|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjashtė parimet bazė tė Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn pėr zjidhjen e statusit

 
 

 
Nju Jork, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Grupi i Kontaktit pėr Kosovėn i ka drejtuar sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan si dhe zyrtarėve tė Bashkimit Evropian dhe zyrtarėve nė Prishtinė dhe Beograd gjashtė parimet bazė pėr zjidhjen e statusit.

Nė kėtė dokument theksohet se prioritet kryesor i bashkėsisė ndėrkombėtare duhet tė jetė zgjidhja e arritur me marrėveshje.

"Njė herė kur procesi tė fillojė ai nuk guxon tė bllokohet dhe duhet ēuar deri nė fund. Grupi i Kontaktit u bėn thirrje tė gjitha palėve tė interesuara qė nė negociata tė hyjnė me qėllime tė mira dhe konstruktive, si dhe tė pėrmbahen nga hapat e njėanshėm dhe tė hedhin poshtė ēdo formė tė dhunės, meqenėse pėr ata qė bėjnė thirrje pėr dhunė nuk do tė ketė vend nė negociata", thuhet nė kėtė dokument dhe theksohet se i dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara do tė ndėrmarrė hapa pėrkatės pėr tė pezulluar apo pėr tė pėrjashtuar ata individė apo grupe nėse vlerėson se aksionet e tyre nuk kontribuojnė nė pėrparimin e procesit.

Grupi i Kontaktit u bėn thirrje tė gjitha palėve tė interesuara qė tė formojnė ekipe unike negociatore dhe insiston qė nė procesin e negociatave tė sigurohet roli efektiv i serbėve tė Kosovės dhe tė bashkėsive tė tjera nė Kosovė.

Procesi i pėrcaktimit tė statusit do tė varet jo vetėm nga angazhimi i tė gjitha palėve, por edhe nga situata nė terren, thuhet mė tej nė kėtė dokument.

"Implementimi i standardeve qė i kanė caktuar Kombet e Bashkuara duhet tė vazhdojė gjatė procesit tė pėrcaktimit tė statusit dhe do tė jetė faktor nė pėrcaktimin e progresit tė procest", thonė anėtarėt e Grupit tė Kontaktit.

Kur bėhet fjalė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės Grupi i Kontaktit thekson se ajo duhet tė jetė plotėsisht nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut, demokracisė dhe ligjeve ndėrkombėtare si dhe duhet t'i kontribuojė stabilitetit rajonal.

"Zgjidhja duhet tė sigurojė multietnicitet tė qėndrueshėm tė Kosovės. Duhet tė pėrmbajė garancione efikase kushtetuese dhe mekanizma pėrkatės pėr sigurimin e respektimit tė tė drejtave tė njeriut tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės si dhe tė drejtat e tė gjitha bashkėsive nė Kosovė, duke pėrfshirė tė drejtėn pėr kthim tė popullsisė sė zhvendosur dhe tė ikur nė shtėpitė e tyre dhe siguri tė garantuar", thekson dokumenti.

Grupi i Kontaktit gjithashtu insiston qė zgjidhja e ardhshme duhet tė sigurojė mekanizma pėr pjesėmarrje nė qeveri tė tė gjitha bashkėsive nė Kosovė, si nė nivel qendror ashtu edhe nė atė lokal.
Gjithashtu theksohet se struktura efikase e vetėqeverisjes lokale nėpėrmjet procesit tė decentralizimit duhet tė lehtėsojė bashkėjetesėn e bashkėsive tė ndryshme.

Dokumenti thekson nevojėn qė zgjidhja e ardhshme tė sigurojė mekanizma pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore dhe fetare nė Kosovė.

Grupi i Kontaktit nė dokumentin e tij thekson nevojėn qė zgjidhja e statusit tė Kosovės duhet tė forcojė sigurinė dhe stabilitetin nė rajon.

"Ēdo zgjidhje e cila ėshtė e njėanshme apo rezultat i dhunės nuk do tė pranohet. Nuk do tė ketė ndryshim tė territorit tė tashėm tė Kosovės, ndarje tė Kosovės apo bashkim tė Kosovės me cilindo shtet apo pjesė tė ndonjė shteti. Integriteti territorial dhe stabiliteti i brendshėm i fqinjėve rajonalė do tė respektohet plotėsisht", nėnvizon Grupi i Kontaktit.

Gjithashtu theksohet se zgjidhja pėr Kosovėn duhet tė promovojė mekanizma efikasė pėr forcimin e mundėsive tė Kosovės qė tė zbatojė sundimin e ligjit, tė luftojė kundėr krimit tė organizuar dhe tė sigurojė karakterin multietnik tė policisė dhe gjyqėsisė.

Grupi i Kontaktit nė fund pėrfundon se nė Kosovė edhe pas arritjes sė zgjidhjes pėrfundimtare do tė jetė e nevojshme prania civile dhe ushtarake e bashkėsisė ndėrkombėtare e cila do tė kontrollojė respektimin e dispozitave nga marrėveshja pėr statisin dhe tė bėjė sigurinė, posaēėrisht tė pakicave dhe tė mbikqyrė dhe t'u ofrojė mbėshtetje autoriteteve nė vazhdim tė implementimit tė standardeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.