|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

10-vjet pas Marrėveshjes sė Deitonit: Problemet dhe mundėsitė e Bosnjes

 
 

 

06 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (05.11.2005) Nė nėntor Bosnja do tė pėrkujtojė 10-vjetorin e Marrėveshjeve tė Dayton-it qė sollėn paqen dhe pėrvijuan kornizėn kushtetuese. Por pėr shumė vėzhgues, traktatit, ka vite qė i ka kaluar koha. Madje, pėr konsolidimin e ndarjeve etknike qė kanė penguar pėrparimin e Bosnjė-Hercegovinės, disa kritikė ua vėnė fajin pikėrisht kėtyre marrėveshjeve. Materiali i hedh njė vėshtrim mė tė hollėsishėm problemeve dhe mundėsive tė Bosnjės.

Dhjetė vjet pas nėnshkrimit tė marrėveshjeve tė Daytonit, shumė vėzhgues thonė se rezultatet kanė qenė pozitive dhe jo-pozitive. Siguria e brendshėme e Bosnjės ėshtė stabilizuar, pjesa mė e madhe e infrastrukturės sė vendit ėshtė rindėrtuar dhe shumė nga refugjatėt boshnjakė janė kthyer. Por shumė analistė mendojnė se Bosnja ėshtė ende larg ripėrtėritjes sė plotė.

Sipas kushtetutės sė pėrvijuar nė Dayton, Bosnja sot ėshtė e ndarė nė dy pjesė me baza etnike, Federata Myslimano-Kroate dhe Republika Serbe e Bosnjės, secila me qeveri, presidenti dhe parlament tė vetin, ndėrkohė qė njė autoritet qendror i dobėt mbikqyr tė dyja pjesėt.

Zyrtari mė i lartė ndėrkombėtar ėshtė Pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian i cili ka kompetencėn t’u vejė veton ligjeve tė miratuara nga parlamentet vendore dhe nė rast nevoje, tė shkarkojė politikanė qė bėjnė shkelje. Dhe objektivi ėshtė qė Bosnja tė pėrfshihet nė komunitetin evropian. Por edhe pas njė dhjetėvjeēari nė paqe e miliarda dollarėsh ndihma nga perėndimi, Bosnja vuan nga rritja e ngadaltė ekonomike, papunėsia e lartė dhe korrupsioni i kudondodhur. Shumica e vėzhguesve argumentojnė se pėrparimi i ngadaltė nė Bosnje rrjedh pjesėrisht nga Marrėveshja e Daytonit.

Janush Bugajski, Drejtor nė Qendrėn pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Washington argumenton se marrėveshja pengon zhvillimin demokratik. “Duke hedhur vėshtrimin prapa, problemi nė Marrėveshjen e Daytonit qendron nė strukturėn e dokumentit, e cila i ndėrlikoi aq shumė gjėrat sa nuk i dha kompetenca tė mjaftueshme qeverisė qendrore. Marrėveshja krijoi dy njėsi, duke lėnė njėkohėsisht tė paqartė marrėdhėniet qė do tė kishin kėto dy njėsi me njėra-tjetrėn,” thotė analisti.

Zoti Bugajski shton se lėshimet e bėra nga myslimanėt, serbėt dhe kroatėt e Bosnjės nė Dayton nė lidhje me autonominė lokale dhe ndarjen e pushtetit sollėn njė sistem jofunksional qeverisjeje qė kėrkon mbikqyrje ndėrkombėtare me kosto tė lartė.

Por Daniel Server, Drejtor i Nismės pėr Ballkanin nė Institutin Amerikan tė Paqes, argumenton se rezultati jo i pėrkryer qė u arrit nė Dayton, i cili i angazhoi tė tre grupet kryesore etnike nė Bosnjė, ishte mė mirė se tė mos arrihej marrėveshje. “Marrėveshjet e Daytonit konsoliduan tė drejtat e grupeve etnike nė kushtetutėn e vendit pėrmes rrugėsh qė ndihmonin partitė nacionaliste tė qendronin nė pushtet. Kjo nuk duhet tė shkaktojė ēudi, pasi partitė nacionaliste, tė pėrfaqėsuara nė bisedimet e Daytonit, na tregonin ē’tė pėrfshinim nė marrėveshjen qė mė pas ne ua impunuam.

Disa nga tė drejtat pėr grupet etnike ishin tė nevojshme pėr t’i dhėnė fund luftės. E dimė gjithashtu se tė hartosh njė kushtetutė nė Dayton tė Ohio-s pėr njė vend ballkanit, nuk ėshtė mėnyra mė e mirė. Rruga mė e mirė tė shkruash njė kushtetutė pėr njė shoqėri pas konfliktit ėshtė vetė ky vend nė njė proces ku tė marrin pjesė tė gjithė,” thotė analisti Serwer. Zoti Server vė nė dukje se kontributi nga jashtė nė misionin paqeruajtės dhe ndihma ekonomike nė Bosnjė ka rėnė vazhdimisht gjatė viteve tė fundit.

Por, sipas historianit, Charles Ingrao, tė universitetit Perdue nė shtetin e Indianės, pėrparimi pengohet nga aspiratat e kundėrta ndėrmjet grupeve kryesore etnike. Ai thotė se ėshtė koha qė boshnjakėt tė rihartojnė kushtetutėn e tyre me theks mė tė madh tek tė drejtat e qytetarit dhe jo tek tė drejtat e grupeve etnike, me qelllim qė Bosnja tė afrohet edhe mė tej me pjesėn tjetėr tė Evropės.

“Njerėzit nė rajon duhet ta kuptojnė se Daytoni shėrbeu pėr njė qėllim madhor. Tani, pas 10 vjetėsh, ata duhet tė pėrpiqen pėr njė kushtetutė tė re e cila do t’u hapė perspektiva mė tė gjera. Burra shteti tė pėrgjegjshėm e pranojnė se nacionalizmi ėshtė diēka qė nuk do tė lėshojė pe dhe jo tė thjeshtojė integrimin e tyre nė atė zonė mė tė gjerė tė tregėtie tė lirė siē ėshtė Bashkimi Evropian”. 

Profesor Ingrao thotė se njė masė e rėndėsishme nė kėtė drejtim ėshtė shtypja e ektremizmit. Ai thotė se shembulli mė flagrant i dėshtimit nė kėtė drejtim ėshtė fakti qė tė dyshuarit kryesorė pėr krime lufte nuk janė nxjerrė ende para drejtėsisė.

Shumica e vėzhguesve janė tė njė mendjeje se nuk ka zgjidhje tė shpejta e tė thjeshta pėr Bosnjėn dhe nė fund tė fundit projektimi i sė ardhmes sė rajonit varet nga vetė njerėzit. Pikėrisht pėr kėtė, Shtetet e Bashkuara do tė thėrrasin njė takim tė udhėheqėsve politikė tė Bosnjės muajin tjetėr nė Washington me rastin e 10-vjeēarit tė Marrėveshjes sė Daytonit, si edhe pėr t’i inkurajuar udhėheqėsit tė pranojnė masa kushtetutore pėr njė qeveri qendrore me fuqi mė tė mėdha e mė tė bashkuar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.