|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Beogradi verifikon 200 mijė pasaporta dhe 350 mijė letėrnjotime, qė u janė dhėnė shqiptarėve vetėm nė periudhėn 1999-2002

 
 

 
Beograd, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Ministria e Punėve tė Jashtme tė Serbisė do tė verifikojė tė gjitha dokumentėt qė ka lėshuar nė gjashtė vjetėt e fundit.
 
Ėshtė thėnė nga Beogradi se do tė verifikohen 200 mijė pasaporta dhe 350 mijė letėrnjotime, tė cilat u janė dhėnė shqiptarėve tė Kosovės vetėm gjatė periudhės 1999-2002.
 
Madje sipas mediave beogradase nė mesin e atyre qė kanė marrė pasaporta tė Serbisė janė edhe shumė anėtarė tė Qeverisė sė Kosovės. Zyrtarėt serbė i kanė akuzuar kosovarėt se po vėshtirėsojnė liberalizimin e regjimit tė vizave pėr Serbinė dhe Malin e Zi dhe anėtarėsimin e saj nė listėn e parė tė Shėngenit.

Nė anėn tjetėr qytetarėt kosovarė thonė se kanė qenė tė obliguar tė pėrdorin nga dy pasaporta tė udhėtimit, ngase me dokumentet e UNMIK-ut nuk mund tė udhėtohet nė tė gjitha shtetet e botės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.