|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shtefan Lene emėrohet pėrfaqėsues i BE-sė nė bisedimet pėr Kosovėn

 
 

 
Bruksel, 8 nėntor 2005 /TN /QIK - Bashkimi Evropian e ka emėruar z.Shtefan Lene si tė dėrguar tė vet, i cili do tė punojė sė bashku me tė dėrguarin e OKB-sė nė bisedimet ndėrmjet autoriteteve tė Prishtinės dhe Beogradit pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Shtefan Lene, kėshilltar i Havier Solanės, ėshtė i njohur nė selinė e BE-sė nė Bruksel si njėri nga specialistėt qė ka ndjekur me vite zhvillimet nė Ballkan. Lene do t'i raportojė rregullisht Brukselit pėr ecurinė e bisedimeve.

Havier Solana ka thėnė se i dėrguari i BE-sė do tė mbėshtesė punėn e tė dėrguarit tė posaēėm Marti Atisari.
 
Solana ka theksuar se gjetja e njė zgjidhjeje pėr Kosovėn ėshtė shumė e rėndėsishme pėr rajonin e Ballkanit dhe vetė BE-nė. Ai paralajmėroi se nėse do tė ketė dėshtim nė kėtė proces, atėherė do tė jetė dėshtim i rėndė edhe pėr Bashkimin Evropian.
 
 

 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė kanė porositur se integriteti territorial i Kosovės duhet tė respektohet nė tėrėsi
 
Bruksel, 8 nėntor 2005 /TN /QIK - Marti Ahtisari i dėrguari i posaēėm i KS tė OKB-sė, qė do tė udhėheqė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, i ka njohur dje ministrat e jashtėm tė BE-sė nė Bruksel me modalitetet dhe pikėpamjet e tij rreth mėnyrės sė zhvillimit tė negociatave pėr tė ardhmen e Kosovės, si dhe mbi rolin dhe ndihmėn qė duhet tė lozė BE nė kėtė proces.
 
Athisari ka bėrė tė ditur se sė shpejti do tė vizitojė Prishtinėn dhe Beogradin, si dhe siē ėshtė shprehur ai tri vendet fqinje.

Ministri i Jashtėm britanik Xhek Strou, vendi i tė cilit kryeson me Bashkimin Evropian, ka deklaruar se Marti Ahtisari ka hezituar qė tė manipulojė me afatin kohor tė tėrė procesit, ose ka insistuar qė procesi duhet tė nisė sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.

Kėshilli i Ministrave tė BE-sė i bėri thirrje Prishtinės e Beogradit qė tė angazhohen me mirėbesim dhe nė mėnyrė konstruktive nė procesin e pėrcaktimit tė statusit tė ardhshėm. Tė gjitha bashkėsitė etnike nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe komunitetin serb, duhet tė luajnė rolin e tyre nė kėtė proces, theksohet nė konkluzionet e ministrave tė jashtėm tė BE-sė.

Bashkimi Evropian nėnvizon se statusi i ardhshėm i Kosovė duhet tė jetė plotėsisht nė pėrputhje me vlerat dhe normat evropiane, si dhe me kartėn e OKB-sė nė tė cilat bėjnė pjesė nė mėnyrė tė patundshme liria e lėvizjes, barazia para ligjit e tė gjithė qytetarėve tė saj pavarėsisht nga pėrbėrja etnike, kthimi nė shtėpitė e tyre tė tė gjithė tė shpėrngulurėve, si dhe respektimi i diferencave kulturore.

Ministrat e jashtėm tė BE-sė kanė porositur se integriteti territorial i Kosovės duhet tė respektohet nė tėrėsi. Ata kanė porositur se cilado zgjidhje e statusit qė mund tė rezultojė nė ndarjen e Kosovės, apo bashkimin me ndonjė shtet fqinj do tė jetė e papranueshme. Ministrat e jashtėm tė BE-sė kanė nėnvizuar se Kosova nuk mund tė kthehet mė nė situatėn e para vitit 1999.

Statusi i ardhshėm i Kosovės duhet tė nxisė po ashtu afrimin e Beogradit dhe Prishtinės nė BE, ėshtė theksuar nė takimin e ministrave tė jashtėm tė BE-sė nė Bruksel.

Sipas ministrave tė jashtėm tė BE-sė statusi i Kosovės duhet tė arrihet nė atė mėnyrė qė tė jetė i fortė ekonomikisht dhe politikisht dhe tė sigurohet se nuk paraqet rrezik ushtarak pėr fqinjėt e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.