|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Presidenti Rugova nė takimin me ministrin rus Lavrov kėrkoi njohje direkte tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 8 nėntor 2005 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm rus, Sergej Lavrov ėshtė pritur mbrėmė edhe nga nga Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ku ėshtė biseduar lidhur me procesin politik, qė e ēon Kosovėn drejt negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė saj.

Presidenti Rugova falenderoi Rusinė pėr ndihmėn qė ka dhėnė pėr pėrpjekjet e saj pėr ta ndihmuar Kosovėn edhe nė proceset qė po i kalon ajo. Presidenti Rugova edhe me kėtė rast insistoi pėr njė njohje direkte tė pavarėsisė sė Kosovės.

"Ministri rus ishte pėr njė ngjarje tė rėndėsishme nė Kosovė - pėr hapjen e zyrės ruse nė Kosovė. E pėrshėndesim kėtė gjest dhe e falėnderojmė Rusinė qė e ka hapė kėtė zyrė kėtu dhe qė na ka pėrkrahė kėto vite", tha Presidenti Rugova pas takimit.

Po ashtu ai tha se e kishte njoftuar ministrin Lavrov pėr progresin e arritur nė Kosovė dhe pėr pėrgatitjet qė po bėhen qė tė bisedohet pėr tė ardhmen e Kosovės nė kuadėr tė bashkėsisė ndėrkombėtare qė pėr Prishtinėn ėshtė pavarėsia.

"Unė insistoj pėr njė njohje direkte tė pavarėsisė qė do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės. Ne do tė bėjmė tė gjitha garancionet pėr minoritetet, grupet etnike. Njė Kosovė e integruar nė Bashkimin Evropian dhe nė strukturat euroatlantike ėshtė perspektiva jonė dhe e gjithė qytetarėve", u shpreh Presidenti Rugova pas takimit me ministrin rus Sergej Lavrov.

Ndėrkaq, ministri Lavrov paraqiti pikėpamjet e vendit tė tij rreth zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.
 
"I pėrcolla Presidentit Rugova se qėndrimi i Rusisė ėshtė edhe ai i Grupit tė Kontaktit. Ne jemi pajtuar me parimet udhėheqėse pėr procesin e statusit. Kėto parime do tė pėrdoren nga z. Ahtisari", tha Lavrov.

Ai theksoi se brenda Grupit tė Kontaktit dhe Kėshilli i Sigurimit ekziston njė konsensus sė procesi i statusit duhet tė shkojė krah pėr krah me implementimin e mėtejmė tė standardeve. "Ne do tė dėshironim tė shohim mė shumė progres nė ēėshtjen e standardeve", tha ministri rus, duke shtuar se procesi i implementimit tė standardeve do tė luajė njė rol tė rėndėsishėm.

Lavrov shtoi se Rusia pėrkrah dialogun e drejtpėrdrejtė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr statusin e Kosovės, por ai vlerėsoi se askush nuk mund tė imponojė ndonjė zgjidhje. Askush nuk mund ta zgjidhė kėtė situatė, pėrveē dy palėve, tha Lavrov pas takimit me Presidentin Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.