|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Hollbruk thotė se statusi pėrfundimtar i Kosovės do tė jetė pavarėsia

 
 

 
Uashington, 4 nėntor 2005 /TN /QIK - Ish-diplomati amerikan Riēard Hollbruk, i ka deklaruar "Zėrit tė Amerikės" se statusi pėrfundimtar i Kosovės do tė jetė pavarėsia.
 
Por, ai shtoi se duhet kuptuar mirė se kjo mund tė ndodhė vetėm nėse jepen garanci tė hekurta, siē u shpreh ai, pėr serbėt e Kosovės, pėr sigurinė e tyre, monumentet e tyre fetare dhe kulturore dhe shkollat e tyre.

Shqiptarėt po e bėjnė pavarėsinė shumė mė tė vėshtirė me agresivitetin qė po tregojnė ndaj serbėve, tha Hollbruk.
 
Nėse nuk ka garanci tė tilla, atėhere pavarėsia do tė vonohet shumė. Shqiptarėt duhet ta kuptojnė se tokėn duhet ta gėzojnė nė paqe sė bashku me serbėt dhe nuk mund t'i dėbojnė ata.
 
Ėshtė e qartė pėr cilindo qė ka qenė nė Kosovė dhe qė ka vizituar monumentet fetare se ashtu si nė Jeruzalem, atje kanė bashkekzistuar dy kultura tė lashta nė tė njėjtin vend dhe duhet tė vazhdojnė tė gjejnė mėnyrėn pėr tė ekzistuar si tė tilla, tha ish diplomati Riēard Hollbruk.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.