|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

M.Paolini: Beogradi mund tė kushtėzojė pavarėsinė e Kosovės me garancione sigurie

 
 

 
Pragė, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Nė Kosovė nuk ka kohė pėr tė humbur, sepse situata vetėm mund tė pėrkeqėsohet. Kosova mund tė jetė vetėm pjesė e ēėshtjeve kontestuese nė rajon. Para sė gjithash duhet tė jepen garancione tė sakta pėr Beogradin, ėshtė shprehur pėr radion "Evropa e lirė" Margerita Paolini, eksperte e revistės italiane pėr ēėshtje gjeostrategjike "Limes" nga Roma.

E pyetur se pėrse Beogradi duhet ta pranojė pavarėsinė e Kosovės dhe tė mos shtyjė zgjidhjen e problemit, Margerita Paolini ėshtė pėrgjigjur:

"Konsideroj se sot nė Serbi nuk ka lidhshmėri thelbėsore pėr Kosovėn, sepse ekziston njė bindje e fuqishme se ajo do tė ishte barrė, e jo pėrfitim. Serbia patjetėr duhet tė pėrpiqet tė sigurojė njė sėrė garancionesh pėr Kosovėn. Ky ėshtė rasti qė tė ngritet ēmimi, qė Beogradi tė realizojė atė qė ėshtė me rėndėsi vitale - tė eliminojė situatėn eksplozive nė kufi.
 
Pra, Beogradi mund tė kushtėzojė pavarėsinė e Kosovės me garancione sugurie tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr njė periudhė qė ėshtė mjaft e gjatė. Aty ėshtė edhe procesi i decentralizimit administrativ, me ēka do tė jipeshin garancione pėr bashkėsitė serbe qė mbesin atje", ėshtė shprehur ekspertja italiane Paolini.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.