|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Uesli Klark: Nuk duhet tė ketė ndarje tė Kosovės

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (02.11.2005) Nė komentet qė bėri pėr Zėrin e Amerikės, ish komandanti suprem i NATO-s, Uesli Klark tha se gjatė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės do tė ketė vėshtirėsi sepse ēėshtje tė tilla janė shumė emocionale. Gjenerali Klark i bėri komentet gjatė njė konference tė zhvilluar dje nė Uashington pėr ēėshtjen e parandalimit tė genocidit dhe spastrimit etnik nė botė.                              

Gjenerali Klark ka qenė ndėr figurat kryesore tė administratės sė Presidentit Klinton qė u angazhua nė fushatėn e NATO-s pėr tė ndalur spastrimin etnik nė Kosovė.

Tani, gjatė vjet pas pėrfundimit tė konfliktit, gjenerali nė pension e pėrshėndet faktin qė komuniteti ndėrkombėtar i ka hapur dritėn e jeshile fillimit tė bisedimeve.

“Bisedimet duhet tė fillojnė kėtė vit sepse koha nuk pret. Durimi i njerėzve ka kufi dhe pengesat apo zvarritjet e mėtejshme nxisin nervozizėm mė tė madh dhe inkurajojnė ata njerėz qė dėshirojnė tė pengojnė lėvizjen e mėtejshme pėrpara,” tha gjenerali Klark.

Si ushtarak me pėrvojė nė zgjidhjen e konflikteve, gjenerali Klark ka besim tek arritja e paqes:

“Njė ditė paqja do tė arrihet por ne nuk e dimė se sa kohė do tė duhet. Emocionet rreth ēėshtjeve si kjo duan kohė tė gjatė qė tė qetėsohen. Prandaj gjatė procesit do tė ketė shumė zemėrim dhe shumė frikė midis mjaft njerėzve nė Kosovė.”

Gjenerali Klark thotė se nuk duhet tė ketė ndarje tė Kosovės.

“Mendoj se duhen dhėnė mė tepėr sigurime konkrete pėr mbrojtjen e pakicave dhe pėr pjesmarrjen e tyre nė qeverisje. Gjithashtu duhet garantuar se forcat e sigurimit nuk do tė mbizotėrohen nga njėra palė e vetme dhe kjo kėrkon veprime tė forta ligjore pėr tė ndjekur ata njerėz qė bėjnė frikėsime dhe kėrcėnime. Fjala ėshtė pėr njė farė plani pėr mbrojtjen e pakicave.

Nuk do tė dėshiroja tė shikoja ndarjen e Kosovės, nuk do tė dėshiroja qė pjesa veriore e Kosovės tė kishte parlamentin e saj tė veēantė apo qeverisjen e saj sepse kjo do tė ishte njė zgjidhje e gabuar e ēėshtjes. Kosova, pėr mendimin tim, duhet tė jetė njė e tėrė dhe me njė qeverisje tė vetme.”


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.