|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bajram Kosumi takoi zėvendėsministrin bullgar tė Punėve tė Jashtme

 
 

 
Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi ka zhvilluar sot njė takim me zėvendėsministrin e Punėve tė Jashtme tė Bullgarisė, Lubomir Kjucukov nė tė cilin diskutuan pėr zhvillimet aktuale politike nė Kosovė dhe rajon dhe pėr hapėsirat dhe mundėsitė e mėtejshme tė bashkėpunimit ndėrmjet Kosovės dhe Bullgarisė.

Duke u ndalur rreth relacioneve midis Kosovės dhe Bullgarisė, me theks tė veēantė rreth shtimit tė bashkėpunimit ekonomik, kryeministri Kosumi ka theksuar nevojėn e liberalizimit tė dhėnies sė vizave pėr biznesmenėt kosovarė, nė mėnyrė qė kjo ēėshtje tė mos bėhet faktor frenues nė kėtė sektor, thuhet nė njė komunikatė nga ky takim.

Kosumi dhe Kjucukov kanė ndarė tė njėjtin mendim se ekzistojnė fusha pėr zhvillimin e marrėdhėnieve tė mira midis tė dyja vendeve dhe me ato nė rajon.
 
Me kėtė rast, Kryeministri ėshtė shprehur i inkurajuar pėr interesimin e biznesmenėve bullgarė pėr tė investuar nė Kosovė, duke theksuar se Qeveria e Kosovė ėshtė thellė e interesuar pėr krijimin e njė klime dhe infrastrukture sa mė tė favorshme pėr tė gjithė investitorėt e huaj.

Gjatė kėtij takimi, Kosumi vlerėsoi se Bullgaria mund tė japė njė kontribut tė mėtutjeshėm pėr Kosovėn edhe nė kuadėr tė nismave rajonale e mė gjerė.

"Ėshtė me interes tė madh, tha Kosumi, qė Bullgari tė ndihmojė nė krijimin e njė klime bashkėpunimi nė rajon, duke e pėrkrahur Kosovėn nė veēanti nė rrafshin e bashkėpunimit rajonal, meqė krijimi i shtetit tė Kosovės duhet tė kuptohet si faktor stabiliteti nė rajon".
 
 

  
Kosumi bisedoi me pėrfaqėsuesin gjerman nė Grupin e Kontaktit
 
Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Baram Kosumi bisedoi sot nė njė takim tė veēantė me drejtorin politik nė Ministrinė e Jashtme tė Gjermanisė dhe njėherit pėrfaqėsues nė Grupin e Kontaktit, Mihael Shefer.

Nė njė komunikatė nga ky takim thuhet se Kosumi dhe Shefer kanė biseduar pėr zhvillimet aktuale politike nė Kosovė, pėr pėrgatitjet e palės kosovare pėr negociatat rreth statusit final tė Kosovės, respektivisht pėr mbledhjen e fundit tė Grupit tė Kontaktit nė Uashington dhe pėr qasjen qė do tė pėrfaqėsojė nė procesin negociues Marti Ahtisari.

Kryeministri Kosumi ka vlerėsuar se muajve tė fundit ka pasur zhvillime tė mėdha dhe pozitive, duke shtuar se pala kosovare ka vetėm njė zė pėr ēėshtjen e statusit final.
 
Nė kėtė drejtim, ai ka njohur z. Shefer me vendimin pėr formimin e Grupit Politik pėr hartimin e platformės pėr bisedime pėr statusin nga delegacioni kosovar, duke bėrė tė ditur se Delegacioni ėshtė pajtuar qė komunitetet dhe interesat e tyre tė pėrfaqėsohen nė grupet dhe mekanizmat e punės sė delegacionit kosovar.

Duke u ndalur rreth takimit tė fundit tė Grupit tė Kontaktit nė Uashington, kryeministri Kosumi theksoi se Qeveria e Kosovės ka mirėpritur caktimin e parimeve pėr ēėshtjen e statusit dhe njėkohėsisht ka potencuar se uniteti edhe brenda vendeve tė Grupit tė Kontaktit do tė lehtėsojė procesin negociues.

Ai ka theksuar se pala kosovare angazhohet pėr tė finalizuar me sukses procesin negociues deri nė mesin e vitit 2006 si dhe ka vlerėsuar se zgjidhja e statusit final pėr Kosovėn nuk bėnė tė prolongohet, meqė ēėshtja e definimit tė statusit tė Kosovės ėshtė faktor determinues i zhvillimeve tė ardhshme tė brendshme dhe ato rajonale.
 
