|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeadministratori Petersen dhe ministri Haziri rikthejnė nė detyrė kryetarin dhe ekzekutivin e Gjakovės

 
 

 
Prishtinė, 4 nėntor 2005 /TN /QIK - Kryeadministratori i Kosovės Soren-Jesen Petersen dhe ministri i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri, sot kanė shfuqizuar vendimin e asamblesė komunale nė Gjakovė pėr shkarkimin nga posti tė kryetarit tė Kuvendit Komunal Aqif Shehun si dhe kryeshefin e ekzekutitivit nė kėtė komunė, Tomorr Buza.
 
Sipas dokumentit tė nėnshkruar nga Petersen dhe ministri Haziri vendimet e marra nga kjo asamble janė anuluar pėr shkak tė mosrespektimit tė rregulloreve.

Buza, sot nė cilėsinė e kryeshefit ekzekutiv ka mbajtur njė takim me bordin e drejtorėve komunalė, pėr t'i njoftuar ata me vendimin e kryeadministratorit Petersen si dhe me atė tė ministrit Haziri.

Sipas tij, ai ėshtė sėrish kryeshef legjitim dhe ka shpallur tė pavlefshme tė gjitha vendimet e marra nga bordi komunal gjatė kohės, sa ai ishte i suspenduar.

Ndėrsa, ushtruesi i detyrės sė kryeshefit ekzekutiv, Hajdar Grezda, ka thėnė se vazhdon ta respektojė vendimin e Kuvendit Komunal.
 
Me vendimin e kryeadministratorit Petersen nuk janė tė kėnaqur as njė pjesė e kėshilltarėve komunalė, tė cilėt kanė bėrė dy shkarkimet e pėrmendura.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.