|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Programi 2005

 
 

SKENA UP Festivali Ndėrkombėtar i Studentėve pėr Film dhe Teatėr

 
 

SKENA UP International Students Film and Theatre Festival

 
 

 
4 nėntor 2005 /TN
 
 
Day 1/Dita 1 (10.11.2005)
 
20:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR Open Ceremony/Ceremonia e Hapjes (With Invitation/Me Ftesa)
21:00h Caffe Bar KONTRA - ZANZI BAND
 
Day 2/Dita 2 (11.11.2005)
 
13:00h KINO ABC  (Ticket/Bileta 1€ )
Filmakademie Baden-Worttemberg Germany
The Last day - Oliver Frohnauer, 35 min.
Captain Bligh - Derek Roczen, 4.5 min
No Limits - Heidi Wittlinger, Anja Perl, Max Stolzenberg, 1 min
Tompson Musik - Jakob Ziemnicki, 30 min
Knight Games - Sven Martin, 6 min
My Parents - Neele Leana Vollmar, 18 min
Twelve and  a half minutes - Joschua Douma, 14 min
University of Music and Performing Arts/ Dep. Film and TV , Austria
Von Bis - Peter Jaitz, 16 min
Film Academy Vienna, Austria
Andri 1924—1944 - Andrina Mracnikar, 19 min  ( Total  144.5 min)
 
16:30h Faculty of Arts/Fakulteti i Arteve
 Lecture/Ligjeratė: David Gothard Theatre Director, UK
 
18:00h  NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Hockney Community College  London, England
Asphyxia - Emily Neale, 25 min
 
21:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Faculty of Arts Prishtina Kosova
Tuneli – Erson Zymberi 60 min
 
23:00h Caffe Bar KONTRA - THE SUN  (A. Rrusta, F. Kosumi, T. Kosumi)
 
 
Day 3/Dita 3 (12.11.2005)
 
13:00h KINO ABC  (Ticket/Bileta 1€ )
American Film Institute USA
FISHBOWL - Justin Bull, 21 min
HONEYFIELDS - Matthew Gordon, 25 min
SALAMANDER - Zach Horton, 27min
THE RED VEIL - Tarik Karam, 19min
NOCTURNE - Justin Rhodes, 23min
DEPENDENCY - Danny Buday, 22 min
GYPSIES, TRAMPS & THIEVES - Andrea Janakas, 20min
PALMAREJO - Adam Schlachter, 22min      (total  179 min)
 
16:30h Faculty of Arts/Fakulteti i Arteve
 Lecture/Ligjeratė: Gjergj Xhuvani Film director, Albania
 
18:00h  NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
International Young Maker Marathon
This is not a romantic duet - ITs Amsterdam, Netherland
Was mona lisa una lampara - BAI, Bilbao Spain
 
21:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Faculty of Arts Prishtina Kosova
Pelikani – Fatmir Hyseni 60 min
 
23:00h Caffe Bar KONTRA - DJ BLUNT
 
Day 4/Dita 4 (13.11.2005)
 
13:00h KINO ABC – 1 (Ticket/Bileta 1€ )
Saint Luke College, Brussels - Belgium
Kismet – Shelbatra Jashari, 12 min
SRA. POLAROISKA ASSOCIATION, Spain
-But you… is it really you?-No, I’m her… - Alaitz Arenzana and Maria  Ibarretxe, 15 min
Albania, Bulgraia, Macedonia
Balkan Realities  - three short documentaries 3x8 min
Academy for Theatre Film Television and  Radio Prizren, Kosova
The Golden Marriage - Shpend Krasniqi, 44 min
N.U.C.T Nova Universita Del Cinema e Televizione- Cinecittą Rome, Italy
10 years of RRD, Grosseto, Italy - Vlora Xhaferi 30 min
Belgium
IMPRESSIONS – René Van Gijsegem 16 min (total 140 min)
 
16:30h Faculty of Arts/Fakulteti i Arteve
 Lecture/Ligjeratė:Ndricim Xhepa Aktor, Albania
 
18:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Royal Academy of Fine Arts Hogeschool Gent, Belgium
Ich Bin Allaine – Steffie Van Cauter 45 min
 
 
21:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Faculty of Arts Prishtina, Kosova
Sekretet e Dashurisė – F. Begolli, A.Grabovci, A.Morina, A. Kabashi 80 min
 
23:00h Caffe Bar KONTRA - ETHNO CLASSIC BAND
 
Day 5/Dita 5 (14.11.2005)
 
13:00h KINO ABC (Ticket/Bileta 1€ )
International Film School of Paris EICAR, France
Maree Basse - Luc Malpoth, 18.20 min
Tear of Make Up - Sylvia Vivanco, 7.30 min
Maurice U. - Eirik Smidesang Slåen, 15.30 min
VCA Film and Television School Melbourne, Australia
Mona Lisa - Sotiris Dounoukos, 14 min
Academy of Performing Arts Sarajevo Bosnia & Hercegovina
PAYCHECK - ALEN DRLJEVIĆ 13 min
Marubi Film & Multimedia School Tirana, Albania
Vrima e ēelsit - Erion Hasanllari, 3 min
Academy of Dramatic Arts Zagreb, Croatia
NO BIGGIE - Mladen Dizdar, 52 min
Imported Crows – 22 min     (Total 146.8 min)
 
16:30h Faculty of Arts/Fakulteti i Arteve
 Lecture/Ligjeratė: Nenad Dizdarevic Profesor of Film Director in EICAR France.
 
20:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Faculty of Dramatic Arts & CTC Skopje, Macedonia
Contamination Koliada - Vladimir Milcin, 70 min
 
23:00h Caffe Bar KONTRA - MACHIATO BAND
 
 
Day 6/Dita 6 (15.11.2005)
 
13:00h KINO ABC (Ticket/Bileta 1€ )
BK Academy Beograd, Serbia & Montenegro
FLIRT - Vladimir Mica Popovic, Radoslav Vojnovic, Mladen Sevic & Nikola Misic, 86 min
Faculty of Arts Prishtina, Kosova
Enderr e Bardhe - Dalmat Dobra 5 min
Windows XP -  Ujkan Hysaj 13 min
Kush e sheh -  Bekim Sele 20 min
Ikja  - Gazmend Nela  12min
Muret e zemres  - Ilir Kabashi  20min
Zemer -  Genc Berisha  19min
Koleksionisti  - Valter Lucaj 16 min (Total  191 min)
 
16:30h Faculty of Arts/Fakulteti i Arteve
 Lecture/Ligjeratė: Florian Gottschick Director, Germany
 
 
18:00h  NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR(Ticket/Bileta 1€ )
Academy of Arts Tirana, Albania
Reflexion - Gazmend Gjoka & Elvis Pupa, 75 min
 
21:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Faculty of Arts Prishtina – Albanian Theatre Skopje
Miss Julia – Ben Apolloni 75 min
 
23:00h Caffe Bar KONTRA – DJ SKENA UP
 
Day 7/Dita 7 (16.11.2005)
 
13:00h KINO ABC (Ticket/Bileta 1€ )
National Film and Television School London, England UK
Bilingual - Chamoun Issa - 16min
Walking to Nairobi - Emma Sullivan - 18min 36 sec
Western eyes - Hester Clark - 6min
X-mas - Scott Flockhart - 25 min
Harry - Simon Overton - 9min
After - Kim Noca - 6min 30 sec
As angry as me - Tom Shealhan - 31 min 49 sec
Badgered - Sharon Colman - 7min 04 sec
Vanilla Song - Jakob Rorvik - 19min 20 sec
Last Man Standing - Sasha Maja Djurkovic - 17min 39 sec
Lightman - Shaun Clark - 7min
The Tailor's Kiss - Joana Bartolomeu - 9min 56 sec (Total 172 min)
 
16:30h Faculty of Arts/Fakulteti i Arteve
 Lecture/Ligjeratė: Bekim Lumi Theatre Director, Kosova
 
18:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Academy of Arts Prishtina, Kosova
Ushtari Mburracak – Kastriot Saqipi 60 min
 
21:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR (Ticket/Bileta 1€ )
Faculty of Arts Prishtina Kosova
Vrasės pa Shpėrblim - Afeida Boriqi 60 min
 
23:00h Caffe Bar KONTRA – DJ SKENA UP, KARAOKI
 
Day 8/Dita 8 (17.11.2005)
 
13:00h KINO ABC (Ticket/Bileta 1€ )
FAMU Czech Republic
VR - Martin Duda, 9.40 min
The gift - Dana Bubįkovį, 3.2 min
Čici -   Jan Bohuslav, 2 min
Beyond the Sun - Radek Doskočil, 7 min
The Picture gallery - Zuzana Vondrįčkovį, 5 min
The Conscience - Jan Bohuslav,3.2 min
Bim  & Bim - Jan Cechl, 2.5 min
Ill fated child – Lucie Kralova, 30 min
Things - Marta Hruba, 18 min
If (presence Of)  {artificial Intelligence - Hana Valentova. 15 min
The Double Life of Vitus the Saint - Tereza Šimķkovį, 11 min
Machina - Jan V. Sacher, 9 min
IVAN MARTIN JIROUS (23 Takes) - Helena Papķrnķkovį,16 min (Total 131 min)
 
 
20:00h NATIONAL THEATRE/TEATRI KOMBETAR Closing Ceremony/Ceremonia Pėrmbyllėse (With Invitation/Me Ftesa)
21:00h Caffe Bar KONTRA - ZANZI BAND


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.