|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lavrov thotė se statusi i Kosovės nuk mund tė imponohet, por duhet tė arrihet me marrėveshje

 
 

 
Beograd, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Shefi diplomacisė ruse Sergej Lavrov ka deklaraur sot nė Beograd se statusi i Kosovės nuk mund tė imponohet, por duhet tė arrihet me marrėveshje. Njėherit Lavrov ėshtė angazhuar pėr bisedime direkte ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės

"Procesi i negociatave pėr statusin final tė Kosovės duhet tė jetė nė pėrputhje me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara dhe me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit", ėshtė shprehur Lavrov para gazetarėve pas takimit me ministrin e Jashtėm tė Serbisė e Malit tė Zi Vuk Drashkoviq.

Lavrov ka theksuar se Rusia ai anėtare e Kėshillit tė Sigurimit dhe si anėtare e Grupit tė Kontaktit do tė ketė rol aktiv nė procesin e negociatave.

Ndėrkaq Drashkovqi ka thėnė pas takimit se Beogradi nė bisedimet pėr statusin e Kosovės shpreson tė ketė mbėshtetjen e plotė tė Rusisė.

Lavrov pritet qė nė orėt e pasdites nė mbėrrijė nė Prishtinė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.