|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Konferencė mbi parandalimin e konflikteve nė Shkup

 
 

 

05 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (04.11.2005) Isak Ramadani, Shkup

Konferenca mbi parandalimin e konflikteve nė Shkup nxorri nė pah nevojėn e pėrmirėsimit nė shumė fusha, nė veēanti nė atė tė ekonomisė, nė mėnyrė qė vendet e rajonit tė mund tė realizojnė synimet pėr integrim nė strukturat evroatlantike.

Ervan Fuere, ambasador i Bashkimit Evropian dhe i Komisionit Evropian nė Shkup bėri disa vėrejtje nė lidhje me zhvillimet e pėrgjithshme nė rajon. Ja disa nga to:

“Pa qėndrueshmėri nuk ka institucione qė funksionojnė, pa institucione nė funksionim nuk mbisundon ligji dhe pa funksionimin e ligjit nuk do tė ketė ekonomi pėrparimtare. Pa ekonomi tė shėndoshė stabiliteti do tė mbetet nėn rrezik”, tha ambasadori i ri i BE-sė nė Shkup.

Ai theksoi se pa pėrmirėsim nė tė gjitha kėto fusha “pėrparimi drejt integrimit nė BE shndėrrohet vetėm se nė njė ėndėrr tė humbur”. “Reformat duhet tė bėhen nė realitet dhe jo vetėm nė letėr, shtoi zoti Fuere.

Ambasadori i OSBE-sė Karlosh Paish thotė se gjendja e pėrgjithshme e sigurisė po pėrmirėsohet, ndėrkohė nuk e pėrjashtoi mundėsinė e incidenteve tė izoluara lokale nė tė ardhmen. Lidhur me disa incidente tė fundit si shpėrthime pa pasoja serioze ai tha se “Nuk e shikon kėtė si njė kėrėcėnim ndaj sigurimit global”.

 Nė lidhje me vijėn e demarkacionit midis Maqedonisė dhe Kosovės, zoti Paish tha se ajo paraqet njė ēėshtje tė vogėl teknike. Ndėrkohė, pėr sa i pėrket zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare tė vitit 2006 nė Maqedoni, ambasadori i OSBE-sė Paish theksoi garancitė e misionit tė tij pėr tė kontribuuar drejt njė procesi tė drejtė, tė lirė dhe demokratik.

Komandanti i Shtabit tė Natos nė Maqedoni, gjenerali Dennis Blease tha se procesi i zgjerimit tė Natos ėshtė njė nxitje qė anėtarėt e saj t’i zgjidhin problemet me fqinjėt dhe t’u pėrkushtohen reformave dhe demokratizimit.

Ndėrsa Ministrja maqedonase e Punėve tė Jashtme Ilinka Mitreva tha se integrimi evropian i Maqedonisė ėshtė jė proces i cili nuk ka kthim prara dhe se kjo ėshtė njė strategji pėr parandalimin e konfliketeve nė rajon. Nė kėtė kuadėr, ajo u shpreh optimiste pėr njė vlerėsim objektiv dhe tė tė drejtė tė pėrgjigjes sė Bashkimit Evropian nė lidhje me kėrkesėn e Maqedonisė pėr anėtarėsim nė kėtė organizatė. Pėrgjigja e BE-sė pritet me datėn nėntė nėntor.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.