|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

PROGRAMI I FESTIVALIT

   
 

Prej 10 deri mė 17 nėntor 2005

 
 

Nė Prishtinė mbahet edicioni i tretė i Festivalit Ndėrkombėtar tė Studentėve pėr Film dhe Teatėr SKENA UP

 
 

 
4 nėntor 2005 /TN
 
Nėn Patronatin e Ministrisė sė Kulturės Rinisė dhe Sportit tė Kosovės tė udhėhequr nga z. Astrit Haraqija, nga data 10 deri mė 17 nėntor nė Prishtinė mbahet edicioni i tretė i Festivalit Ndėrkombėtar tė Studentėve pėr Film dhe Teatėr SKENA UP.
 
Nė kėtė edicion do tė marrin pjesė:
 
- American Film Institute USA,
- National Film and Television School London UK,
- International Film School EICAR Paris France,
- Filmacademy Baden-Württemberg Germany,
- Filmacademy Vienna Austry,
- Uinversity of Music and Performing Arts Vienna Austry,
- FAMU Czech Republic,
- N.U.C.T Nova Universita Del Cinema e Televizione- Cinecittą Rome,
- Italy Academy of Performing Arts Sarajevo B&H,
- Academy of Dramatic Arts Zagreb Croatia,
- BK Academy Beograd Serbia & Montenegro,
- Marubi Film and Multimedia School Tirana Albania,
- Victoria College of The Arts Film and Television School Melbourn Australia,
- Faculty of Arts Prishtina Kosova,
- Academy of Film and Television Prizren Kosova,
- Saint Luke College Brussels Belgium,
- Hocney Community College London UK,
- Royal Academy of Fine Arts Gent Belgium,
- School For New Dance Development Amsterdam Holland,
- Bizkaia Theatre School Bilbao Spain,
- Faculty of Dramatic Art Skopje Macedonia,
- Academy of Arts Tirana Albania,
- Academy of Arts Prishtina Kosova.
 
Festivali SKENA UP gjithashtu ėshtė sposnorizuar nga Procredit Bank, Zyra Amerikane nė Prishtinė, Dukagjini, Prohelvetia, British Council, Zyra Franceze Prishtinė, Komuna e Prishtinės, Universiteti i Prishtinės, Air Kosova, dhe pija e festivali Birra BN Ndėrsa sponsor Medial Radio Televisioni i Kosovės RTK, CMB production dhe gazeta e pėrditshme LAJM.
 
Cereminiali i hapjes sė Festivalit SKENA UP do tė mbahet nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės mė 10 Nėntor nė ora 20:00.
 
Cdo ditė nga ora 11:00 nė Caffe Bar KONTRA do tė ketė tryezė tė rrumbullakėt ku edhe ėshtė vend-takimi i pjesmarrėsve, pastaj nė ora 13:00 nė Kino ABC  do tė shfaqen Filma, cdo ditė nė ora 16:30 nė Fakultetin e Arteve do tė ketė ligjerata nga ekspert tė ndryshėn ndėrkombėtar pėr film dhe teatėr, ndėrsa nė ora 18:00 dhe 21:00 nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės do tė jepen shfaqjet, gjithashtu ēdo natė duke filluar nga 23:00 nė Caffe Bar KONTRA do tė ketė afterparty ku do tė performonjė bende dhe DJ shumė tė njohur Kosovarė.
 
Nė Fakultetin e Arteve ēdo ditė nga ora 16:30 ligjeratat do ti mbajnė: David Gothard regjisor teatri nga Anglia, Gjergj Xhuvani regjisor filmi nga Shqiperia, Ndricim Xhepa aktor nga Shqipėria, Nenad Dizdarevic regjisor filmi nga Franca, Florian Gottschick regjisor nga Gjermania dhe Bekim Lumi regjisor teatri nga Kosova.
 
Festivali gjithashtu  do ketė nė program dy workshope qė do tė udhėhiqen nga Feri & Noortje nga Le Grand Cru Amsterdam - Holandė, dhe Balbir Singh dhe Giuliano Modarellli nga Anglia (NSDF)
 
Mė 17 nėntor nė ora 20:00 nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės do tė mbahet ceremoniali i pėrmbylljes sė Festivali SKENA UP ku dhe do tė ndahen ēmimet pėr film dhe teatėr, ēmimet nė kėtė edicion janė:

- Filmi mė i mirė artistik
- Filmi mė i mirė dokumentar
- Filmi mė i mirė i animuar
- Shfaqja mė e mirė “fryma e re” qė jepet pėr gjetje origjinale nė teatėr Regjisori mė i mirė Ēmimi i Mediave Ēmimin “ADRIANA” e ndanė Teatri DODONA pėr artistin-en mė tė mirė “Melihate Ajeti” Ēmim pėr aktorėn nė perspektivė.
- Ēmimi special i jurisė
- Ēmimi i bordit tė SKENA UP
 
 
Bileta kushton 1 Euro pėr njė ditė program nė KINO ABC dhe 1 Euro pėr njė shfaqje nė Teatėr Kombėtar tė Prishtinės, pėrveq Ceremonia e hapjes dhe e mbylljes sė Festivalit qė ėshtė vetėm me ftesa.
 
Pėr mė shumė informata nė lidhje me programin e Festivalit SKENA UP shikoni nė www.skenaup.com ose na kontaktoni  038 542 514 ;044 225 206 ose na shkruani nė e-mail: info@skenaup.com , press@skenaup.com
   
Shpresojme qe te ju pelqej programi
 
Me respekt Stafi i Festivalit SKENA UP
 
Press Office
SKENA UP Festival
Str. Garibaldi, H5, K3, Nr12
10000, Prishtina, KOSOVA-UNMIK
TEL : +381 38 542 514
         +377 44 225 206
         +377 44 148 552
Web: www.skenaup.com


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.