|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Francė: Trazirat pėrfshijnė qytete tė tjera me popullsi imigrante

 
 

 

06 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (05.11.2005) -  Tė paktėn njė mijė banorė marshuan nė njė lagje tė Parisit tė pėrfshirė nga trazirat, duke kėrkuar qė t’i jepet fund dhunės sė ditėve tė fundit nė zonat me emigrantė nga Afrika e Veriut. Marshimi i sotėm u bė ndėrsa Kryeministri Dominik dė Villpė, diskutoi rreth krizės me ministrat kryesorė dhe mė pas edhe me kreun e xhamisė sė Parisit. Vala e trazirave qė ka pėrfshirė lagjet punėtore periferike tė Parisit, ėshtė pėrhapur pėrtej kryeqytetit francez. Pėr herė tė parė, qytete tė tjera me popullsi tė madhe imigrantėsh, njoftuan se gjatė natės sė mbrėmshme ka patur protesta tė dhunshme. 

Autoritetet franceze thonė se gjatė natės sė mbrėmshme u dogjėn gati 900 makina dhe u arrestuan mbi 200 vetė. Njė numėr ndėrtesash nė periferi tė Parisit po ashtu u dogjėn, pėrfshirė njė kopėsht, njė shkollė fillore dhe njė supemarket. Protestat e dhunshme qė zhvillohen kryesisht gjatė natės, filluan para rreth njė jave, kur dy tė rinj afrikanė, qė me sa duket kujtonin se po i ndiqte policia, u fshehėn nė njė nėn-stacion elektrik, ku aksidentalisht i zuri korenti dhe vdiqėn.

Policia thotė se nuk po i ndiqte dy tė rinjtė. Incidenti bėri qė nė periferitė e Parisit tė shpėrthenin pėrleshje midis policiė dhe tė rinjve me origjinė etnike. Mbrėmė, disa qytete tė tjera tė mėdha nė Francė, si Strazburgu, Rin, dhe Tuluza njoftuan pėr protesta tė dhunshme.

Mark Gautron, njė zyrtar i lartė i policisė nė Francė tha se demostruesit kanė filluar t’i ndryshojnė taktikat. “Duket se protestuesit po pėrpiqen t’i shmangen ballafaqimit tė drejtpėrdrejtė me policinė. Ata kanė filluar t’u venė zjarr objekteve dhe tė largohen me vrap kur vjen policia. Kjo ėshtė arėsyeja, thotė zyrtari francez, qė nuk janė bėrė mė shumė arrestime,” thotė zoti Gautron.

Protrestat e kėtyre ditėve, kanė nxjerrė pėrsėri nė pah problemet e vjetra nė Francė nė lagjet me njė pėrqėndrim tė madh imigrantėsh, ku papunėsia dhe varfėria janė shumė mė tė larta se nė pjesėt e tjera tė vendit. Shumica e protestuesve janė tė rinj me shtetėsi franceze, tė lindur nė Francė nga prindėr emigrantė, por qė thonė se ndihen tė pėrjashtuar nė vendin e tyre.

Mbrėmė vonė Kryeministri francez Dominik dė Vilpė, u takua me 15 tė rinj nga lagjet me trazira tė Parisit, pėr tė gjetur rrugė pėr rivendosjen e rendit. Politikanėt e opozitės sė majtė kanė kėrkuar dorėheqjen e Ministrit tė Rendit Nikolas Sarkozi. Udhėheqėsit socialistė po ashtu i dėrguan njė letėr qeverisė sė qendrės sė djathtė, duke thėnė se ajo mban pjesėrisht pėrgjegjėsi pėr krizėn.

Por analistėt thonė se trazirat pjesėrisht pasqyrojnė dekada tė tėra dėshtimi tė qeverive si tė majta edhe tė djathta tė Francės, pėr tė integruar nė jetėn e vendit imigrantėt dhe fėmijėt e tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.