|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Mark Krasniqi tha se nė kėtė moment historik duhet harruar tė gjitha mospajtimet dhe kundėrshtitė

 
 

 
Prishtinė, 4 nėntor 2005 /TN /QIK - Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovės, sot me rastin e shėnimit tė 15 vjetorit tė themelimit tė saj, ka premtuar se do tė vazhdojė punėn dhe pėrpjekjet e saj pėr bėrjen e shtetit tė Kosovės.

Kryesia e PSHDK-sė, ia ndau ēmimin "Gjergj Kastrioti –Skėnderbeu, Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha dhe akademik Mark Krasniqit, nė shenjė respekti dhe mirėnjohje pėr punėn dhe angazhimin e veēantė pėr ēėshtjen e Kosovės.

Kryetari i Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės, akad.Mark Krasniqi, tha se nė kėtė moment historik qė po e kalon Kosova, duhet harruar tė gjitha mospajtimet dhe kundėrshtitė, dhe gjithsesi edhe lakmitė pėr pushtet, nė favor tė unitet tė pėrgjithshėm tė shqiptarėve nė Kosovė.

"Duhet tė jemi unikė nė qėndrimet dhe veprimet tona. T'i lėmė anash mospajtimet partiake, grindjet e kundėrshtimet, interesat individuale, lakmitė pėr pushtet dhe tė bashkohemi rreth interesit madhor tė popullit, pėr tė krijuar Kosovėn shtet tė pavarur e sovran.
 
Do tė kemi rast pastaj tė bėjmė gara paqėsore e demokratike pėr pushtet, sepse sot ende nuk e kemi shtetin, as pushtetin e plotė", porositi akad.Krasniqi, nė fjalėn e tij dhe shtoi:

"Tash, nė kėtė kohė, lufta pėr pushtet, kur nuk kemi shtet, ėshtė iracionale dhe shumė e dėmshme pėr fatin e Kosovės. Gjithashtu grevat, demonstratat dhe ēdo veprime tjera publike legale, ose ilegale, e destabilizojnė situatėn tonė politike, ekonomike, arsimore, kulturore etj. Tė gjitha kėto ēojnė ujė nė mullirin e armikut tė pavarėsisė sė Kosovės", tha ai.

Ai bėri thirrje pėr respekt mė tė madhė pėr institucionet e Kosovės, me qėllim qė faktori ndėrkombėtar, tė bindet qė Kosova ka njė popull tė disiplinuar, tė qytetėruar, demokrat dhe tė gatshėm pėr tė krijuar shtetin e tij. Ai tha se shtetin tonė duhet ta krijojmė pa biseduar pėr kėtė ēėshtje me Serbinė.
 
Mark Krasniqi, nė kontekst tė zhvillimeve tė brendshme tha se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės nuk duhet tė zvarritet shumė me formime tė grupeve e komisioneve e forma tė tjera burokratike.
 
Sa i pėrket tolerancės, akad.Krasniqi, rikujtoi se shqiptarėt i kanė ruajtur dhe mbrojtur edhe kishat ortodokse nė Kosovė gjatė 500 vjetve tė sundimit tė Turqisė nė Ballkan, "tė cilat janė ndėrtuar nė kohėn e sundimit tė Bizantit nė kėto vise, kur kėtu ende nuk ka pasur fare popullsi serbe".

Ai tha se faktori ndėrkombėtar duhet ta ketė parasysh kontributin e madh tė popullit shqiptar pėr kulturėn perėndimore, veēanėrisht kur kryetrimi shqiptar, Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu, nė shekullin 15, me luftėn e tij heroike, "gjatė 25 vjetėve e ndali nė truallin shqiptar agresorin aziatik", tha Krasniqi, duke e rikujtuar faktorin ndėrkombėtar tė vendosjes edhe pėr veprėn madhore humanitare tė nobelistės sė parė shqiptare, Nėnė Terezes.

"Gjatė kėtyre 15 vjetve PSHDK ka ndjekė rrugėn e gjatė e tė vėshtirė drejt pavarėsisė sė Kosovės krahpėrkrah me Lidhjen Demokratike tė Dr.Ibrahim Rugovės".

"Kosova shtet i lirė sovran e demokratik, pa kantone e pa enklava, me kufij tė pacenueshėm, ėshtė e drejtė e pakontestueshme e popullit shumicė tė saj, tė cilit askush nuk mund t'ia marrė tė drejtėn legjitime tė vetėvendosjes", bėri thirrje akad.Krasniqi, kryetar i kėsaj partie qė nga themelimi.

Kryekuvendari Nexhat Daci nė pėrshėndetje tė kėtij tubimi, tha se PSHDK-ja, ishte ndėr tė parat qė barti barren shumė tė vėshtirė tė kohės sė okupimit dhe tė ēlirimit.

Kryeministri Bajram Kosumi tha se ne jemi, "padyshim brezi mė krenar qė kemi mundėsi ta realizojmė ėndėrrėn tone shekullore pėr shtet tė pavarur e sovran tė Kosovės".

Nėnkryetari i LDK-sė, Kolė Berisha, akad.Krasniqit dhe PSHDK-sė i ka pėrcjellur urimet e pėrzemėrta tė LDK-sė dhe tė Presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova. "Keni falėnderimin e sinqertė tė LDK-sė qė pėr kėto 15 vjet, jo vetėm nuk u shmangėt, por ishit krahu i djathtė i lėvizjes gjithėpopullore, ishit, nė vijėn e parė tė frontit, dhe pėr asnjė moment nuk u luhatėt", tha z.Berisha.

Nė emėr tė diasporės shqiptare PSHDK-nė e uroi Gani Azemi, i cili tha se diaspora shqiptare ka pėrkrahur gjithmonė dhe do tė pėrkrahė edhe nė tė ardhmen parezervė institucionet e Kosovės tė zgjedhura nga vota e popullit.

Edhe Bujar Bukoshi, e ka pėrshėndetur kėtė pėrvjetor, por ėshtė detyruar ta ndėrpresė fjalėn pas reagimit tė pjesėmarrėsve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.