|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lufta kundėr trafikut njerėzor kėrkon njė angazhim tė pėrgjithshėm serioz

 
 

 

05 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (04.11.2005) Ivana Kuhar

Kombet e Bashkuara njoftojnė se gjatė dekadės sė kaluar, trafikimi i qenieve njerėzore ka arritur pėrmasa epidemike. Zyrtarė dhe drejtues tė shoqėrisė civile nė Amerikė po bėjnė thirrje pėr njė pėrgjigje mė agresive ndaj kėsaj forme moderne tė skllavėrisė. 

Organizatat e tė Drejtave tė Njeriut, thonė se trafiku i qenieve njerėzore ėshtė njė problem global. Numri i viktimave ėshtė tepėr i madh, thotė Geri Haugen, President i Misionit pėr Drejtėsinė Ndėrkombėtare, njė organizatė jo-qeveritare pėr tė drejtat e njeriut. “Sipas National Geografic, 27 milionė njerėz nė mbarė botėn, kanė rėnė viktima tė trafikut njerėzor. Kjo do tė thotė se nė ditėt tona ka mė shumė skllevėr se sa gjatė 400 vjetėve qė ekzistoi tregėtia e skllevėrve nga Afrika," thotė zoti Haugen.

Zoti Haugen thotė se forma mė mizore e trafikut ėshtė ai pėr qėllime seksuale. Sipas UNICEF-it, ēdo vit, rreth 1 milionė fėmijė, shiten ose shfrytėzohen pėr biznese kriminale. Trafiku i seksit mendohet se po vjen duke u shtuar nė Evropėn Qendore dhe Lindore dhe nė ish Bashkimin Sovjetik.

Nė Azi, vajza nga fshatrat nė Nepal e Bangladesh, shumica nėn 18 vjeē, shiten nė shtėpi publike nė Indi pėr 1 mijė dollarė. Sipas autoriteteve evropiane, kjo industri qarkullon sot disa miliardė dollarė nė vit. Senatorja demokrate Hillari Klinton thotė se Shtetet e Bashkuara nuk do t’i tolerojnė vendet e tjera qė mbyllin njeri sy pėrballė kėtij krimi. “Ai vend qė nuk respekton dhe nuk trajton me dinjitet gratė e fėmijėt, do tė ketė probleme me Shtetet e Bashkuara,” tha zonja Clinton.

Senatorja Klinton propozon qė nė marrėveshjet tregėtare tė Shteteve tė Bashkuara me vendet e tjera tė ketė kushte konkrete qė kėto vende tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr respektimin e ligjve kundėr trafikut. Senatori republikan Sem Braunbek thotė se ndaj vendeve, qė sipas raporteve ndėrkombėtare merren me trafik njerėzor, duhen marė masa. “Raportet pėr trafikimin janė tė rėndėsishme. Nė se njė vend ėshtė nė kategorinė e 3-tė, pėr dy vjet resht, atėhere duhet parė mundėsia e sanksioneve,” thotė senatori Braunbek.

Ish Sekretarja e Shtetit Madeleine Ollbrajt, thotė se lufta kundėr trafikut tė qėnieve njerėzore mund tė fitohet. “Kjo ėshtė njė luftė qė mund tė fitohet. Por ajo kėrkon bashkėpunim nga tė gjithė,” tha ish-Sekretarja e Shtetit.

Zonja Ollbrajt thotė se njė numėr vendesh nuk janė duke i zbatuar masat kundėr trafikut qė vetė i kanė miratuar. Nėse trafiku nuk goditet nga tė gjitha vendet, thotė ajo, ai do tė vazhdojė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.