|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Komandanti i KFOR-it thotė se grupet e armatosura nuk mund tė ndikojnė nė procesin e bisedimeve pėr Kosovėn

 
 

 
Pejė, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Komandanti i forcės paqeruajtėse tė NATO-s nė Kosovė, gjenerali italian Xhuzepe Valoto ėshtė shprehur se grupet e armatosura qė janė paraqitur kohėve tė fundit nė zonėn e Dukagjinit nuk mund tė ndikojnė nė procesin e bisedimeve pėr statusin politik tė Kosovės.
 
Njėrerit Valoto beson se anėtarėt kosovarė tė Grupit Negociator e kuptojnė rėndėsinė e momentit historik nėpėr tė cilin po kalon vendi. Valoto kėto komente i bėri dje nė bazėn ushtarake italiane nė Bellopojė tė Pejės pas njė ceremonie pėr nder tė Ditės kombėtare tė bashkimit dhe ushtrisė italiane, nė tė cilėn morėn pjesė autoritetet mė tė larta tė Kosovės.

Gjenerali Valoto ka thėnė se grupet e armatosura, qė fshihen pas deklarimeve pėr patriotizėm, nuk janė asgjė tjetėr, veēse "grupe kriminelėsh" dhe ata nuk veprojnė nė dobi tė popullit tė Kosovės.

"KFOR-i dhe SHPK po i zhvillojnė hetimet lidhur me paraqitjen e grupeve tė tilla dhe nė rast se ata persona do tė kapen, do t'i dorėzohen Shėrbimit Policor tė Kosovės", ka theksaur gjenerali Valoto.
 
Kosova po pėrjeton momentin e saj mė tė rėndėsishėm nė histori, ka thėnė Valoto, duke shfaqur besimin se njerėzit do ta kuptojnė se personat e armatosur janė kriminelė dhe jo patriotė pasi po tė ishin patriotė do tė silleshin ndryshe sidomos me popullatėn.
 
Pavarėsisht nga kėto zhvillime gjenerali Valoto thotė se situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė shumė e mirė dhe se nuk ka shenja tė rrezikimit, duke nėnvizuar se trupat paqeruajtėse nė Kosovė janė tė gatshme pėr t'u pėrgjigjur ndaj ēfarėdo sfide qė do tė rrezikonte paqen dhe qetėsinė nė vend.

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.