|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nikolas Bėrns: shqiptarėt tė lenė mėnjanė mosmarrėveshjet dhe tė respektojnė tė drejtat e serbėve

 
 

 

09 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (08.11.2005) Ilir Ikonomi

Nėnsekretari amerikan i Shtetit Nikolas Bėrns u bėri thirrje udhėheqėsve shqiptarė tė Kosovės qė tė lenė mėnjanė mosmarrėveshjet politike dhe personale tani qė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar do tė fillojnė. Ai i bėri komentet gjatė njė seance tė zhvilluar nė komisionin e punėve tė jashtėme tė Senatit amerikan ku dėshmoi edhe ish diplomati Richard Holbrooke. Thuajse tė gjithė senatorėt e pranishėm nė seancė shtruan me forcė ēėshtjen e respektimit tė tė drejtave tė pakicės serbe nė Kosovė si element me rėndėsi nė pėrcaktimin e statusit tė ardhshėm.

Nėnsekretari i Shtetit Nickolas Bėrns, i cili ka drejtuar deri tani pėrpjekjet diplomatike tė Shteteve tė Bashkuara pėr tė vėnė nė lėvizje procesin e pėrcaktimit tė statusit, tha se ka rėndėsi qe Uashingtoni dhe aleatėt e tij tė mbeten neutralė nė qendrimin e tyre pėr ēėshtjen e statusit sepse e ardhmja e Kosovės tha ai, ėshtė pėrgjegjėsi vetėm e shqiptarėve dhe serbėve qė jetojnė atje si dhe e qeverisė se Sėrbisė e Malit tė Zi.

Por rezultati pėrfundimtar i bisedimeve qė pritet tė fillojnė pas disa javėsh, tha zoti Bėrns, duhet tė respektojė faktin bazė se 90 pėrqind e popullsisė sė Kosovės pėrbėhet nga shqiptarė, tė cilėt u trajtuan mizorisht nga qeveria e Sllobodan Millosheviēit.

Gjithashtu, tha numri tre i Departamentit tė Shtetit, popullsisė serbe tė Kosovės duhet t’i jepen siguri se ajo do tė ketė njė tė ardhme dhe se kishat dhe objektet e saj kulturore do tė respektohen.

Siē ndodh nė ēdo proces negociatash, tha nėnsekretari Bėrns, asnjėra palė nuk merr ēdo gjė qė dėshiron. Pėr tė arritur njė rezultat tė qendrueshėm, tha ai, palėve do t’u kėrkohet ndonjėherė qė tė bėjnė kompromise.

Zoti Bėrns tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre kanė vendosur rreth disa parimeve tė cilat duhet tė pėrcaktojnė procesin e negociatave: se kthimi nė situatėn para vitit 1999 ėshtė i paprtanueshėm; se nuk do tė ketė ndryshim tė kufijve ekzistues tė Kosovės dhe se nuk do tė ketė ndarje tė saj.

Parime tė tjera pėr arritjen e zgjidhjes, tha ai, janė respektimi i plotė i tė drejtave tė njeriut dhe mbrojtja e trashėgimisė kulturore tė pakicave. Grupi i Kontaktit, tha ai, ka rėnė dakord qė tė pėrjashtojė nga procesi ata elementė qė predikojnė dhunėn. Pasi tė ketė filluar, tha nėnsekretari i shtetit, procesi i statusit duhet tė vazhdojė pa ndėrprerje.

Zoti Bėrns u bėri kritika tė forta udhėheqėsve shqiptarė nė Kosovė dhe u kėrkoi atyre tė lenė mėnjanė mosmarrėveshjet politike dhe personale. Nėse shqiptarėt e Kosovės aspirojnė pavarėsinė, tha ai, ky ėshtė rasti i tyre mė i mirė pėr t’i treguar botės se pėrse ata duan tė jenė tė pavarur. Pavarėsia, tha zoti Bėrns, duhet tė jetė e merituar.

Nėnsekretari i shtetit u bėri gjithashtu thirrje shqiptarėve tė jenė tė gatshėm pėr kompromis. Ai tha se pėrparimi i bėrė nė Maqedoni nė zgjidhjen e shqetėsimeve tė shqiptarėve mund tė shėrbejė si shembull pėr mėnyrėn se si Kosova do t’i zgjidhė shqetėsimet e ngjashme qė kanė serbėt dhe pakicat e tjera.

Shqiptarėt e Kosovės, tha zoti Bėrns, duhet tė veprojnė qysh tani pėr tė krijuar njė mjedis pozitiv pėr bisedimet mbi statusin. Ata duhet tė bindin komunitetin ndėrkombėtar se pakicat nė Kosovė do tė kenė njė tė ardhme tė sigurt nėse Kosova bėhet e pavarur. Do tė ishte njė ironi tragjike, tha ai, nėse vetė shqiptarėt pėrpiqen tani tė ndjekin njė politikė tė hakmarrjes dhe frikėsimit ndaj serbėve.

