|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kisha ortodokse serbe dhe roli saj gjenocidial ndaj shqiptarėve

 
 

 
5 nėntor 2005 /TN
 
Shkruan: dr.Besnik R.Bardhi
 
Nė kohėn e bombardimeve tė  NATO-s dhe luftės nė Kosovė, nė spitalin e Gjakovės, ishin strehuar shumė familje shqiptare me shpresė se do tė  shpetonin nga thikat dhe plumbat e kriminelve  serbė.
 
Hordhitė e tėrbuara paramilitare dhe policore  serbe, pothuaja ēdo ditė vinin  dhe bėnin provokime tė rėnda si ndaj personelit mjekėsor ashtu dhe familjeve tė strehuara. Njė ditė, njė epror serb, u kėrcnua se po e dėgjoj edhe njė fjalė shqip aty, do tė vriteshin tė gjithė.
 
Qė nga fillimi i luftės nė Kosovė nuk kisha ndėrpre asnjėherė shkuarjet nė spital. Edhe pse me reziqe tė mėdha, unė vazhdoja marshuten time tė rėndomtė, shtepi – spital dhe anasjelltas. Nuk kisha guxim asnjėherė tė rrija  natėn aty. Tėrė kohėn mė parafytyrohej skena e Spitalit nė Vukovar dhe masakra qė bėnė  kriminelėt serbė aty ndaj personelit dhe pacientėve kroat.
 
Rastėsisht njė ditė, nė veturėn e ndihmės sė shpejtė, qė ishte e parkuar fare pran, mė ra nė sy njė pamflet i cili mbante memorandumin e Kishės Ortodokse Serbe.
 
Nga kurreshtja fillova t’a lexoj pėrmbajtjen e letrės me shpejtėsi, ishte  frika se mos mė dikton dikush nga serbėt.
 
Ajo ēka lexova aty ishte rėnqethėse. Mes marrėzirave tjera shovene dhe ultranacionaliste, institucioni mė i lartė shpirtėror serb, ju bėnte thirrje tė gjithė serbėve qe tė vrasin sa mė shumė shqiptarė. Kjo duhej tė behej nė emėr tė “zotit” serb, me arsyetim se shqiptarėt janė tė pa fe dhe ai qė ėshtė serb i vėrtetė nuk guxon tė nguron dhe tė ketė mėshirė nė kėtė drejtim.
 
Pas kėsaj e kuptova edhe mė mire kush qėndronte prapa dhe  qellimin e kėsaj lufte. Qėllimi ishte tė asgjėsohet pėrfundimisht elementi shqiptar nga trojet e veta etnike , e gjithė kjo e inspiruar nga kreu i Kishės Ortodokse Sėrbe me nė krye patriarkun Pavle !!!
 
Kėto ditė, sa mė shumė qė pėrmendet  zgjidhja dhe definimi i statusit final, e sidomos  opsioni i pavarėsisė sė Kosovės, del nė shesh politika hegjemoniste dhe neokolonialiste serbomadhe. Pas njė kohe tė gjatė heshtjeje, Kisha Ortodokse Serbe filloj sėrish aktivitetin dhe propagandėn e saj politike.
 
Deklarata e lėshuar kėto dite, nga krerėt e kėsaj kishe se “ pavarėsinė e Kosovės e kuptojmė si okupim ” edhe njė herė dėshmon  rolin kriminal qė ka pasur kjo kishė gjatė njė shekulli nė raport me Kosovėn dhe shqiptarėt. Pėrseri  pėrmendet Kosova si  “ djepi shpirteror “ i tyre.
 
Nė kėtė fare  “djepi” gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, pėrkundej vet shpirti i Satanės, i cili bėri krimet mė makabre ndaj popullatės civile dhe tė pa mbrojtur shqiptare.
 
