|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ish-ambasadori amerikan nė NATO thekson tri aspekte tė bisedimeve pėr statusin final tė Kosovės

 
 

 
Uashington, 4 nėntor 2005 /TN /QIK - Zgjidhja pėr Kosovėn duhet tė jetė e tillė qė tė mos ketė ndonjė konflikt tė ri, qė shqiptarėve t'u sigurohet identiteti shtetėror dhe t'i bėhet e mundshme siguria minoritetit serb si dhe mbrojtja e objekteve fetare e kulturore serbe nė Kosovė.
 
"Mendoj se nė fund Kosova do tė ketė njė formė tė caktuar tė sovranitetit".
 
Kėshtu ėshtė shprehur pėr "Zėrin e Amerikės", Robert Hanter, kėshilltar i lartė nė qendrėn kėrkimore Rend dhe ish-ambasador amerikan nė NATO, duke folur pėr tri aspektet pėr bisedimet e ardhshme pėr statusin final tė Kosovės.
 
Mirėpo, Hanter ėshtė i mendimit se e gjithė kjo nuk mund tė arrihet me bisedime tė njėhershme dhe, sipas tij, ato do tė zgjasin mė gjatė, ndėrsa bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė angazhohet aktivisht dhe nė shtigje tė gjata, thotė ai.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.