|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Forumi i Rinisė i LDK-sė mbajti Kuvendin zgjedhor - kryetar i ri u zjodh Sejdė Tolaj

 
 

 
Prishtinė, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Forumi i Rinisė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės dje mbajti Kuvendin VI zgjedhor. Me 190 vota FR zgjodhi kryetarin e ri Sejdė Tolajn, kundrejt kundėrkandidatit Armend Zemaj, i cili mori 171 vota, kurse kandidati i tretė, Florian Dushi, arriti vetėm 31 vota.

Kryetari i ri i FR tė LDK-sė, Sejdė Tolaj, i cili do ta udhėheqė kėtė forum pėr dy vjet, tha se tė jesh kryetar i FR tė LDK-sė ėshtė nder dhe pėrgjegjėsi. "Ėshtė nder pėr shkak se ke fituar mbėshtetjen dhe besimin e pjesės mė tė madhe tė rinisė sė Kosovės. Pėrgjegjėsi, per shkak tė autoritetit qė FR dhe LDK-ja ka nė mesin e Kosovės dhe nė opinionin ndėrkombėtar", tha Tolaj.

Sipas tij, pėrgjegjėsia shtohet edhe mė shumė tash kur LDK-ja si forcė kryesore politike ėshtė duke kurorėzuar me sukses pėrpjekjet dhe aspiratat shekullore tė popullit tė Kosovės me pavarėsinė e saj. "Tė gjithė ne qė jemi anėtarė tė LDK-sė qė nga themelimi e edhe tė tjerėt qė na u kanė bashkuar mė vonė e kanė tė njohur faktin se jemi angazhuar pėr njė qėllim tė vetėm ta bėjmė Kosovėn shtet tė pavarur dhe demokratik", - theksoi kryetari i ri i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė Sejdė Tolaj.

Kryetari i deritanishėm i FR tė LDK-sė, Lulzim Zenelaj tha nė referatin e tij pėr punėn dyvjeēare tė kėtij forumi se fryma e tolerancės, mirėkuptimit dhe konkurrencės kanė qenė elementet kryesore tė Kuvendeve zgjedhore nė tė gjitha strukturat dhe kjo ka dėshmuar edhe njėherė bindshėm se tė rinjtė e LDK-sė janė forca mė vitale e mė kreative e LDK-sė. Ndėrkaq pėr aktivitetin 15 vjeēar tė FR, Zeneli u shpreh:

"FR pėr mė shumė se 15 vjet u bė zė i fuqishėm dhe artikulues i kėrkesave e politikave tė brezit tė ri, u bė komponentė e fuqishme e LDK-sė nė rrugėn e jetėsimit tė pavarėsisė dhe demokracisė sė Kosovės", theksoi Zeneli.

Ai mė tej tha se mė shumė se kurrė mė parė FR ka arritur tė rigjenerojė energjinė e kuadrit tė saj, tė sjell frymė dhe potencial nė koherencė tė plotė me nevojėn qė shtrojnė proceset nė vend, duke qenė gjithmonė nė shėrbim tė politikave shtetėrore e nacionale tė udhėhequra nga Presidenti i Kosovės, lbrahim Rugova.

Zeneli shprehu besimin se FR ka potencial tė mjaftueshėm qė t'i ēojė proceset pėrpara, tė vazhdojė rrugėn drejt reformave dhe mobilizimit tė gjithanshėm qė ka nisur shumė vjet mė parė. Nga tė rinjtė, tha ai, kėrkohet shumė punė dhe angazhim nė pėrmbushjen e obligimeve qė dalin nga mandati qė kanė marrė, sepse Kosova sot ka hyrė nė finalen e pavarėsisė sė saj, tha Lulzim Zeneli.

Duke pėrshėndetur Kuvendin e FR tė LDK-sė, nėnkryetari i LDK-sė, Kolė Berisha tha: "Nėse nė jetėn time pos atdheut dhe kombit duhet t'i pėrulem dikujt tjetėr ajo ėshtė rinia.
 
Rinia ka luajtur rolin shpeshherė vendimtar gjatė historisė sonė tė pėrgjakur kombėtare, e veēanėrisht nė dekadėn e fundit tė shekullit tė kaluar". Ai mė tej tha se FR ishte dhe do tė jetė "krahu i djathtė, forca e pamposhtur, njėri ndėr mekanizmat mė tė fuqishėm tė LDK-sė, tė udhėhequr nga kryetari i saj aktual dhe historik, shpirtėror dhe fizik, lbrahim Rugova".

"Nga ne kėrkohet mė shumė punė dhe veprime tė pjekura. Kosova pra e ka fituar lirinė dhe shumė shpejt do ta finalizojė dhe institucionalizojė edhe procesin e pavarėsisė sė saj", u shpreh z. Berisha.
Ndėrkaq kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, duke porositur rininė e Kosovės tha se "tėrėsia ėshtė mė e madhe se shuma e pjesėve".

"Unė mendoj se baza e kėsaj tėrėsie ėshtė rinia, ėshtė FR i LDK-sė. Moto imja pėr kėta 15 vjet nė LDK, ėshtė qė LDK-ja i ėshtė shtėpi e madhe, e qetė, ishte shtėpi me vizion, dhe mbetet shtėpi e porosive tė mira qė qetėsia e kėsaj shtėpie tė mos shkatėrrohet", Daci. Por ai pati porosi edhe pėr pjesėn mė tė vjetėr tė LDK-sė, duke thėnė:
 
"Nuk ėshtė nė shpirtin themeltar tė LDK-sė qė tė bėj diferencime, nuk ėshtė nė i shpirtin e LDK-sė qė tė krijohen grupacione pėr ta rrėnuar LDK-nė. Jam i bindur qė truri i LDK-sė i prire nga udhėheqėsi i saj vizionar Presidenti Rugova shumė shpejt do tė ndėrhyjė dhe LDK-sė do t'i kthehet qetėsia vepruese, LDK-sė do t'i kthehet mjedisi veprues, progresiv, prandaj porosia ime ėshtė pėr Vushtrrinė, Gjakovėn, Ferizajn dhe pėr shumė qendra tė tjera qė tė kthehen nė programin themeltar tė LDK-sė".

Ministrja e Shėrbimeve Publike, Melihate Tėrmkolli, tha se Forumi i Rinisė i LDK-sė ishte dhe do tė mbetet shtyllė shumė e fuqishme e LDK-sė dhe bashkė me Forumit tė Gruas do tė mbeten jo vetėm shtyllė, por promotor e zhvillimit tė proceseve edhe brenda LDK-sė dhe proceseve tė pėrgjithshme nė Kosovė.

Ndėrkaq Ismet Beqiri nė emėr tė asociacionit tė komunave tė Kosovės tha se "me njė forum ēfarė ka LDK-ja, me njė rini ēfarė kemi nė pėrgjithėsi jemi ata tė cilėt pėr shumė vjet do ta udhėheqim me sukses Kosovėn, falė punės dhe angazhimit tuaj shumėvjeēar, sepse kemi pasur vizione tė qarta".
 
Kryetari i porsazgjedhur, Sejdė Tolaj, propozoi qė mandati i kryetarit tė Forumit tė Rinisė tė zgjatet deri nė moshėn 35 vjeē tė mandatarit, mirėpo Kuvendi kėtė "propozim" e hodhi poshtė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.