|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prishtinė: Pakicat serbe nuk kanė pėrfaqėsim nė grupin negociator tė Kosovės

 
 

 

06 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (05.11.2005) Linda Karadaku-Ndou

Pakicat nė Kosovė nuk kanė pėrfaqėsuesit e tyre nė grupin negociator tė Kosovės. Njė pjesė e tyre presin tė kenė pėrfaqėsuės nė grupet punuese pėr pėrgatitjen e delegacionit pėr bisedime, ndėrsa pakica serbe, ka paraqitur dy mundėsi, ose tė ketė njė delegacion tė vetin, si delegacion i tretė nė bisedime, ose tė jetė pjesė e delegacionit tė Beogradit.

Prishtina po pėrgatitet pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Grupi negociator, kryesohet nga Presidenti i vendit Ibrahim Rugova dhe pėrfshin Kryetarin e Parlamentit, Nexhat Daci, kryeministrin Bajram Kosumi, kryetarin e Partisė Demokratike, Hashim Thaēi, kryetarin e Partisė Ora, Veton Surroi, ndėrsa bashkėrendues i grupeve tė punės ėshtė Blerim Shala.

Pakicat nuk janė tė pėrfaqėsuara nė grupin negociator. Udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės nuk pritet tė jenė pjesė e delegacionit tė Kosovės nė bisedime.

Njė nga udhėheqėsit kryesorė tė tyre, Oliver Ivanoviē, deputet nė parlamentin e Kosovės, thotė se tashmė serbėt e kanė kaluar fazėn kur e kundėrshtonin mbajtjen e bisedimeve dhe tani po pėrgatiten psiqikisht pėr to, siē shprehet ai. Oliver Ivanoviē: “Serbėt e Kosovės do tė kenė rol tė rėndėsishėm nė kėto bisedime. Nė ēfarė forme, ėshtė ēėshtje tjetėr. Ekziston dilema midis serbėve kėtu qė dėshirojnė tė kenė identitet tė vetin dhe qė dėshirojnė tė pėrfaqėsojnė nė mėnyrė tė pėrshtatshme interesat e serbėve tė Kosovės.

Mendoj se zgjidhja mė e mirė do tė ishte tė ketė njė delegacion tė tretė qė do tė ishte nė tryezėn e bisedimeve dhe do tė ishte e barabartė me delegacionet e Prishtinės dhe Beogradit. Nuk jam i sigurtė se ky propozim do tė kishte mbėshtetjen e popullsisė kėtu, dhe mendoj se do tė kishte kundėrshtime edhe nga anė tė tjera.

Prandaj, mbajmė njė alternativė rezervė, serbėt e Kosovės te jenė pjesė e delegacionit tė Serbisė. Mendoj se situata do tė zhvillohet ndryshe, muajt e parė do tė ketė diplomaci tė ecejakeve. Zoti Ahtisari do tė vizitojė Kosovėn dhe do tė bisedojė ndarazi me serbėt dhe me shqiptarėt dhe pas kėsaj, edhe me pėrfaqėsuesit e Serbisė nė Beograd.

Kjo do tė thotė se tri delegacione vec ekzitojnė dhe cėshtja ėshtė ēfarė pėrbėrje do tė ketė delegacioni. Ne jemi tė interesuar qė pėrbėrja e delegacionit serb tė jetė mė e mira. Cili do tė jetė statusi i Kosovės, ėshtė vėshtirė tė thuhet. Kėtė askush nuk e di, as ata qė kanė pushtet dhe mundėsi pėr tė vendosur. Ėshtė shumė e rėndėsishme se cilat parime do tė vendosė Grupi i Kontaktit dhe nė varėsi tė tyre do tė jetė edhe statusi pėrfundimtar. E di me siguri se asnjė delegacion nuk do tė ketė tė drejtėn e vetos dhe po kėshtu jam i sigurt se do tė respektohet e drejta ndėrkombėtare.

