s
   

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėria nė prag tė njė krize energjitike

 
 

 

06 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (05.11.2005) Armand Mero

Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se qeveria po pėrpiqet tė shmangė njė kolaps tė tė gjithė sistemit energjitik. Aktualisht niveli i ujėrave nė hidrocentralet shqiptare ėshtė shumė i ulėt dhe rrezikon tė shkojė drejt pikės zero dhe qeveria ėshtė angazhuar nė blerje tė sasive nga jashtė. Por problem vazhdon tė mbetet transmetimi i saj nga jashtė pėr shkak tė mundėsive tė kufizuara tė lidhjeve me rrjetet ndėrkombėtare:

Nė situatėn aktuale duket se pėrmirėsimi i gjendjes energjitike nuk ėshtė dhe aq i afėrt, ndėrsa pėrpjekjet e autoriteteve synojnė, ashtu siē tha sot edhe kryeministri Sali Berisha, tė mund tė evitojnė qė sistemi tė shkojė nė kolaps total: "Po bėhen tė gjitha pėrpjekjet pėr tė parandaluar kolapsin energjitik i cili ėshtė rrjedhojė totale e mos nėnshkrimit tė marrėveshjeve nė maj e qershor pėr importin e eenrgjisė dhe zbrazjes elektorale tė digave tė hidrocentraleve jashtė tė gjitha kritereve," tha kryeministri.

Socialistėt nga ana e tyre thonė se niveli i ujėrave tė hidrocentraleve ka qenė deri nė fund tė qershorit nė kuotat optimale dhe akuzojnė qeverinė e re se nuk ka reaguar me shpejtėsinė e duhur. Por pėrtej shkėmbimeve tė akuzave pėr fajtorin e gjendjes, pėr momentin duket se mė shumė rėndėsi ka gjetja e rrugėdaljeve nga kjo krizė e cila ka zhytur vendin nė errėsirė.

Ministri i Energjitikės Genc Ruli shkoi nė Ukrainė dhe tani pritet njė ofertė pėr furnizim pėr dy muajt e ardhshėm. Kontakte janė vėnė dhe me Turqinė njoftoi kryeministri, ndėrkohė qė njė blerje e dytė po bėhet nga Rumania dhe Bullgaria.

Por dhėnia e fondeve pėr blerje nuk ėshtė zgjidhja pėrfundimtare. Shqipėria ka probleme pėr transmetimin e energjisė nė rrjetin e saj nga jashtė. Njė problem tė cilin e njohu edhe kryeministri Berisha: "Ka njė problem transmetimi sepse presim qė qeveria serbe tė lejojė transmetimin nė mėnyrė qė tė marrim nga dy drejtime. Problemi i energjisė nga Ukraina ėshtė transmetimi. Greqia nuk ėshtė se nuk pėrballet me vėshtirėsitė e transmetimit. Duhet tė jemi realist. Rrjeti i saj ėshtė i planifikur pėr Greqinė. Jam i sigurt se Greqia do tė lejojė transmetimin".

Po sot kryeministri Berisha i pyetur nga Zėri i Amerikės, u shpreh kundėr realizimit tė njė projekti tė infrastrukturės pėr ndėrtimin e rrugės Fier–Tepelenė. Sipas tij, ndėrtimi i kėtij aksi duhet zėvendėsuar me atė Berat-Memaliaj, pasi ėshtė dhe mė I shkurtėr. Problemi megjthatė qėndron nė faktin se pėr projektin e parė janė kryer studimet me financime tė Bashkimit europian si dhe janė pėrzgjedhur kompanitė e supervizionit.

Banka Evropiane pėr Rindėrtim e Zhvillim dhe Banka Evropiane pėr investimet kanė akorduar afėr 70 milion euro tė cilat duhet vetėm tė ratifikohen nga parlamenti shqiptar. Me shmangien e kėtij projekti faktikisht hidhet nė erė I gjithė financimit, ndėrkohė qė varianti i propozuar nga qeveria nė rastin mė tė mirė, duke patur parasysh kryerjen e studimit dhe gjetjen e fondeve, do tė dojė tė paktėn 3 vjet tė tjera.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.