|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Panairi i librit pėrmbys parashikimet

 
 

 
4 nėntor 2005 /TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Panairi i sivjetshėm i librit ka thyer ēfarėdolloj parashikimi pėr nga numri i pjesėmarrėsve tė shtėpive botuese, nga numri i shikuesve dhe nga njė formė mė e mirė e organizimit tė tij. Organizatorėt pohojnė se kėtė herė mjediset e QNK-sė kanė qenė tė tejmbushura nga dashamirėsit e librit, por edhe nga zyrtarėt e lartė tė shtetit dhe tė politikės.
 
Natyrisht vazhdojnė problemet e kahershme tė botuesve me MTKS-nė, nuk ka gjetur njė zgjidhje tė kėnaqshme qarkullimi i librave nė rajonin e Ballkanit, ndėrsa botuesit mbahen larg nga ēmimet vlerėsuese tė fundvitit. Shoqata e Botuesve Shqiptarė dhe QNK-ja kanė bėrė kujdes pėr tė pasur mė shumė rregullsi nė promovimin e librave, kanė siguruar njė sallė informimi, kanė nė dispozicion njė gazetė libri, ndėrsa kanė arritur tė kenė njė pasqyrim tė pėrditshwm nė tė gjitha mediat e shkruara dhe vizive.
 
Por, pėrpos kėtyre arritjeve, nuk mungojnė edhe shqetėsimet. Botuesit janė tė shqetėsuar se nuk po bėhet shumė pėr qarkullimin lirisht tė librit nė vise qė banohen me shqiptarė. Njė iniciativė e botuesve me ish-ministrin e Kulturės, Blendi Klosi, pėr ligjin mbi librin, ka mbetur nė mes, - tha presidenti i botuesve Fatmir Toēi.
 
Gjithashtu ai shtoi se njė lloj pėrkujdesjeje mė e madhe duhet pėr t’u ndihmuar shtėpitė botuese serioze, tė cilat kanė nė politikėn e tyre edhe botimin e tipit akademik qė janė me vlerė kombėtare e studimore dhe nuk janė shumė tė shitshėm nė treg. Plagjiatura ėshtė gjithashtu njė problem mjaft i mprehtė. Ka ende shumė konflikte mes shtėpive botuese brenda dhe jashtė vendit dhe nuk ka shumė mbrojtje ligjore pėr t’i dhėnė fund kėsaj dukurie qė ėshtė edhe njė detyrim pėr integrimin nė Bashkimin Europian. 
 
Shkrimtari dhe pėrkthyesi i vitit
 
SHBSH ka vendosur akordimin e tė dy ēmimeve kombėtare pėr tė vlerėsuar njerėzit e letrave shqipe, - thanė organizatorėt e panairit. Ēmimet emėrtohen “Shkrimtari i vitit” dhe “Pėrkthyesi i vitit”. Kėto ēmime shkojnė pėr shkrimtarin dhe pėrkthyesin mė tė suksesshėm tė vitit, nė tė gjithė hapėsirėn shqiptare.
 
Secili botues shqiptar, ėshtė apo nuk ėshtė anėtar i Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė, ka tė drejtė tė paraqesė pranė kėsaj shoqate propozimin e vet. Propozimet mund tė jenė pėr autorė qė botuesi i ka botuar nė shtėpinė e tij botuese ose edhe pėr autorė tė tjerė qė i ka botuar njė botues tjetėr. Propozimet dhe veprat duhet tė dorėzohen nė SHBSH para datės 27 tetor 2005.
 
Vlerėsimi i tyre do tė bėhet nga njė juri botuesish, e pėrbėrė prej 7 vetash. Nga kriteret kryesore tė vlerėsimit do tė jenė lloji i veprės (preferohet letėrsi artistike, studim, letėrsi pėr fėmijė etj.), numri i kopjeve tė shitura gjatė vitit, refleksioni nė media i autorit apo veprės, tema apo problemi qė trajton vepra etj. Shpallja e fituesve do tė bėhet ditėn e shtunė pasdite, mė 5 nėntor, nė mjediset e panairit tė 8 tė librit “Tirana 2005”. Ky ēmim do tė jetė i pėrvitshėm dhe do tė kthehet nė njė konkurs tradicional.
 