Lidhur me serbėt e Kosovės, mesazhi i zotit Bėrns ishte se ata duhet tė marrin pjesė nė institucionet e Kosovės. Serbėt, theksoi ai, mė kanė thėnė se do tė parapėlqenin autonomi lokale pėr veten e tyre. Por duke refuzuar tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe nė parlament, ata po humbasin rastin pėr tė thėnė fjalėn e tyre pėr tė ardhmen e Kosovės. Komuniteti serb, tha zoti Bėrns, po e humbet ndikimin politik nė Kosovė dhe bilanci flet pėr njė largim tė serbėve nga Kosova mė tepėr se sa pėr njė kthim tė tyre. Beogradi, tha ai, mund t’i mbrojė mė mirė interesat e serbėve duke i inkurajuar ata tė marrin pjesė nė jetėn politike.

Zoti Bėrns tha gjithashtu se ende nuk ėshtė e qartė se cili do tė jetė konfigurimi i bisedimeve pėr statusin. Njėra palė, tha ai, ėshtė pala shqiptare por ajo nuk ėshtė e unifikuar nė qendrimet e saj. Pala tjetėr ėshtė Beogradi, por nuk ėshtė e qartė nėse serbėt e Kosovės mund tė jenė palė nė bisedime dhe nė ē’formė mund tė jenė.

Arkitekti i Marrėveshjeve tė Daytonit, Richard Horlbrooke, i cili gjithashtu dėshmoi nė seancė, tha se nuk mund tė shikojė njė status tjetėr pėr Kosovėn pėrveē pavarėsisė, por kjo, theksoi ai, nuk mund tė arrihet pa garanci tė hekurta pėr sigurinė dhe mbrojtjen e tė drejtave tė pakicės serbe. Pavarėsia, tha zoti Holbrooke nuk mund tė vijė pėr tė zėvendėsuar njėrėn formė tė shtypjes me njė tjetėr.

Ēfarėdo qė tė ndodhė, tha zoti Holbrooke, nė Kosovė do tė jetė e nevojshme tė qendrojė njė forcė sigurie dhe kjo forcė duhet tė pėrfshijė patjetėr trupa amerikane.

Zoti Holbrooke tha se synimi afatgjatė duhet tė jetė intergrimi i plotė nė njė Evropė tė unifikuar i krejt Ballkanit, pėrfshirė Serbinė, Bosnjen, Shqipėrinė, Malin e Zi, Maqedoninė dhe Kroacinė. Asgjė tjetėr nuk do tė bėnte mė shumė pėr zgjerimin drejt Lindjes tė zonės sė lirisė dhe demokracisė, njė nevojė historike e pėrparėsisė sė lartė.

Nga ngjarje tė tilla, tha ai, rajonit mund t’i vijnė pėrfitime tė mėdha ekonomike.

Richard Lugar, kryetar i Komisionit tė Senatit pėr Marrėdhėniet me Jashtė, tha se ngushtimi i distancės diplomatike midis shqiptarėve dhe serbėve tė cilėt kanė qendrime tė ndryshme pėr ēėshtjen e statusit, do tė kėrkojė kompromis midis palėve si dhe njė angazhim tė vazhdueshėm nga ana e komunitetit ndėrkombėtar dhe e Shteteve tė Bashkuara.

Nėnkryetari i komisionit, senatori Xhozef Bajden, tha se njė formė pavarėsie pėr Kosovėn ėshtė e vetmja zgjidhje qė do tė lejojė qytetarėt e Kosovės dhe tė Serbisė tė realizojnė njė tė ardhme qendrueshmėrie dhe moderniteti.

Senatorėt Xhorxh Voinovich dhe Pol Sarbejns shprehėn shqetėsim pėr gjendjen e pakicės serbe dhe bėnė pyetje tė hollėsishme lidhur me garancitė qė duhet tė ketė pakica serbe nė Kosovė. Senatori Voinovich tha se Kosova vazhdon tė jetė e pasigurt pėr pakicat dhe ekziston njė mundėsi shumė reale qė dhuna tė fillojė pėrsėri.

Ai shprehu shqetėsimin pėr faktin qė tė dyja palėt po hyjnė nė bisedime me kėrkesa maksimaliste. Si rrjedhojė, tha ai, popullatat e tė dyja palėve nuk janė tė pėrgatitura pėr asgjė mė pak se aq dhe kjo mund tė krijojė kushtet pėr trazira si dhe pėr ata njerėz qė besojnė se mbėshtetja tek dhuna mund tė sjellė atė rezultat qė nuk mund ta sjellin dot negociatat.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.