|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Akashi pėrsėri e mohon deklaratėn e tij pro pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė/Beograd, 7 nėntor 2005 /TN /QIK - Jasushi Akashi, kryetar i Qendrės japoneze pėr Parandalimin e Konflikteve pėrsėri ka mohuar qė nė Prishtinė tė ketė deklaruar se ka mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės.
 
"Me asnjė fjalė nuk ka pėmendur, e qė mė pak tė kem pėrkrahur, vullnetin pėr pavarėsi tė popullit tė Kosovės dhe nuk e di se si njė deklaratė e tillė ka mundur tė paraqitet nė disa media tė Beogradit", ka thėnė Akashi pėr gazeta "Politika" tė Beogradit. Njė pėrgėnjeshtrim tė mėhershėm Akashi e ka bėrė nėpėrmjet Ambasadės japoneze nė Beograd.

Por, megjithatė Akashi ka deklaruar po pėr kėtė gazetė se nė procesin pėr statusin e Kosovės "parimi i vetėvendosjes do tė kombinohet me mbrojtjen e pakicave dhe me ruajtjen e stabilitetit tė rajonit".

Ēfarė tha nė tė vėrtetė Jasushi Akashi mė 26 tetor pas takimit me kryeministrin Bajram Kosumi sa i pėrket ēėshtjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Pasi verifikuam edhe njėherė deklaratėn e tij, po e citojmė ashti siē ėshtė shprehur z.Akashi nė Prishtinė.

"Kjo nuk ėshtė njė ēėshtje qė nuk mund tė flas, por ajo qė mund tė them ėshtė se qeveria dhe njerėzit e Kosovės do tė jenė nė gjendje qė tė realizojnė aspiratat e tyre".

"Ēėshtja e pavarėsisė ėshtė pjesė e njė perspektive afatgjate dhe Kosova duhet t'i zgjidhė shumė ēėshtje pėr tė arritur standardet e larta tė pėrcaktuara nga Kombet e Bashkuara dhe nga Bashkimi Evropian".

Pėrndryshe Akashi mohon qė serbėt t'i kenė kryer edhe dy masakra tė njohura mbi muslimanėt gjatė lufės nė Bosnjė: atė tė Markales nė Sarajevė mė 1994 dhe tė Srebrenicės mė 1995.
 
Pėr masakrėn e Sarajevės Akashi thotė se atė kanė mundur ta bėjnė edhe muslimanėt, kurse pėr masakrėn e Srebrenicės thotė se nuk beson se "ka qenė e paramenduar, se ka ekzistuar ėllimi i vetėdijshėm"!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.