|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Tiranė u promovua vepra e plotė letrare e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova

 
 

 
Tiranė, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Gjatė fundjavės sė fundit nė Tiranė u promovua vepra e plotė letrare e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, botuar nga shtėpia botuese "Fak Konica" e Prishtinės, qė u bė nė kuadėr tė panairit tė librit "Tirana 2005".
 
Nė tė merrnin pjesė ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Bujar Leskaj, ministri i Kulturės dhe Sportit tė Kosovė, Astrit Haraēia, personalitete tė letėrsisė nga Shqipėria dhe Kosova, artistė, politikanė dhe tė ftuar.

Ministri Bujar Leskaj, tha nė fjalėn e hapjes se botimi i plotė i veprės letrare tė Dr. Ibrahim Rugovės ėshtė njė moment i rėndėsishėm. "Janė shumė tė rrallė rastet nė krestomacinė e shqiptarėve tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave ku tė rrijė krah pėr krah, kulturologu, politikani qė shndėrrohet nė lider shpirtėror, dhe pėrmasa humane si tek Ibrahim Rugova".

Kritiku dhe studiuesi i letėrsisė Sabri Hamiti tha se "dy polet kritike, tė shfaqura nė dy librat e parė, e kanė pėrcaktuar fuqishėm gjithė krijimtarinė kritike tė Ibrahim Rugovės nė vitet 70 e 80 tė shekullit tė 20 tė".

"Ky ndikim nė njė anė ka prodhuar njė diskurs kritik tė ēlirshėm, shpesh me gjuhė konotative, madje nė nivel tė metaforės, pėr t'u kurorėzuar me trajtėn e eseut e tė kritikės interpretuese; kurse nė anėn tjetėr ka prodhuar diskursin kritik tė argumentuar, duke e ngritur nė nivel tė abstragimit teorik, madje krejt nė teori tė letėrsisė e tė kritikės; por gjithmonė me kėrkesėn pėr kultivimin e temave abstrakte nė shqip, nėpėrmjet rindėrtimeve terminologjike", u shpreh Hamiti.

Ai mė tej tha se dy libra tė ngjashėm, pėrmbledhje esesh e kritikash, kapin tekstet kritike tė Ibrahim Rugovės tė viteve 70 nė Strategjia e kuptimit dhe tė viteve 80 nė "Refuzimi estetik".
 
"Sharmi themelor i shkrimeve kritike, qė korrespondojnė nė radhė tė parė me librat e botuar gjatė kėtyre viteve dhe me autorėt kryesisht tė brezit tė tij, ėshtė se janė shkruar rėndom si kritika tė para (punė tepėr e vėshtirė nė interpretimin e vlerėsimin e letėrsisė), duke prodhuar edhe mendimin e parė publik pėr veprat, e njėkohėsisht duke krijuar aureolėn e kritikės sė respektueshme".

Nė shkrime tė tjera, theksoi mė tej Hamiti, Rugova lėshohet ngadalė nė kohė pėr tė studiuar formacione artistike e doktrina letrare shqiptare, po ashtu autorė tė njohur tė traditės; ashtu edhe fenomene letrare, kryesisht kritike tė modernitetit evropian.

"Dy libra tė tjerė, tani monografikė, qė provojnė deri nė skaj fuqinė krijuese e intelektuale tė Ibrahim Rugovės, janė 'Vepra e Bogdanit' dhe 'Kahe e premisa tė kritikės letrare shqiptare 1504 1983'. Nė tė parin bėhet interpretimi i fuqishėm i tekstit bogdanian nė librin e parė origjinal shqip 'Ēeta e profetėve', duke analizuar tė gjitha aspektet e strukturat e tekstit bashkė me domethėnien e tij.
 
Rugova kėtu ribėn gjenetikėn dhe bėn analitikėn e veprės sė autorit tė madh tė vjetėr shqiptar, duke e parė atė tė njėnjėshėm, nėpėrmjet temave, strukturave letrare, domethėnieve nacionale; duke analizuar sistemin e plasat e tij.

Sabri Hamiti tha se projekti mė i ndėrliqshėm e mė i rėndėsishėm studimor i Ibrahim Rugovės mbetet monografia pėr kritikėn shqiptare. "Ky libėr ėshtė dhe kurora kritike e tij. Aty gjejmė njė sistematizim tė mendimit kritik shqiptar qė lidhet me letėrsinė dhe kritikėn letrare, dhe mė thellė njė vetėdije kulturore tė shqiptarėve".

Idetė themelore, duke u fiksuar nga Barleti deri te autorėt bashkėkohorė, u shpreh Hamiti, janė trajtuar jo si rend kronologjik i shfaqjeve, por si vlera nė njė sistem tė sprovuar tė mendimit letrar. Rugova lucid kėtu informon, analizon, interpreton. "Vepra merr vlerėn e njė projekt enciklopedie pėr kritikėn letrare shqiptare duke u bėrė, qė nga shfaqja, njė pikė reference e pakalueshme pėr kėtė fushė", nėnvizoi Sabri Hamiti duke thėnė:

"Pėrfundimisht Ibrahim Rugova ėshtė njė kritik modern qė teorinė e ndėrton si majė qė del nga interpretim i tekstit letrar, kurse vlerėsimin e bėn si njė pėrqasje me universalitetin e krijimit letrar. Kjo e shpie nga qerthulli i letėrsisė kombėtare nė universumin e literaturave tė tjera".