Nga kjo, pėrfundimi ėshtė se tė gjithė duhet tė kėrkojmė zgjidhje konstruktive dhe tė heqim dorė nga kėrkesat maksimaliste, edhe pse mendoj se garnitura politike, as nė Prishtinė, as nė Beograd, nuk ka kapacitet pėr njė gjė tė tillė. Pavarėsinė, serbėt e Kosovės pėr momentin nuk e shohin si zgjidhje por si shkaktare tė problemit dhe tė njėjtin qėndrim ka edhe Beogradi zyrtar. Nuk mendoj se serbėt e Kosovės apo Beogradi zyrtar, do ta pranonin pavarėsinė si zgjidhje tė pranueshme”.

Mahir Jakxhikllar, pėrfaqėsues i pakicės turke, deputet nė parlamentin e Kosovės thotė se ky komunitet ka shprehur gadishmėrinė pėr tė marrė pjesė nė grupin negociator. “Pėr fat tė keq, ashtu u vendos. Pėr hir tė mos-pengimit tė zhvillimeve nė Kosovė, ne votuam pėr grupin negociator nė parlamentin e Kosovės.

Tani po presim qė tė paktėn tė marrim pjesė nė grupet e tjera punuese. Edhe ne jemi pjesė e Kosovės, mendojmė pėr tė ardhmen, dhe dėshirojmė tė japim ndihmesėn tonė dhe tė marrim pėrgjegjėsitė tona. Kosova nuk mund tė kthehet pas, vendi i Kosovės ėshtė nė Evropė, si njė shtet i pavarur pėr tė gjithė”.

Xhezair Murati, pėrfaqėsues i pakicės boshnjake, thotė se boshnjakėt nė Kosovė dėshirojnė tė jenė pjesė e njė Kosove qė nuk do tė krijojė probleme, por nė bashkėpunim me popullsinė shumicė, do t’i zgjidhė ato. “Ēėshtja e statusit tė ardhshėm tė Kosovės ėshtė shumė e rėndėsishme.

Si pakicė, ne nuk mund tė ndihmojmė shumė pėrsa i pėrket cėshtjeve tė pėrgjithshme qė kanė tė bėjnė me statusin, por jemi shumė tė interesuar qė nė kuadėr tė statusit tė ardhshėm, tė kemi njė rol aktiv dhe tė dimė cilat janė tė drejtat tona nė kuadėr tė atij statusi. Nė tri mbledhjet e kaluara tė kryesisė sė parlamentit, kam shprehur pakėnaqėsinė tonė pėr mungesėn e njė pėrfaqėsuesi tonit nė grupin kryesor negociues.

Ne mendojmė se statusi i ardhshėm i Kosovės duhet tė pėrcaktohet nė bazė tė kėrkesave tė shumicės, mendoj se ky ėshtė njė nga parimet bazė tė demokracisė. Mendojmė gjithashtu qė deri tek statusi pėrfundimtar, duhet tė kalojė edhe njė kohė, sepse Kosova ėshtė ende nė njė fazė tė zhvillimeve politike nė tė cilėn duhet tė shohim, ku kemi arritur, nė aspektin e respektimit tė tė drejtave tė pakicave. Kjo ėshtė ēėshtja jonė.

Po kėshtu kemi tė bėjmė me probleme ekonomike qė janė tė lidhura me statusin pėrfundimtar. Unė jam optimist se statusi i ardhshėm i Kosovės do tė jetė nė pėrputhje me kėrkesat e shumicės sė qytetarėve tė Kosovės, si dhe tė boshnjakėve dhe turqve, si pjesė pėrbėrėse tė Kosovės”.

Ēėshtja e respektimit tė tė drejtave tė pakicave dhe nė veēanti, ēėshtja e pakicės serbe nė Kosovė, pritet tė jetė njė nga cėshtjet mė tė rėndėsishme nė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.