|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHBA: Personeli i Shtėpisė sė Bardhė urdhėrohet tė ndjekė kurse mbi etikėn

 
 

 

06 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (05.11.2005) - Presidenti Bush i ka dhėnė urdhėr gjithė personelit tė Shtėpisė sė Bardhė tė ndjekin njė cikėl tė ri kursesh mbi etikėn, pas ngritjes sė akt-padisė sė njė zyrtari tė lartė. Nė njė urdhėresė tė brendshme tė bėrė publike sot, Presidenti Bush u ka kėrkuar gjithė zyrtarėve tė ndjekin kursin ku do tė shpjegohen edhe procedurat se si duhet trajtuar informacioni sekret.

Njoftimi vjen njė javė pasi shefi i kabinetit tė Nėnpresidentit Dick Cheney, Lewis Libby, u akuza pėr pengim tė drejtėsisė dhe dėshmi tė reme. Rasti i tij kishte tė bėnte me hetimet rreth zbulimit tė identitetit tė njė agjenteje tė CIA-s, bashkėshorti i sė cilės kishte bėrė kritika rreth informacionit tė zbulimit qė ēoi nė fillimin e ndėrhyrjes nė Irak.

Nė fjalimin e tyre tė pėrjavshėm nė radio, demokratėt thanė sot se ata kanė shqetėsime serioze rreth mėnyrės si e trajtoi Presidenti Bush informacionin e zbulimit para lufte. Senatorja demokrate Barbara Mukulski po ashtu tha se presidenti Bush duhet tė pushojė nga puna gjithė ata qė janė tė pėrfshirė nė nxjerrjen e emrit tė agjentes sė CIA-s.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.