Ai nė vazhdim tha: "Konteksti sociokulturor, thuhej mė parė, por rrethanat nacionale, do tė thuhej mė vonė, e bėnė apo mė saktė e detyruan Ibrahim Rugovėn qė nga njeriu meditant tė kalojė te njeriu militant. I pari i pėrket domenit tė kritikes. I dyti domenit tė veprimtarisė nacionale".

Prof.Mark Marku nga Tirana duke folur pė veprėn e Ibrahim Rugovės tha se personaliteti i studiuesit tė njė fushe tė caktuar tė shkencave shoqėrore mund tė shpjegohet nga mėnyra se si e pėrzgjedh fushėn dhe objektin e studimeve tė tij, pėr tė konstatuar se kėsaj tė vėrtete i brendashkruhet edhe personaliteti i Rugovės.

"Kjo i jep pėrgjigjet nė njėfarė mėnyre edhe pyetjes pse pikėrisht Letėrsia dhe pse kryesisht letėrsia e vjetėr? Vetė Rugova nė esenė 'Refuzimi estetik' shprehet se karakteri dhe natyra e letėrsisė pėrmban nė vetvete dhe e realizon humanitetin nė mėnyrėn mė burimore dhe mė autoktone dhe e shpreh mė mirė raportin botė njeri".

Po nė kėtė ese, Marku vėren se Rugova merret thellėsisht me raportin e individit me tė vėrtetėn ekzistuese dhe tė vėrtetėn e pėrfaqėsuar dhe me mėnyrat e mundshme tė refuzimit tė sė vėrtetės pėrfaqesuese, refuzim ky qė shtrihet nga jeta e pėrditshme nė jetėn letrare.

"Sipas Rugovės letėrsia ėshtė vendi par exellence i njėrės formė tė refuzimit: i refuzimit estetik. Mė tej ai e shtjellon teorikisht dhe filozofikisht refuzimin estetik i cili nė ndryshim nga refuzimi aktiv ku bėjnė pjesė refuzimi politik, ideologjik, religjioz akte kėto me pasoja konkrete nė jetėn e njėriut, ėshtė njė refuzim nė heshtje dhe qė realizohet me forma letrare", tha Marku.

Mark Marku tha se "refuzimi estetik parapėrgatit refuzimin e madh politik tė shqiptarėve tė Kosovės, rezistencėn e kėsaj bote ndaj represionit tė ushtruar nga aparati serb i dhunės".

"Kalimi nga njė refuzim nė tjetrin ėshtė krejt i natyrshėm dhe pėr kėtė vepra e plotė e Rugovės ėshtė model i koherencės sė njeriut tė ideve dhe njeriut tė veprimit, i ideologut dhe politikanit, i njeriut tė rrethanave dhe njeriut largpamės tė sė ardhmes.

Pikėrisht kjo koherencė e bėn atė njeriun mė pėrfaqėsues tė ēėshtjes sė shqiptarėve tė Kosovės, imazhin e pėrkryer tė kėsaj lėvizje tė shenjtė dhe emancipuese nė histori", tha Marku.
Prof.Rexhep Ismajli tha nė vlerėsimin e tij se "Ibrahim Rugova ėshtė lideri i lėvizjes mė tė madhe".

"Krijimtaria e tij ėshtė shpėrndarė nė tė gjithė shtypin europian. Nė veprėn e Rugovės ka njė ton kryengritės, por shumė tė heshtur. Rugova ėshtė marrė me letėrsi moderne dhe tė traditės. Vepra e Bogdanit ka vlera tė veēanta dhe tepėr tė rėndėsishme", tha Ismajli.

Shkrimtari dhe njėherit ministėr i Jashtėm i Shqpėrisė Besnik Mustafaj theksoi nė fjalėn e tij se Ibrahim Rugova nė veprėn e tij mendimtare, mbart kohėn shqiptare tė lashtėsisė dhe koherencės. "Rugova jep shembullin e njeriut se si mund tė refuzohet dhe jep shembullin e refuzimit. Nė veprėn e tij, Rugova ndėrton dhe shfaq edhe personalitetin e vet, dhe tė gjithėve na bėn ta shohim me adhurim. Tek ai bashkohet energjia, mendja, shpirti dhe fati", tha ai.

Kritiku dhe studieusi letrar Gjergj Zheji theksoi se Ibrahim Rugova "shikon sot se si koha po i jep tė drejtė". "Nė veprėn e Rugovės shohim se studimi i letėrsisė zhvishet nga mitet, politika, lufta e klasave, etj. Tėrė kjo letėrsi e hapur ka zėnė vend nė letėrsinė e Kosovės. Ibrahim Rugova ėshtė dhe mbetet pėrherė njė intelektual i burimit", tha Zheji.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.