|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Statusi i Kosovės duhet tė ndihmojė stabilizimin e rajonit dhe avancimin e tij drejtė integrimeve evro atlantike

 
 

 
Uashington, 4 nėntor 2005 /TN /QIK - Grupi i Kontaktit riafirmon se do tė luajė rol qėndror nė bisedimet pėr statusin e Kosovės.
 
Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Shon Mekkormak tha se drejtorėt politikė tė Grupit u takuan tė mėrkurėn nė mbrėmje me tė dėrguarin e posaēėm tė Kombeve tė Bashkuara, Marti Ahtisari, pėr tė diskutuar rreth procesit pėr fillimin e negociatave pėr statusin.
 
Mekkormak ritheksoi besimin e Uashingtonit se shqiptarėt e Kosovės dhe Beogradi duhet tė tregojnė vullnet pėr kompromis, pėr tė arritur marrėveshje, njofton radioja "Evropa e lirė".

"Qėllimi ynė pėr tė gjithė procesin ėshtė qė palėt tė arrijnė marrėveshje pėrmes negociatave dhe kompromis qė do tė sigurojė njerėzit e Kosovės dhe fqinjėt e tyre me njė atė ardhme tė sigurtė dhe demokratike.
 
Statusi i ardhshėm i Kosovės duhet tė ndihmojė stabilizimin e rajonit dhe avancimin e tij drejtė integrimeve evro atlantike" tha Mekkormak.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.