|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Maqedonia nuk duhet tė shqetėsohet nga zgjidhja e statusit tė Kosovės tha Kryeministri maqedonas Vllado Buēkovski

 
 

 
 
Shkup, 4 nėntor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Maqedonisė, Vllado Buēkovski ka thėnė se Maqedonia nuk duhet tė jetė e shqetėsuar pėr stabilitetin dhe sigurinė e saj, si dhe pėr integritetin dhe sovrantitetin territorial nga procesi pėr zgjidhjen eventuale tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
I pyetur tė komentojė deklaratat e disa pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė se kompromisi ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės do tė thotė pavarėsi e kushtėzuar pėr Kosovėn, Kryeministri Buēkovksi thotė:
 
"Ėshtė e qartė se komuniteti ndėrkombėtar insiston tė gjendet njė kompromis mes asaj qė Prishtina zyrtare kėrkon pavarėsi tė plotė pėr Kosovėn dhe atė menjėherė, ndėrkohė qė Serbia thotė se tash pėr tash ėshtė e mundur diē mė tepėr se autonomia.
 
Nė kėtė dimenson tė shtruar ėshtė e qartė se kėtu nė mes duhet kėrkuar zgjidhje e kompromisit". Kryeministri Buēkovski ka shtuar se Uashingtoni nuk ka kėrkuar nga Maqedonia, qė e para ta njoh pavarėsinė e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.