Promovohen librat e Basri Ēapriqit dhe Visar Zhitit
 
Dje, nė panairin e librit, u promovua libri me poezi “Burimi nėn gjuhė” i poetit tė njohur kosovar Basri Ēapriqi, shkrimtar, studiues dhe pedagog nė Universitetin e Prishtinės. Ėshtė njė ndėr poetėt mė tė njohur nė Kosovė, nė Mal tė Zi dhe nė gjuhė tė huaj. Nė Shqipėri ai u soll nga shtėpia botuese “Toena”.
 
E jashtėzakonshme ishte pjesėmarrja nė kėtė promovim e tė madhit tė letrave kosovare dhe tė shumėnjohurit,  shkrimtarit Ali Podrimja. Ali Podrimja foli me shumė respekt pėr shkrimtarin si njeri dhe si koleg tė tij. “Basriu ka filluar tė shkruajė qė nė moshė shumė tė vogėl. Unė kam qenė i pari qė kam lexuar poezitė e tij dhe gjithmonė mė ka bėrė pėrshtypje stili i tė  shkruarit. Nė poezitė e tij janė tė shkrira tė gjitha ndjenjat njerėzore.
 
Dashuria, dhimbja, gėzimi, tė gjitha kėto tė mbuluara nga njė vel trimėrie, sepse tė shkruaje poezi pas ‘90 nė Kosovė ka qenė shumė e vėshtirė. Fjala e tij e pasur dhe e goditur nuk tė lė tė dyshosh, ajo tė shpie gjithmonė nė burimin e duhur dhe aty mund tė shuash etjen me ndjenjėn se ke lexuar njė poezi tė mirėfilltė nė tė gjithw pėrbėrėsit e saj”, - u shpreh Podrimja.
 
Vetė shkrimtari falwnderoi tė gjithė tė pranishmit pėr mbėshtetjen qė i kanė dhėnė, si dhe shtėpinė botuese “Toena”qė kishte bėrė tė mundur prezantimin e tij nė kėtė panair.
 
“Thesaret e frikės”
 
Njė tjetėr libėr qė u promovua ėshtė ai i poetit Visar Zhiti me titull “Thesaret e frikės”. Njė libėr shumė intrigues qė nė titullin e tij. Ēfarė ndjenjash mund tė vijnė nga frika, pėrveē atyre mė tė mirave, tė cilat tė bėjnė tė jesh trim, tė bėjnė tw mos kesh frikė nga asgjė pėrderisa ti ke zbuluar thesarin e frikės.
 
Siē u shpreh dhe Luan Topēiu, kritik dhe studiues shumė i njohur: “Visari nė kėtė libėr me poezi na ka hapur njė rrugė shumė tė gjatė ndjenjash qė janė aq filozofike sa janė dhe reale. Frika qė tė shtyn tė mbijetosh dhe t’i shpėtosh vdekjes, frika qė tė bėn tė duash njerėzit qė ke pranė nga frika se mos i humbet. Frika ėshtė thesari mė i madh sepse pikėrisht nga kjo mėson tė mos kesh frikė tė vuash, tė jesh i lumtur tė vdesėsh.
 
Kjo ėshtė frika qė tė bėn tė jesh mė trim. “Nė kėtė libėr me poezi, autori duket si njė sizif qė ngjitet dhe zbret nė rrugėt e vargjeve jo mė me njė shkėmb tė rėndė, por me njė mal tė vėrtetw ndjenjash, tė cilat e bėjnė tė jetė njerėzor, i prekshėm, i frikėsuar dhe, si rrallė ndonjėherė, njė baba i dhimbshur qė kėndon ninulla pėr tė bijėn .
 
Sipėrfaqja ekspozuese
 
Sipėrfaqja ekspozuese: mbi 2600 m2
Pjesėmarrės ekspozues: rreth 130
Pavione ekspozuesish: mbi 80
Ekspozues nga jashtė kufijve tė Shqipėrisė: rreth 35 Organe tė medias qė ndjekin panairin:  rreth 50 Profesionistė ekspozues: mbi 300 veta Shkrimtarė, krijues, autorė etj. pjesėmarrės nė
panair: rreth 300 veta
Veprimtari tė organizuara nė kuadrin e panairit:
rreth 100
Numri i titujve tė ekspozuar: mbi 20 mijw ekzemplarė.
Tituj tė rinj tė ekspozuar: mbi 1500
 
 
Veprimtaritė e pritshme
 
E premte, 4 nėntor 2005:
11.00: “Kosova Feniks”, Luan Mulliqi, album; “Im atė e donte Adolfin”, Mehmet Kraja, roman; “Ishulli Albania”, Ali Podrimja, poezi; Njeriu, po kush tjetėr”, Rexhep Ferri, roman.
11.00: “Beratinus”, Shaban Sinani dhe “Kuēova – Enciklopedi”, Shkėlqim Servet Ago, Argeta.
11.30: Studiuesi dhe pėrkthyesi Muzafer Xhaxhiu dhe vėllimi i tij mė i ri me pėrkthime “Qielli pikon yje”.
 