Mė tej, nė kėtė deklaratė tė lėshuar thuhet:  " shteti i Serbisė do tė ishte i gatshėm qė tė sigurojė autonomi tė vėrtetė dhe thelbėsore pėr Kosovėn, pėr tė gjithė njerėzit dhe popujt qė jetojnė nė tė ". Kjo thėnje ėshtė aq e paturpshme dhe jo humane, ėshtė njė produkt i nxjerrur nga vetė djalli dhe ka pėr qėllim mashtrimin e bashkėsisė ndėrkombėtare, kinse serbėt na qenkan mbrojtėsit e gjithė popujve qė jetojnė nė Kosovė. Koha kur kėta “mbrojtės” ishin nė Kosovė, ishte koha mė e ligė qė mban mend populli i Kosovės.
 
Pėr fat tė mire tash ka kush ta mbronė Kosovėn dhe popullin e sajė. Nėse kjo kishė ka tė bėjė me Zotin, atėherė shumė herėt kishte pėr tė ndodhur kėrkimi faljės pėr krimet serbe tė bėra nė Kosovė. Kjo nuk ndodhi brenda kėtyre gjashtė viteve as nga kisha serbe, e as nga asnjė institucion shtetėror serbė.
 
Pendimi pėr krimin e bėrė do tė thotė besim tek i Plotfuqishmi.
 
I gjithė ky mekanizėm, u aktivizua nga vizita qė bėri kryeministri Koshtunica, njė ditė mė pare nė Kishėn Ortodokse Serbe, dhe ringjalli pėrsėri turpin qė buron nga kjo kishė. Njeriu me “ kallash ne dorė “, ish presidenti serb dhe tani z.kryeministri serb Koshtunica, tenton tė vazhdoj lojėn tė cilėn me dhunė ia nderpreu Aleanca Veriatlantike nė vitin 1999.
 
Nėse Koshtunica dhe Kisha Ortodokse vuajn nga sėmundja e amnezionit, prap ka ilaqe efikase, por mos tė mendojnė se populli shqiptar harron lehtė gjithė ato vuajtje qė i shkaktuan kriminelėt serbė, gjithnjė nė trajtė instituconale, gjatė shekullit tė fundit, popullatės autoktone shqiptare nė Kosovė.
 
Pamfletėt dhe predikimet e Kishės Ortodokse Serbe, janė ngulitur thellė nė vetėdijen e ēdo serbi dhe ėshtė vėshtirė edhe pas njė shekulli tė largohet urrejtja patologjike e tyre ndaj shqiptarve. Ky ėshtė njė kompleks i pa shėruar i okupatorit serb ndaj popullatės autoktone kosovare. Kėtė shqiptarėt e dijnė shumė mirė dhe kthim prapa nuk ka. Serbia mė kurrė nuk do tė ketė shans tė bėjė kasaphane dhe tė rikolonizoj Kosovėn.
 
Eksperimenti qindvjeqar i sundimit tė egėr serb nė kėto troje , nuk arsyeton deklaratėn e fundit tė Kishės Ortodokse Serbe pėr  “ mbrojtje tė tė gjithė popujve qė jetojnė nė Kosovė “. Kėto  iluzione dhe gjepura mund tė konsumohen vetėm brenda Serbisė.
 
Tė menduarit destruktiv i njė institucioni tė lartė shpirterorė, padyshim do tė kthehėt si bumerang pėr vet Serbinė. Levizjet ultranacionaliste brenda institucionale nė Serbi , bėnė qė kohėve tė fundit  tė zhvillohet ndjenjė e thellė antisemitiste te populli serb dhe  tė zhvillohet kampanjė  e pa kompromis dhe me minoritetet tjera qė jetojnė nė kuadėr tė kufijve tė Serbisė.
 
Serbia nuk ėshtė nė gjendje tė mbajė si duhet vetėn e lėre mė sėrish tė kthehet nė ish kolonitė e veta.Koha e kolonive agoj nė shekullin XX-tė, ky shekull i takon Kosovės sė lirė,demokratike dhe tė pavarur.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.