|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Ministri i jashtėm rus Lavrov ka bėrė hapjen e Zyrės ndėrlidhėse ruse nė Prishtinė

 
 

 
Prishtinė, 8 nėntor 2005 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm rus, Sergej Lavrov, dje nė orėt e pasdites solemnisht ka hapur Zyrėn ndėrlidhėse ruse nė Prishtinė.
 
Lavrov me kėtė rast ka vlerėsuar se hapja e kėsaj zyre ka pėr qėllim t'i ndihmojė proceset e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr krijimin e njė stabiliteti nė Ballkan, duke nėnvizuar se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės ėshtė njė nga ēėshtjet kyēe nė kėtė pikėpamje.
 
Nė kėtė ceromoni ishte i pranishėm shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen dhe kryeministri Bajram Kosumi.

Ndėrkaq nė orėt e mbrėmjes, ministri Lavrov ka zhvilluar bisedime me Petersenin dhe me Presidentin Ibrahim Rugova.

Nė njė konferencė shumė tė shkurtėr tė pėrbashkėt shtypi, ministri i jashtėm rus Lavrov ka thėnė se vendi i tij mbėshtet punėn qė po bėnė UNMIK-u nė Kosovė dhe ka theksuar se po punohet pėr tė vėnė nė jetė vendimet e KS tė OKB-sė.

Ai ka kėrkuar nga UNMIK-u qė tė koordinojė punėt me tė dėrguarin e OKB-sė pėr statusin final tė Kosovės Marti Atisari. Lavrov po ashtu ka theksuar se ėshtė e nevojshme qė tė respektohen tė gjitha vendimet e KS.

Ministri Lavrov ka thėnė se KS do tė monitorojė pėr sė afėrmi procesin e nėse ėshtė e nevojshme do tė ndėrmarrė edhe hapa shtesė. Ai ka nėnvizuar se Rusia do tė mbėshtesė vetėm atė zgjidhje qė del si rezultat i bisedimeve tė drejtėpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.