12.00: “I huaj nė shtėpi”, Kliton Nesturi, Omsca-l.
13.00: “Viset e dhimbjes”, poezi, Marash Mirashi, Ombra GVG.
14.00: ”Odiseja dhe sirenat”, Vaso Tole, Ese, Uegen.
15.00:  “Fjalori i orientalizmave nė gjuhėn shqipe”, Tahir N. Dizdari, AIITC.
16.00: “Njė gur i ēarė”, Ali Podrimja, Sprovė antologjie pėr Kosovėn. Toena.
17.00: “Pėrtej familjes”. Monografi e aktorit Marlon Brando, pėrktheu Timo Flloko. Skanderbeg Books.
18.00: “Engjėj tė armatosur”, Diana Ēuli, roman, Besa Editrice, Leēe, Itali.
19.00: “Skėnderbeu”, Sabri Godo, roman, botim i ripunuar, Toena.
 
E shtunė, 5 nėntor 2005:
10.00: “Matematika 6”, Artur Shkurti & Sitki Spahia, tekst mėsimor, Udha e Shkronjave.
11.00: “Vėshtroni Meduzėn”, Vilhelme Vranari, roman, Toena.
12.00: “Kujtime 1912 – 1936”, Mehdi Frashėri, Omsca-l.
 
12.30:  Me shkrimtarin Luan Kurti dhe librin e tij mė tė ri “Flaka”, roman.
13.00:  “Vepra tė zgjedhura”, nė 4 vėllime tė studiuesit Ali Aliu, Serembe, Shkup.
16.00: “Dikur ishim bashkė”, Brunilda Zllami, roman, Dudaj.
17.00: Dhėnia e ēmimeve tė botuesve: “Shkrimtari i vitit” dhe “Pėrkthyesi i vitit”, pėr vitin 2005, Shoqata e Botuesve Shqiptarė.
18.00: “Shqipėria – Ngritja e njė mbretėrie”, Dituria.
 
19.00: Kolana e autorėve tė rinj “Europa – Atdheu ynė i pėrbashkėt”, veprat e fituesve tė Ministrisė sė Kulturės tė vitit 2004. Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė e Sporteve & SHBSH.
11.00: Tre libra historikė nga akademiku Kristo Frashėri:
12.30: Libri i ri: “Kafenetė e Tiranės”, tregime tė zgjedhura, Kostandin Dhamo, Toena.
17.00: Konferencė shtypi e organizatorėve nė mbyllje tė Panairit tė 8 tė Librit.
18.00: Pritje – Koktejl: Me presidentin Rexhep Mediani dhe librin e tij mė tė ri “Kurthet e shtetit – komb”, publicistikė, stenda Toena.
 