Kosumi gjithashtu ka theksuar pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr tė krijuar njė ambient tė sigurt dhe integrues pėr tė gjitha grupet etnike, nė kėtė kuadėr edhe pėr minoritetin serb, i cili vazhdon tė jetė peng i politikave tė vjetra tė Beogradit.

Nė kėtė funksion, ai siguroi diplomatin gjerman se Qeveria e Kosovės ėshtė duke u angazhuar nė implementimin e standardeve pėr Kosovėn si dhe nė hartimin e njė dokumenti tė ri ?Rruga e Kosovės pėr nė Evropė?, i cili parashikohet tė fillojė tė implementohet nga janari i vitit tė ardhshėm dhe do tė jetė bazė pėr plotėsimin e standardeve pėr integrim evropian.

Nga ana e tij, Shefer ka inkurajuar kryeministrin Kosumi pėr angazhimet dhe vizionet e tij rreth zhvillimeve aktuale dhe procesit negociues.

Kosumi thekson tri ēėshtje kyēe nė tė gjithė procesin pėr statusin e Kosovės

Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi ka theksuar tri ēėshtje kyēe nė tė gjithė procesin pėr statusin e Kosovės:

Qė populli i Kosovės tė gėzojė tė drejtėn pėr tė patur shtetin, pėr tė krijuar demokracinė, pėr tė krijuar prosperitetin ekonomik dhe pėr tė krijuar tė ardhmen e vet; qė nė shtetin e Kosovės tė krijohet njė mekanizėm i pushtetit funksiona qė tė evitohet ēdo ndikim si dhe krijimi i mekanizmave qė e vėshtirėsojnė funksionimin e shtetit tė Kosovės; qė shteti i Kosovės tė ndikojė pozitivisht dhe tė krijojė paqen stabilitetin dhe harmoninė me tė gjitha shtetet pėrreth. Kėo komenet Kryeministri Kosumi i bėri nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė".

Ndėrkaq duke komentuar takimin e djeshėm tė Grupit negociator pėr statusin, Kryeministri i Kosovės tha se nė kėtė takim "pjesėmarrėsit janė pajtuar qė nė grupin politik do tė jenė njerėzit e fuqishėm tė partive politike, tė cilėt janė tė aftė pėr t'i propozuar delegacionit tė Kosovės vijat themelore politike dhe tė aftė pėr tė ruajtur parimet e programeve politike qė do tė rezultojnė nė dokumentet pėr statusin final tė Kosovės".

Kosumi gjithashtu tha se ky grup ka pėr detyrė t'i japė delegacionit tė Kosovės edhe propozimet pėr nėngrupet pėr ēėshtje tė tjera. "Jemi marrė qė nė kėto grupe tė jenė tė pėrfaqėsuar edhe pėrfaqėsuesit e komuniteteve tjera etnike. Ky ėshtė hapi i parė i rėndėsishėm", tha kryeministri i Kosovės.
 
Grupi shumė shpejt do t'i propozojė delegacionit tė Kosovės platformėn pėr bisedime qė pastaj do tė miratohet nė Kuvendin e Kosovės, tha Kosumi, i cili shtoi se ekziston njė konsensus i fuqishėm nė mes tė tė gjithė faktorėve politikė nė lidhje me bėrjen e shtetit tė Kosovės.

Ndėrkaq nė lidhje me mospajtimet e shprehura mė herėt, ai tha se ato kanė qenė kryesisht pėr "ēėshtje teknike", duke shprehur bindjen se ato tashmė janė tejkaluar.


Kryeministri Kosumi ngushėllon familjen e Behxhet Sallahut

Prishtinė, 9 nėntor 2005 /TN /QIK - Me rastin e vdekjes sė biznesmenit tė njohur shqiptar Behxhet Sallahu, kryeministri Bajram Kosumi i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes Sallahu.

"Behxhet Sallahu ishte njė njeri dhe biznesmen i respektuar qė gjithė jetėn e vet punoi dhe u angazhua pėr tė mirėn e familjes dhe bashkėkombėsve tė tij, duke dhėnė njė kontribut tė ēmueshėm edhe pėr lirinė dhe arsimin shqip nė Kosovė dhe tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės", thotė Kryeministri Kosumi, duke theksuar se Behxhet Sallahu do tė kujtohet si njeri qė ka ndihmuar edhe shumė individė e familje shqiptare nė Kosovė e mė gjerė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.