Entet botuese
1.  Adrion Ltd, Tiranė
2.  Afėrdita, Tiranė
3.  Akademia e Shkencave, Tiranė
4.  Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės, Prishtinė
5.  Albas, Tiranė & Tetovė
6.  Albania, Tiranė
7.  Alb-Books, Tiranė
8.  Albin, Tiranė
9. Almanah, Mali i Zi
10.  AIITC, Tiranė
11.  AQTLASH, Tiranė
12.  Arba Editions, Tiranė
13.  Argeta LMG, Tiranė
14.  Artini, Prishtinė – Kosovė
15.  Art-Club, Ulqin
16. Art-Trade, Tiranė
17.  Asdreni, Shkup, Maqedoni
18.  ASR, Tetovė, Maqedoni
19.  Bacchus, Tiranė
20.  Bargjini, Tiranė
21.  Besa Editrice, Leēe, Itali
22.  Bashkimi i Krijuesve Shqiptarė nė Mal tė Zi, Ulqin
23.  Biblioteka Britanike, Tiranė
24.  Bota Shqiptare, Tiranė
25.  Botimet Ushtarake, Tiranė
26.  Biznesi, Tiranė
27.  British Council, Tiranė
28.  BUK (Biblioteka Ungjillore Kristiane), Tiranė
29.  Camaj - Pipa, Shkodėr
30.  CD Dritan, Tiranė
31.  CID, Podgoricė, Mali i Zi
32.  Ēelėsi, Tiranė
33.  Dita, Tiranė
34.  Dita 2000, Tiranė
35.  Dituria, Tiranė
36.  Don Gjon Buzuku, Ulqin
37.  Dora D’Istria, Tiranė
38.  Doruntina, Tiranė
39.  Dritan, Tiranė
40.  Dudaj, Tiranė
41.  Dukagjini, Pejė – Kosovė
42.  EDFA, Tiranė
43.  Elena Gjika, Tiranė
44.  Elite, Tiranė
45.  Elta, Tiranė
46.  Elta BS, Prishtinė, Kosovė
47.  Enti i Teksteve Shkollore, Podgoricė, Mali i Zi
48.  Faik Konica, Prishtinė, Kosovė
49.  Furkan, Shkup, Maqedoni
50.  Fan Noli, Tiranė
51.  Gazeta Shqiptare, Tiranė
52.  Genci,Tiranė
53.  Gjergj Fishta, Lezhė
54.  Gjurma, Prishtinė
55.  Globus-R, Tiranė
56.  Hellenik federation of Publishers, Athens, Greece
57.  Horizont, Tiranė
58.  Ideart, Tiranė
59.  Ilyricum, Tuz, Mali i Zi
60.  Infobotues, Tiranė
61.  Instituti Albanologjik, Prishtinė
62.  Instituti i Historisė, Prishtinė
63.  Instituti Italian i Kulturės, Tiranė
64.  ISPS (Instituti i Studimeve Politike Sociale)
65.  ISHMI, Tiranė
66.  Internacional Books, Tiranė
67.  Kisha Ortodokse, Tiranė
68.  Kėshilli i Europės
69.  Kisha Katedrale, Tiranė
70.  Kisha Katolike Tiranė,
71.  Kokona, Tiranė
72.  Konica, Tiranė
73.  Korbi, Tiranė
74.  Kuēuku, Tiranė
75.  Kult, Tiranė
76.  Kuteli, Tiranė
77.  Kuvendi, Lezhė
78.  Labova, Tiranė
79.  Libri Shkollor, Prishtinė
80.  Libri Universitar, Tiranė
81.  Lisitan, Lezhė
82.  Logoreci, Tiranė
83.  Logos-A, Shkup, Maqedoni
84.  Maks-Spektėr, Tiranė
85.  Medaur, Tiranė
86.  Mėsonjėtorja I, Tiranė
87.  Migjeni, Tiranė
88.  Milosao, Sarandė
89.  Milosao, Tiranė
90.  Naim Frashėri, Tiranė
91.  Neraida, Tiranė
92.  Nun, Tetovė, Maqedoni
93.  Ombra GVG, Tiranė
94.  Omsca-1, Tiranė
95.  Onufri, Tiranė
96.  Ora, Tiranė
97.  Oxford Centre LTD, Tiranė
98.  Paldo, Tiranė
99.  Pegi, Tiranė
100.  PEN Qendra e Kosovės, Prishtinė
101.  Plejada, Tiranė
102.  Plima, Mali i Zi
103.  Prizmi, Tiranė
104.  QShBP Ushtarake, Tiranė
105.  Rilindja, Prishtinė
106.  Rotring, Mitrovicė
107.  Sejko, Elbasan
108.  Serembe, Shkup
109.  ShBSh e  Maqedonisė
110.  Shekulli, Tiranė
111.  Shirazi, Tiranė
112.  Shkupi, Shkup, Maqedoni
113.  Shoqata e Krijuesve pėr Fėmijė e tė Rinj, Tiranė
114.  Shpresa, Prishtinė, Kosovė
115.  Shtėpia Botuese e Librit Shkollor, Prishtinė, Kosovė
116.  Shtėpia Botuese e Librit Shkollor e Re, Tiranė
117.  Shtėpia Botuese e Librit Universitar, Tiranė
118.  Shtėpia e Librit dhe Komunikimit, Tiranė
119.  Shoqata Biblike, Tiranė
120.  Skanderbeg Books, Tiranė
121.  Spektėr, Tiranė
122.  Sporti Shqiptar, Tiranė
123.  Toena, Tiranė
124.  Udha e shkronjave, Tiranė
125.  Uegen, Tiranė
126.  Universi i Librit, Tiranė
127.  Vatra, Tiranė
128.  Vatra, Shkup - Maqedoni
129.  Vėllezėrit Tafa, Tiranė
130.  Zambak, Tiranė
131.  55 (Pesėdhjetw e pesė)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.